Znaleziono 9 wyników

autor: Wodzu
15 sie 2006, 21:16
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Właśnie o to chodzi moje obliczenia miały na celu spawdzenie z czym mam doczynienia. Czy czasami uchwyt nie odpadnie jak włącze 3000 obr/min. Jeżeli chodzi o gwintowanie to wystarczy enkoder absolutny, a nawet koledzy piszą że robia sami enkodery i gwint całkiem całkiem. Jeżeli chodzi o zakup używanej tokarki to niemiałem propozycji po za tym dosotsowanie już gotowych elementów mogło by nastrzęczy wiele trudności, odlew żeliwny też byłby fajny tylko jak będe chciał zrobi otwó pod kołek ustalający to czym, wiertarką ręczną??
Na co ja włoże taki sprzęt, przy wykonywaniu własnej konstrukcji raczej bedę skłaniał się do budowy modułowej. co znacznie zmniejszy gabaryty maszyn potrzebnych do wykonania. Posiadam w miarę precyzyjne czujniki zegarowe te z dokładnością do 0.001mm więc po kilku dniach lub godzinach myślę że jestem w stanie ustawi wszystko na zero.
Jeżeli chodzi o sztywnoś to masz jak najbardziej racje i rację ma każda konstrukcja żeliwna w porównaiu do spawanej tyle że my tu amatrokę robimy, przynajmniej ja, może jak by było coś do zrobienia to czemu nie pare groszy zawsze sie przyda ale to i tak po fazie testow korekcji itd.
Tak więc robiąc od podstaw tokarke wiem od razu z czym mam do czynienia i moge z gory zaplanowac co chce i CO MOGE zrobic, bo czemu nie kupic taka tokarek TUM- ostatni wyprzedawali takie u mnie za 1200 PLN, tyle ze wazyly grubo pona tone i raczej u siebie nieznalazlbym zadnego warsztatu ktory podjalby sie postawienia tego na stole swojej obrabiarki nawet najwiekszej. Chcac zamontowac jaki kolweik nowoczesny zespol, jak np. sruby kulowe musze sie liczyc z przerobka otworw pod czopy walów i niby jak mam to zrobic rozebrac cala maszyne pomierzyc, przeliczyc i jeszcze to na czyms przerobi. Ja tam nikogo nie zniechecam do zrobienia takiego czego ale ja zostaje przy swojej konstrukcji.
Niebawem wrzeciennik tylko mała zmiana bo chyba uda mi sie zastosowac serwo do napedu, narazie jeszcze nie wiem wiec wstrzymuje sie i prowadze pertraktacje. :cool:
autor: Wodzu
13 sie 2006, 22:13
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

2mm OSZALAŁEŚ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i to przy średnicy 200, kurcze ja tutaj myślę raczej o naprawdę małej tokareczce, ale za to dokładnej ze sterowaniem mikrokrokowym. Zajżyj tutaj chce użyć sterwonika mikrokrokowego, który ma: 51200 kroków http://www.profikj.de/cnc/index.php?act ... e09db7b058
Zakładając że silnik krokowy z tej strony- 8,7Nm dało by sie posterować tak na max. 20000 to uzyskuje przy zastosowaniu śruby kulowej ze skokiem 5, taką teoretyczną dokładnoś 5:20000=0,00025 mm. Pytanie tylko czy ten silnik da się posterować z taką dokładności? Bo chyba nie. Ale niewiem i narazie jest mi z tym dobrze :lol:

