Znaleziono 5 wyników

autor: grawer
14 lis 2019, 21:08
Forum: WARSZTAT
Temat: 3D taster
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4148

Re: 3D taster

Witam po przerwie.
Pochwalę się :lol: moim nowym nabytkiem.
Zakupiłem na All....s czujnik krawędzi elektroniczny. Wszystko ładnie tylko jak go zamocować do wrzeciona frezarki.
Jego średnica to 20mm. Szukałem w necie tulejki redukcyjnej z otworem fi 20mm. Nie znalazłem.
Trzeba było sobie jakoś poradzić. Zamówiłem zrobienie takiej tulejki na CNC. Gotową tulejkę owierciłem na obwodzie co 120 °. Nagwintowałem M4 i wkręciłem trzy wkręty do regulacji. Osadziłem tuleję we wrzecionie, do tulei włożyłem czujnik i delikatnie dokręciłem. Ustawiłem czujnik zegarowy na kulkę czujnika i obracając regulowałem by uzyskać minimalne bicie. Po różnych próbach uzyskałem bicie na poziomie 0.005mm. Zaznaczyłem trwale pozycję w której ma być montowany czujnik we wrzecionie. No niestety wykonanie tych frezarek jest jakie jest. Osadzając tuleję z czujnikiem we wrzecionie obróconą o 180 ° jest już bicie kilka setek. Teraz posiadam trzy narzędzia do ustawiania krawędzi.
Taster, czujnik krawędziowy mechaniczny i elektroniczny. Poniżej zdjęcia.

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
autor: grawer
16 mar 2019, 23:31
Forum: WARSZTAT
Temat: 3D taster
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4148

Re: 3D taster

Witam po przerwie w tym temacie.
Miałem trochę wolnego czasu i wróciłem do tematu tastera. Jak pisałem, był problem z mocowaniem go do wrzeciona frezarki. Taster jest do dużych frezarek, a ja chciałem go zastosować do mojej. Z racji tego że uchwyt tastera jest fi 20mm to pasowała by tulejka morsa zewnętrznie M4 z otworem fi 20. Przeszukałem internet ale takiej nie znalazłem.
Jeśli nie ma to trzeba zrobić. Założyłem od początku że tulejka będzie z duralu. Powinna być dobra gdyż nie będzie brać udział w obróbce a tylko do ustalenia krawędzi obrabianego materiału. Pasowanie z początku miałem zamiar robić we wrzecionie frezarki. Okazało się to nie wygodne. Znalazłem na OLX w pobliżu do sprzedania tulejkę 5/4 dość tanio.
Zakupiłem i przystąpiłem do prac. Po przycięciu odpowiedniego wałka, zamocowałem go w uchwycie tokarki i wywierciłem otwór fi 19,75mm.
Obrazek Obrazek

Otwór w wykonanej tuli rozwierciłem na 20H7. Zamocowałem pręt fi 20mm na plusie, do uchwytu tokarki i go przetoczyłem pod otwór w tulei. Tuleję nasunąłem na pręt i podparłem kłem. Czujnikiem ustawiłem najmniejsze bicie na kle.

Obrazek Obrazek

Następnie ustawiłem na oko kąt imaka z nożem by uzyskać stożek morsa w przybliżeniu. Zbierałem materiał małym wiórem i pasowałem do zakupionej tulei 5/4. Gdy już powierzchnie stożków zaczęły przylegać, to użyłem flamastra jako tuszu.

Obrazek Obrazek

Po stwierdzeniu że przyleganie jest wystarczające wygładziłem powierzchnię. Następnie rozwierciłem początek tulei rozwiertakiem 20H8. Po to by końcówka uchwytu była pasownie w otworze a drugi koniec ten przy obudowie czujnika miał delikatny luz. W tulei od przodu wywierciłem i nagwintowałem 3 otwory M5 i wkręciłem śruby do kalibracji.

Obrazek Obrazek

Zamocowałem taster w gnieździe wrzeciona frezarki a do końcówki przyłożyłem czujnik zegarowy. Pokręcając wrzecionem i dokręcając lub wykręcając śruby regulacyjne w tulei starałem się uzyskać najmniejsze bicie.
Po wielu próbach doszedłem do 0.02mm. Czyli 0.01mm na stronę.

Obrazek Obrazek

Poznaczyłem położenie tastera w stosunku do wrzeciona gdyż ma też małe bicie. Następnie sprawdziłem czy się zgadza wynik na tasterze z wynikiem na podziałce pokrętła stołu. I tu się pojawił błąd rzędu 0.5mm na stronę.
Ponieważ końcówkę tastera dorobiłem na widzi mi się. Ale na szczęście kulka była na plusie. Średnica 5mm. Przy tej długości końcówki i średnicy kulki wystarczyło zmniejszyć średnicę do 4mm. Zaś ostrożnie powoli zmniejszałem średnicę kulki do 4mm. I tu uzyskałem pokrywanie się wyników.

Obrazek Obrazek

By być pewnym zamocowałem w imadle maszynowym płytkę wzorcową 4mm i dosuwając końcówkę (kulkę) najpierw z jednej strony potem z drugiej uzyskałem zero na skali tastera. Moim zdaniem wynik uzyskałem dobry przy założeniu że sama frezarka nie jest bardzo dokładna, a to co na niej wykonuję to mieści się spokojnie w dzięsiętnych częściach milimetra. To by było tyle.

Obrazek Obrazek
autor: grawer
02 lip 2016, 00:12
Forum: WARSZTAT
Temat: 3D taster
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4148

Rozebrałem taster, wyczyściłem. Naprawiłem uszkodzenie. Ktoś się dobrze postarał by go uszkodzić. Patrząc od przodu, po lewej stronie była osadzona w otworze regulacyjnym tulejka ø 5mm. W niej sprężynka i kulka. Po wyjęciu tulejki okazało się że kulka jest wciśnięta i zablokowana. Dorobiłem nowa tulejkę, sprężynkę i włożyłem kulkę z uszkodzonej tulejki. Dorobiłem trzpień z kulką. Wymiary przypadkowe na oko. Wzorując się zdjęciami z netu. Kulka ma średnice 5mm. Starałem się by była w miarę dokładna. Mikromierz wskazuje równe 5mm.
Stożek trzpienia jest osadzony w gnieździe magnetycznym. Uchwyciłem taster do uchwytu tokarki, a czujnik zegarowy ustawiłem na kulkę. Zacząłem kalibrację. Po paru godzinach prób
udało się mi uzyskać bicie w granicach 0,03 mm. Na amatorskie pomiary i ustawianie krawędzi XY na frezarce to jest do przyjęcia.

ObrazekObrazek
autor: grawer
30 cze 2016, 00:26
Forum: WARSZTAT
Temat: 3D taster
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4148

Dzięki adam Fx za instrukcję kalibracji. Co do uchwytu czujnika to się pomyliłem, jest nie 16mm lecz 20mm. 16mm odczytałem na szkicu w necie. W rzeczywistości jest 20mm.
Będę próbował go skalibrować.
autor: grawer
29 cze 2016, 08:06
Forum: WARSZTAT
Temat: 3D taster
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4148

3D taster

Witam.
Kupiłem wczoraj bardzo tanio taki taster. Jakie są sposoby jego mocowania w frezarce z racji jego dość grubego uchwytu. Średnica to 16mm. Problem z kalibracją, brak zakresu kręcenia śrubkami. Jak skalibrować. Do czego służy mały przycisk pod zegarem. Poniżej zdjęcie.

Obrazek

Wróć do „3D taster”