Znaleziono 3 wyniki

autor: Majster70
06 maja 2015, 06:44
Forum: Obróbka metali
Temat: pręty walcowane w automacie tokarskim CNC ??
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3886

Na obrabiarkach CNC da się obrabiać te same materiały co i na konwencjonalnych. Więc odpowiedź brzmi tak, da się.
Da się, tylko po co? To wersja rozszerzona :wink: - w dawnych, "ciężkich" czasach zdarzało się obrabiać pręty żebrowane na zwykłych tokarkach bo po prostu nie było skąd kupić materiału lepszego od ST, brak C45, o 40H musiałeś się starać w państwowych zakładach (dopłacając wódką :oops:) , a tu pręt żebrowany, coś jak dzisiaj gotowe ulepszone stale w hucie był łatwo dostępny na każdej budowie. Dzisiaj możesz kupić stal detalicznie nawet w niedużej ilości, albo przywiezie ci kurier pod nos, albo jak chcesz szybciej ruszasz doopę osobiście :mrgreen:
autor: Majster70
03 maja 2015, 21:38
Forum: Obróbka metali
Temat: pręty walcowane w automacie tokarskim CNC ??
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3886

Nie ma się co obrażać, każdy bazuje na swoich doświadczeniach, a te mogą być różne. Forum jest przecież dla wszystkich. Zaciski podające w automatach tokarskich w moim krzywkowym ATC-57 nadają się tylko do rur precyzyjnych b/szwu lub prętów ciągnionych. W moim magazyno-podajniku LMS Sprint S3 zaciski podające nie występują, zamiast nich jest popychacz stabilizujący oraz wkładki z tworzywa w których rolę łożyska spełnia olej hydrauliczny trochę jak w panewkach korbowodowych silników spalinowych, te wkładki poprawniej by było nazwać półpanewkami. Mają rzeczywiście zakres pracy 5mm i sprawdzają się w praktyce. Z mojej wiedzy jest to typowy mechanizm stosowany w uniwersalnych podajnikach i magazyno-podajnikach CNC. Co do obróbki walcówki a nie prętów ciągnionych, to nie ma co przesadzać, mam 2 tokarki CNC, w obydwu obrabiam walcówki częściej niż pręty ciągnione. Na podajniku trzeba ustawić trochę większą siłę popychacza w stosunku do prętów ciągnionych i tyle. Oczywiście trzeba kupować pręty walcowane w miarę dobrej jakości, jak pręt będzie widocznie krzywy to będzie problem, trzeba zwracać uwagę co się kupuje. Różnica występuje też w minimalnie szybszym zużyciu płytek do obróbki zgrubnej w stosunku do prętów ciągnionych.
Warto też zastanowić jakich firm obrabiarki się kupuje. Np podajniki w LMS nikt nie limituje do obróbek materiałów ciągnionych, a tylko prostoliniowość prętów itd, możesz obrabiać też profile, np kwadraty lub sześciokąty itd. Oczywiście wiadomo, że przy pracy przerywanej płytki siadają dużo szybciej np przy toczeniu kwadratów, ale przy prętach okrągłych bym nie dramatyzował.
autor: Majster70
03 maja 2015, 08:16
Forum: Obróbka metali
Temat: pręty walcowane w automacie tokarskim CNC ??
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 3886

Przy uniwersalnych podajnikach CNC stosuje się przeważnie "łożyskowanie" hydraulicznie, warstwą oleju, np większości szwajcarskich podajników LNS. Importera masz w Poznaniu, zadzwoń sobie i się dowiedz. Typowe zakresy pracy wkładek to ok 5mm. Czyli podajnik tego typu bez problemu obsłuży ci typową tokarkę CNC z uchwytem 3-szczękowym podając pręt walcowany. U mnie stoi podajnik LNS Sprint S3 (do Φ80) i obrabiam w ten sposób detale podawane z pręta. Uchwyt tulejkowy jest nieodzowny w przypadku obróbki rur cienkościennych, szczególnie wyżarzanych do obróbki plastycznej, gdzie nawet jeśli szczęki trzymają dobrze nie miażdżąc detalu to i tak deformują ścianki i po otwarciu uchwytu otrzymujesz "rozetę" zamiast cylindra. 2 problem z rurami, to niebezpieczeństwo przedostawania się chłodziwa do oleju hydraulicznego podajnika, zawsze jest problem z zatyczkami. Ale przy obróbce prętów nie ma to znaczenia. Zestaw typu uniwersalny podajnik + uniwersalna tokarka CNC z 3-szczękowym uchwytem sprawdzi ci się, ale ma kilka wad w stosunku do specjalizowanych automatów CNC z których warto sobie zdawać sprawę:
1 - na czas podania wszystko się zatrzymuje, podajnik czeka na potwierdzenia otwarcia/zamknięcia uchwytu itd. Te czynności wydłużają cykl mniej więcej o 10s.
2 - jak byś nie ustawiał konfiguracji i o co by cię nie zapewniali handlowcy, zostają ci dość długie końcówki pręta w cyklu automatycznym.
Czyli jeżeli masz długie serie z dość krótką obróbką, np 20s, to będziesz niekonkurencyjny w stosunku do specjalizowanych automatów tokarskich CNC, zapewne jak i również kszywkowych.
Taki zestaw sprawdzi ci się moim zdaniem natomiast przy większych średnicach, średnich i krótkich seriach z dłuższą obróbką, której nie da się wykonać 1 przejściem narzędzia.

Wróć do „pręty walcowane w automacie tokarskim CNC ??”