Znaleziono 1 wynik

autor: Majster70
15 sty 2015, 07:57
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: Programowanie ręczne - parametry obróbki
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 1906

Mniej więcej dobrze, w praktyce przy planowaniu wałka o długości >5D musisz zmniejszyć warstwę skrawania ap aby uniknąć drgań, z tego samego powodu po planowaniu robisz nakiełek i podpierasz kłem konika długie detale jak wałki. Potem obróbka zgrubna na średnicy, ap 2-4mm, Vc(prędkość skrawania)100-300m/min i F (posuw) 0,2-0,5 mm/obr jak największe - jak nie podeprzesz konikiem to wychodzą dużo niższe parametry coby nie było drgań. Na obróbkę wykańczającą naddatki zostawiasz dużo mniejsze: 0,25 -0,5 na stronę na średnicy, wzdłużne jeszcze mniejsze. Ew. zostawiasz naddatki na szlifowanie. Tak samo przy gwintowaniu trzeba uważać na drgania szczególnie przy ostatnim przejściu noża i przy rowkowaniu bo to raczej delikatne noże. Po skończeniu zarysu odcinasz listwą wałek zostawiając naddatek na "tylnym"czole na długości, planujesz go w następnym zamocowaniu w miękkich szczękach na gotowo.
Na zaliczenie to podparcie konikiem pewnie możesz sobie darować w praktyce ta operacja w tym przykładzie pozwoli ci zrobić ten detal co najmniej x2 szybciej i mieć wysoką pewność prawidłowego zarysu gwintu, wydłuży żywotność płytek i łatwiej utrzymasz się w tolerancji powierzchnie będą bardziej walcowe a nie stożkowe itd. Chłodzenie najlepiej stosować zawsze, nawet jak niektóre płytki tego nie wymagają, to dzięki utrzymaniu stałej temperatury detalu łatwiej się zmieścić w tolerancji.
Bardzo to dziwne z nienormowanym gwintem :shock:, do sprawdzenia poprawności wykonania powinieneś mieć jeśli nie sprawdzian to chociaż nakrętkę, albo później pasować nakrętkę do wykonanego wałka, ale to mniej wskazane.

Wróć do „Programowanie ręczne - parametry obróbki”