Znaleziono 2 wyniki

autor: Majster70
04 lut 2013, 07:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy nauka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8517

Berry pisze: To ja żeby jeszcze rozładować atmosferę zadam jeszcze jedno pytanie.
Jako że należy zacząć od pracy operatora... chciałbym poznać schemat tej pracy, domyślam się że finalnie wpisuje g-cod czy też podajemy gotowy plik do sterownika. Powinienem więc znać cześć tych sterowników oraz ich różnice, czy znajdę również jakieś emulatory tych sterowników żeby móc popróbować w domu?
Co robi operator zależy od tego co robi zakład w którym pracuj :wink: W typowych, polskich małych firemkach produkujących narzędzia, gdzie stoją 2-3 frezarki CNC, 1 tokarka CNC + kilka konwencjonalnych obrabiarek to proste acz dokładne rzeczy typu części do maszyn programuje głównie operator z pulpitu sterowania obrabiarki. Operator musi tu znać dane sterowanie obrabiarki(a w praktyce wszystkie w zakładzie). Jeżeli nie zna, to jest szkolony i musi szybko je poznać. Każde sterowanie (99%) oprócz G-kodów ma swój własny "język" czy jak to nazwać, który znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, coraz częściej jest to prosty (ale bardzo niezawodny) CAM. Jeżeli trzeba frezować jakieś bardziej skomplikowane kształty, np powierzchnie form, dostajesz gotowy program od technologa(programisty) - gość najczęściej zna na wylot możliwości obrabiarek, bo sam na nich wcześniej pracował właśnie jako frezer (operator).
Przy tokarkach rola operatora - tokarza CNC jest jasna, z racji wykonywania prostrzych detali dostajesz rysunek do łapy i sam programujesz i robisz detal. Może za wyjątkiem bardziej zaawansowanych tokarek z osiami C i/lub Y.
W dużej firmie, sytuacja może być inna, operator tylko wykonuje programy wygenerowane przez programistę który też może mieć różne pojęcie o technologii :???: Może też być tak, że przy masówce przez całą swoją pracę robi 1 lub co najwyżej kilka detali i jest właściwie guzikowym.
Jest i 3 typ zakładów (zdaje się, że kilka osób reprezentuje ten typ w tym wątku) które pracują głównie na potrzeby przemysłu graficzno-reklamowego. Obrabiasz głównie tworzywa, z metali co najwyżej aluminium, tworzysz skomplikowane kształty, płaskorzeźby czy reliefy ale nie jest wymagana duża dokładność. Musisz mieć więcej zdolności artystyczno-graficznych niż technicznych. Pracujesz na lekkich konstrukcjach typu ploter frezujący. Z racji mniejszych wymagań odnośnie precyzji, plotery bywają często tworzone samodzielnie, najczęściej nie mają specjalizowanego sterowania, jego rolę spełnia komputer PC z oprogramowaniam sterującym np typu MACH. Tam operator tylko puszcza programy generowane przez programistę na Camie specjalizowanym dla grafików. Generalnie kultura techniczna jest niższa, wyższe są wymagania artystyczno-graficzne. Początkowi operatorzy/programiści ploterów nie wiedzą co to np prędkość skrawania, ale potrafią rysować fantastycznie w Corelu czy obrobić zdjęcie w Photoshopie. Szybko się uczą niezbędnych pojęć technicznych, do czego zresztą służyć miało pierwotnie to forum. Ale to trochę inny świat i inna praca niż w tradycyjnych zakładach metalowych.
Co do dyskusji o wrzecionie, to można przekornie zauważyć, że w obecnych konstrukcjach używa się kinematyki zarówno z ruchomymi stołami jak i wrzecionami, tak w osiach XYZ jak i AB :razz:
autor: Majster70
02 gru 2011, 18:26
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy nauka
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 8517

2.Na rysunku masz typowy przykład z frezarki na przykładzie tokarki :smile: , bo obrotowy detal jest w uchwycie. I i K to współrzędne środka okręgu o promieniu R30 przy poruszaniu się po okręgo G03(w lewo). Na tokarkach stosuje się raczej polecenie G03(łuk w lewo) i G02(łuk w prawo) oraz podając promień R i wpółrzędne końca łuku, czyli G02 X60 Z-55,343 R40. Zaś polecenie G02 X60, Y-55 I+16 J-14,996, (Y zamiast Z) to przykład typowo frezerski - współrzędne zawieszenia promienia (I,J zamiast K) względem punktu startowego narzędzia, (czyli u mnie przyrostowo), jednoznacznie określają kierunek łuku i nie musisz się przejmować czy użyć polecenia G03 czy G02. Oznaczenie liter w poleceniach zależą też sporo od sterowania, na mojej tokarce nie pójdzie polecenie w tej drugiej wersji G02 X60 Z-55 I16 K-14,996 chociaż według twojej książki powinno :wink:
1.
Berry pisze:ruch absolutny lub przyrostowy
- chodzi o współrzędne globalne lub przyrostowe. Stosuje je się zamiennie, w przykładzie masz załączanie poleceniem G91 współrzędnych przyrostowych, globalne (absolutne) - wtedy narzędzie jedzie do punku o podanych współrzędnych, G90 załącza z powrotem wspólrzędne globalne. Ale to zależy trochę od sterowania, w większości można używać jednocześnie przyrostowych i globalnych, poprzedzając przyrostowe jakąś literą.
I tak posuwem przyspieszonym G00 x-50 y+20 narzędzie jedzie do tego punktu(do tych wspólrzędnych), podczas gdy przyrostowo(inkrementalnie) G00 x-50 y+20 pojedzie ci o 50mm w stronę -x (na frezarce najczęście w lewo, na tokarce do dołu) i o 20 w stronę -Y (na frezarce najczęściej w "od siebie" na tokarce używamy generalnie używa się wspólrzędnych Z zamiast Y) licząc od aktualnego położenie narzędzia.
Ogólnie, skoro masz pojęcie o rysunku technicznym i najpewniej posługujesz się suwmiarką i mikrometrem to masz już jakieś podstawy. Skoro masz już konkretny zakład na oku, radziłbym ci przeprowadzić wywiad jakich sterowań tam używają, i zacząć od nauki konkretnego sterowania, ten przykład z rysunku jest chyba zbyt ogólny jak na początek. Jeżeli masz szansę pracować na frezarce ze sterowaniem Heidenheina, to nie masz po co się uczyć o tokarkach ze sterowaniem Sinumerika, szczególnie na początku.
Czyli, dowiadujesz się, że największe prawdopodobieństwo masz na pracę np jako frezer/operator frezarki ze sterowaniem HH530 to wtedy szukasz na forum materiałów o Heidenheinie, dowiadujesz się że można zdobyć podręcznik i symulator do tego sterowania, starasz się na podstawie podręcznika napisać jakieś programy na symulatorze, wrzucasz na forum w dziale HH pytania jak je poprawić itd. Po jakimś czasie już coś umiesz.
3. Skoro ten przykład jest na Sinumerika to wrzuć to do działu Sinumerika, nawiasem mówiąc tokarze nigdy nie dostają do ręki rysunków ze wspólrzędnymi biegunowymi, czyli olej ten przykład, w twoim przypadku to czysto akademickie rozważanie :lol:

Wróć do „Podstawy nauka”