Co robi operator zależy od tego co robi zakład w którym pracujBerry pisze: To ja żeby jeszcze rozładować atmosferę zadam jeszcze jedno pytanie.
Jako że należy zacząć od pracy operatora... chciałbym poznać schemat tej pracy, domyślam się że finalnie wpisuje g-cod czy też podajemy gotowy plik do sterownika. Powinienem więc znać cześć tych sterowników oraz ich różnice, czy znajdę również jakieś emulatory tych sterowników żeby móc popróbować w domu?

Przy tokarkach rola operatora - tokarza CNC jest jasna, z racji wykonywania prostrzych detali dostajesz rysunek do łapy i sam programujesz i robisz detal. Może za wyjątkiem bardziej zaawansowanych tokarek z osiami C i/lub Y.
W dużej firmie, sytuacja może być inna, operator tylko wykonuje programy wygenerowane przez programistę który też może mieć różne pojęcie o technologii

Jest i 3 typ zakładów (zdaje się, że kilka osób reprezentuje ten typ w tym wątku) które pracują głównie na potrzeby przemysłu graficzno-reklamowego. Obrabiasz głównie tworzywa, z metali co najwyżej aluminium, tworzysz skomplikowane kształty, płaskorzeźby czy reliefy ale nie jest wymagana duża dokładność. Musisz mieć więcej zdolności artystyczno-graficznych niż technicznych. Pracujesz na lekkich konstrukcjach typu ploter frezujący. Z racji mniejszych wymagań odnośnie precyzji, plotery bywają często tworzone samodzielnie, najczęściej nie mają specjalizowanego sterowania, jego rolę spełnia komputer PC z oprogramowaniam sterującym np typu MACH. Tam operator tylko puszcza programy generowane przez programistę na Camie specjalizowanym dla grafików. Generalnie kultura techniczna jest niższa, wyższe są wymagania artystyczno-graficzne. Początkowi operatorzy/programiści ploterów nie wiedzą co to np prędkość skrawania, ale potrafią rysować fantastycznie w Corelu czy obrobić zdjęcie w Photoshopie. Szybko się uczą niezbędnych pojęć technicznych, do czego zresztą służyć miało pierwotnie to forum. Ale to trochę inny świat i inna praca niż w tradycyjnych zakładach metalowych.
Co do dyskusji o wrzecionie, to można przekornie zauważyć, że w obecnych konstrukcjach używa się kinematyki zarówno z ruchomymi stołami jak i wrzecionami, tak w osiach XYZ jak i AB
