Znaleziono 5 wyników

autor: Majster70
01 kwie 2015, 14:55
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: Inventor a frezarka CNC
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3324

browarny pisze:Odnośnie mechaniki i niezawodności - jak na tym polu wypadają obrabiarki z Andrychowa ?
Tokarki dobrze, frezarki nie - ale to tylko zasłyszana opinia.
Dobrą opinię mają frezarki Avii.
autor: Majster70
27 mar 2015, 06:43
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: Inventor a frezarka CNC
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3324

Myślisz że na początek można sobie radzić bez CAM'a ?
Oczywiście, z tym, że trzeba umieć lub mieć kogo kto umie i pomoże. Nawiasem mówiąc nowe wersje sterowań ewoluują w stronę Camów, lub wręcz mają zainstalowane Camy w sterowaniu np frezarki Mori-Seiki (Obecnie DMG-Mori)
browarny pisze:Ktoś pisał że Fanuc jest mniej przyjazny od Siemensa.
Mam doświadczenie z HH (Heidenhainem), Mazatrolem i G-kodami ISO (Philips), więc nie jestem wstanie porównać Fanuca z Siemensem, ale to nie ma aż takiego wielkiego znaczenia, zarówno na Fanucu i Siemensie jedni ludzie robią fantastyczną robotę a drudzy pieprzą sprawę. Ważne, żebyś szybko opanował dane sterowanie w zadawalający cię sposób. Najłatwiej jak masz kogoś kto umie zrobić lub jeszcze lepiej robi rzeczy podobne do twoich i może ci pomóc przy nauce i w razie jakiś kłopotów.
Cam 3 osie kosztuje kilkanaście tys zł, nowa frezarka kilkaset. Chyba za bardzo się skupiasz na sterowaniu i Camie, za mało na mechanice i niezawodności obrabiarki - a przynajmniej takie mam wrażenie czytając ten post.
autor: Majster70
26 mar 2015, 14:39
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: Inventor a frezarka CNC
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3324

browarny pisze:Orientujesz się może ile kosztuje CAM 3D i 2,5 Dze średniej półkii ?
Kilka lat temu zaawansowane Camy 3D typu NX Expres, MasterCam czy Solid Edge kosztowały w granicach 16 tys zł, 2,5D taniej. Ale słychać o wielu darmowych lub tanich Cam-ach, może warto je przetestować do prostych zastosowań.
browarny pisze:Postprocesor jest w komplecie z CAM'em, czy kupuje się go osobno ?
Wszystko zależy jak się dogadasz z handlowcem, odradzałbym pośpiech. Niektórzy sprzedawcy zapewniają przy zakupie maintenance (utrzymanie?) w czasie trwania usługi dostęp do bazy wdrożonych przez siebie postprocesorów.
browarny pisze:Tak przy okazji, odnośnie sterowania co byście polecali ?
W opcjach jest Facuc, Sinumerik , albo LNC.
Kup frezarkę z takim sterowaniem które ci najbardziej pasuje, które znasz, czy masz znajomego/pracownika chętnego do pomocy który je zna itd. Dopiero pod swoją frezarkę z konkretnym sterowaniem dobieraj Cama który tobie pasuje(wg tych samych kryteriów) koniecznie z postprocesorem.
Zrób próby na swojej frezarce jakiś skomplikowanych kształtów, czy generowane są dobrze programy z korekcją itd.
Co do sterowania to Fanuc uchodzi za najmniej awaryjny, Heidenhain za najbardziej zaawansowany. Siemens też ma dobrą opinię, LNC - nie znam. Jak masz wybór, to ten który najlepiej znasz, lub masz kogoś kto by ci pomógł w razie problemów. Najpopularniejsze systemy są lepsze bo łatwiej do nich znaleźć serwisantów, ludzi do pracy, jest dostępnych więcej postprocesorów itd.
Przy zakupie frezarki zwrócił bym jednak największą uwagę na stan samej frezarki, mechaniki, geometrii itd.
autor: Majster70
26 mar 2015, 08:17
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: Inventor a frezarka CNC
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3324

Twoje detale da się zaprogramować z pulpitu obrabiarki, ale z Cama może być wygodniej i da się szybciej programować, zwłaszcza jam masz zamodelowane bryły/powierzchnie w Cadzie 3D.
Cam 2,5D od 3D różni się brakiem niektórych obróbek które są wywalone z programu, w uproszczeniu te obróbki wymagają płynnego sterowania 3-ma osiami obrabiarki jednocześnie. Cam 2,5D to taka handlowa nazwa okrojonego Cama na 3-osie. Różne firmy różnie podchodzą do różnych wersji, funkcjonalności , czy jak to tam zwać. Najczęściej można je później dokupić za dodatkową kaskę, jeśli okazałyby się potrzebne. W pokazanych detalach 2,5D wystarczy. Dla ciebie najbardziej istotne jest, cobyś dostał razem z Camem niezawodny postprocesor do swojej frezarki, na to zwróć uwagę.
Co do importowania plików dxf/dwg w sterowaniach do obróbki skrawaniem to rzadkość, czasami spotyka się to w tokarkach. Za to jest to bardzo powszechne w laserach, waterjetach itp.
autor: Majster70
25 mar 2015, 11:29
Forum: Autodesk Software (Autocad, Inventor etc)
Temat: Inventor a frezarka CNC
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3324

Domyślam się że potrzany jest jakiś CAM.
Dokładnie tak, potrzebny ci Cam z postprocesorem do konkretnej frezarki. 95% programów zrobionych w Camie to G-kody ISO, które to G-kody są obsługiwane przez wszystkie rodzaje sterowań ( z pomijalnymi wyjątkami), czyli z punktu wyboru Cama, nie ma znaczenia czy frezarka będzie miała sterowanie Siemensa (Sinumerik) czy Fanuca. Ważne, żeby tobie pasowało sterowanie i Cam, a do Cama był dostępny postprocesor na twoją frezarkę.
Wybór Cama : zależy co zamierzasz obrabiać, do form tanie/darmowe Camy mogą nie wystarczyć lub być po prostu kłopotliwe i niewygodne w użyciu.

Wróć do „Inventor a frezarka CNC”