Znaleziono 1 wynik

autor: Majster70
28 cze 2013, 08:28
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Zakup tokarki CNC jaka?
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 5232

Yorgus100 pisze: ..... Jeśli pada na forum pytanie o zakup konkretnej maszyny to {...} ogólnie to najlepsza jest ta na której robi konkretny forumowicz.Oczywiście ,że nawet sowa mówi o swoich dzieciach,że sa piękne {...}.Poprostu bełkot i pianotwórczość. {...}
Zarzucasz innym faworyzowanie maszyn na których pracujesz, a za chwilę ...
Yorgus100 pisze: To własnie Fanuc jest całym atutem maszyny.{...}
... robisz to samo ze sterowaniem :mrgreen:

Co do obrabiarek, to i ty i Jasiu macie obaj trochę racji. Bo zły montaż nawet najlepszych podzespołów można spieprzyć, od tego montażu i konstrukcji samej obrabiarki zależy bardzo dużo. Jeden z moich klientów kupił 6 chińskich tokarek z podzespołami Fanuca, ale wcześniej zrobił sobie wycieczkę po Chinach po 6-ciu wstępnie wytypowanych zakładach. Z tych 6-ciu to 2 okazało się zwykłymi handlarzami, 2 składało obrabiarki w warunkach chałupniczych, 2 były porządnymi zakładami z zapleczem typu izba pomiarowa itd. Kupione tokarki od 3 lat cieszą nabywce, były ok. 40% tańsze od renomowanych konkurentów o podobnych parametrach. Czyli można znaleźć chińskie dobre obrabiarki (w tym wypadku niezbyt wymagających konfiguracjach) sporo taniej, ale trzeba w to włożyć sporo wysiłku, zrezygnować z serwisu na miejscu itd - czyli dokonać pewnych świadomych wyborów.
Co do twoich doświadczeniach z Hassem, to firma ta oferuje obrabiarki z dolnej półki cenowej, podobnie jak np robi to DMG z linią Eco, produkowanych min w Polsce. Tokarki o podobnych zakresach obróbczych z innych linii DMG kosztują często 2x drożej, porównywalnie cenowo np z produktami japońskimi jak Mazak czy Okuma. Ciekawe dlaczego? Bo po prostu jakość kosztuje.
Kolego Yorgus, słusznie zauważyłeś, że trzeba rozróżnić do czego obrabiarka będzie używana i do tego dopasować zakupy, ale przeświadczenie że renomowane podzespoły gwarantują jakość finalnego produktu często prowadzi na manowce. Zresztą nie bez racji chwalony przez ciebie Fanuc oferuje podzespoły o bardzo różnych parametrach, od najprostszych po najbardziej zaawansowane, w jaki sposób połapie się w tym nowicjusz bez pojęcia? Bo mi niewiele mówią różnice w cyferkach i literkach w oznaczeniach sterowań, napędów itp.
Rzeczywistość weryfikuje potem wybory zakupowe, bo za 80 tys zł nie kupisz nic nowego w porządnej jakości, ewentualnie coś chińskiego do amatorskiego dłubania. Za to rzeczywiście można trafić używkę w bardzo dobrym stanie.

Wróć do „Zakup tokarki CNC jaka?”