Znaleziono 2 wyniki

autor: Majster70
29 sty 2012, 03:55
Forum: Obróbka metali
Temat: Obróbka otworu przelotowego stożkowego
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3183

Ta tabela przedstawia właśnie dostępność materiałów na te płytki (CCM~) w zależności od tego jaki materiał chcesz obrabiać wg oznaczeń ISO: P - stale, K-żeliwa itd. Płytki mają dodatnią geometrię, czyli powinny pracować łagodnie, z małymi oporami, za to są stosunkowo delikatne. Generalnie używa się ich do obróbek wykańczających, pół-wykańczających lub tam gdzie praca wymaga małych oporów toczenia, np przy dużych wysięgach noża (>5D) itd. Chociaż zalecane parametry do pierwszego ustawienia (ap2.4; f0.3) klasyfikują tę konkretną płytkę którą wybrałeś raczej do obróbki średnio-zgrubnej. Ja do obróbki zgrubnej zgrubnej użyłbym płytki typu WNMG~, bardzo mocnej i trwałej dzięki ujemnej geometrii i ekonomicznej, bo mniej więcej w tej samej cenie dostajesz 6 krawędzi skrawających zamiast 2 w CCM. Czyli mając do dyspozycji tokarkę CNC użyłbym:
1) do obróbki zgrubnej noża z płytką WNMG~ (orientacyjnie do pierwszego ustawienia ap ok.2,5mm; f ok. 0,3mm/obr, s ok 200m/min, ostateczne parametry dobiera technolog lub tokarz na tokarce)
2) noża z płytką typu którą wybrałeś do obróbki wykańczającej, jeżeli wymaga tego tolerancja wykonania, ap po poprzedniej obróbce ok. 0,25mm; f ok 0,05-0,1mm/obr (ale to zależy od zadanej chropowatości) s ok. 150-200 m/min.
W przypadku tokarek konwencjonalnych teoretycznie powinno być tak samo, ale w praktyce, z racji tego, że na halach zakładów stoją starsze maszyny z mniejszymi obrotami, używa się na ogół noży HSS lub z wlutowanymi płytkami.
autor: Majster70
13 sty 2012, 06:41
Forum: Obróbka metali
Temat: Obróbka otworu przelotowego stożkowego
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3183

Jeżeli masz typowy kąt np 45°, 30°, to znajdziesz bez problemu. Jeżeli masz nietypowy kąt np 27° 15min to musisz dobrać podobny frez i dać do przeszlifowania. Wtedy możesz wykonać stożek 1 operacją pogłębiania. Możesz też spróbować znaleźć pogłębiacz zamiast freza. To dotyczy obróbki na konwencjonalnych frezarkach frezami ze stali szybkotnących, bo raczej nie znajdziesz freza węglikowego o tej średnicy jakiego szukasz. Do frezarki CNC proponowałbym przeszlifować zwykły frez węglikowy palcowy walcowy Φ12 pod żądanym kątem na wysokości np 2mm i obrobić powierzchnię stożkową obróbką typy Z-level lub z pulpitu napisać program z parametrem. To idzie bardzo szybko. Możesz też kopiować tą powierzchnię zwykłym, nieprzeszliwofanym frezem, ale to idzie dłużej, poza tym frez szybko się wykrusza w ostrych narożach przy obróbce tego typu. Możesz też przemyśleć, czy detal da się zamocować w tokarce i całość wytoczyć, tak by było najbardziej technologicznie. To by było tyle przy obróbce jednostkowej lub krótkoseryjnej, bo przy masówce, mógłbyś się pokusić o narzędzia specjalne robione na zamówienie ale to już słono kosztuje.

Wróć do „Obróbka otworu przelotowego stożkowego”