Wybrałem uchwyt 160 bo był najmniejszy, jaki mi zaoferowano po przystepnej cenie. Ja naprwdę niechcę budować maszyny za nie wiadomo ile??
Myśle o małej tokareczce ale za to uniwersalnej takiej co zrobi gwint i to dobrze. To jest główne założenie gwintowanie, a co do wałka fi 200 to lekka przesada nawet moja rama jest za lekka żeby sobie z tym poradzić. Myślę że na max. to obrabiałbym fi100, a i na to uważałbym jak na złoto.
Po za tym, na osie niebęde stosował serw, bo to moja pierwsza maszynka i chce się na niej coś nauczyć. Więc zastosuje silniki krokowe 8,7Nm ze sterownaiem mikrokrokowym. Raczej bez automatycznej zmiany narzędzia. No może jakieś oprawki, które zapewnią niezmienność pozycjonowania narzędzia, chyba, że wykorzystam dodatkową oś, którą oferuje płyta główna z akcesoria.cnc (max. do 4 osi), wtedy pomyślę o automatycznej zmianie narzędzia, coś na wzór głowicy rewolwerowej.
Jednak co do silnika wrzeciona, to jak wcześniej powiedziałem 2,2 KW przy moich założeniach raczej by mi starczyło, chociaż kto wie? Silnik 5KW też jest w opcji ale to znacznie zmienia samą konstrukcję wrzeciona i to jest główny problem, bo przy tej mocy niestety ale siły są znacznie większe wstępnie przeliczone wrzeciono przy 2,2KW spełniło warunki (to na zdjęciach wcześniej) ale ledwie ledwie, więc musiałbym przy tej mocy zastosować albo lepszy materiał albo wieksze gabaryty samego wrzeciona, lepszy materiał (pomimo że i tak założyłem doby) oznacza większe kłopoty przy wykonaniu i większe koszty patrząc na to z tej strony że połowa materiału i tak znika.
Z drugiej strony większe gabaryty pociągają za sobą większe koszty łożyskowania, łożyska powyżej fi 50 wew. nagle zanczynają się robić drogie (zdaje się że cena nie jest liniowa w stosunku do wymiarów raczej jakaś parabola :lol: ), po prostu musiałbym przeliczyć te dwa warianty i zobaczyć, który jest ekonomiczniejszy.
Zwiększenie gabarytów to nie problem bo koszt zakupu łożysk można sprawdzić w internecie i coś załóżyć, ale z kolei sprawdzenie zmiany materiału spowoduje że będe musiał latać po firmach i sprawdzić koszt wykonania takiego wrzeciona z lepszego materiału.
Jak widać z prostego założenia może wyniknąć dużo trudności, jednak mam zamiar zrobić tak, że zastosuje silnik 2,2KW do 3000obr/min: http://www.sternet.pl/szczegoly.php?typ=1LA7096-2AA10 ale przystosuje wrzeciono do trochę większej mocy np. http://www.sternet.pl/szczegoly.php?typ=1LA7113-2AA10 będe miał wtedy jakieś zabezpieczenie odnośnie przypadku stwierdzenia braku mocy.
Pozostaje kwestia falownika. Stwierdzam że musiałbym odrazu zastosować powiedzmy falownik do 5,5KW, bo kupienie nowego przy zmianie silnika niejest oplacalne, chociaż trzymanie silnika 2,2KW po zmianie na 4KW też nie jest zbyt rozsądne ale co tam może się przyda powiedzmy do napędu wiatraczka przy chłodzeniu krokowców :lol:
Jednak powstaje kolejne pytanie: co jeżeli 2,2KW wystarczy wtedy skończe z falownikiem 5,5KW za dużo kasy. Chyba że ktoś potwierdzi, że ten falownik nadałby się do moich celów i można by go było skonfigurować w Machu2, dzięki enkoderowi (jedyny enkoder w moim układzie), tak aby ładne gwinty wychodziły????

http://www.allegro.pl/item120827419_fal ... 5_5kw.html ŁADNY???

Tak więc wszystko zależy od czasu jaki będe mógł poświęcić projektowi bo niedługo uciekam do Holandi i nie wiem czy zdąże ale mam zamiar umieścić każdą częśc narysowaną na forum oczywiście jeżeli admin pozwoli na format Igies taki powszechnie używany format wymiany rysunków pomiędzy programami. Pozdrawiam czekam na jakieś sugestie (tylko bez obrażania kogokolwiek bo nie o to chodzi).
A co do 10 tokarek i serw to to razej zostanę przy swoich załóżeniach (tych powyżej które ewolują z chwili na chwilę) :mrgreen:

[ Dodano: 2006-08-14, 15:10 ]
No i klops otrzymałem odpowiedź o tym silniku. NIE MA MOWY O TAKIEJ DOKŁADNOŚCI, NAWET PRZY TYM STEROWNIKU. Na max. dają mi dokładność 0,015mm, ale to jest teoretyczna, bez uwzględnienia mechaniki. Więc zastanawiam się nad serwem do napędu osi X (średnica). Tylko cholernie drogie te badziewia :cool:

[ Dodano: 2006-08-14, 17:57 ]
No niestety ale musze powrócic do punktu wyjaścia, gdyż odnalzłem mniejsze uchwyty tokarskie i muszę całość zmniejszyć dostosowując do uchwytu 125. Kurcze a tyle kroków do przodu :sad:
ale za to zmniejszą się gabaryty samego wrzeciona a to spowoduje możliwość zakupu tańszych łożysk lub kupić w tej samej cenie ale lepsze np. wysokoobrotowe SNR. Ale temat mocy i doboru falownika pozostaje :smile:

[ Dodano: 2006-08-15, 00:45 ]
Właśnie zakonczyłem obliczenia dla wrzeciona całkiem ładnie wyszło okazuje się ze moge na uczwyt założyć detal o wadze 500kg, jednak nigdy bym tego nie zrobił :grin:
Postaram się wklejic juttro rysunek tego wrzeciona tylko dorysuje jeszcze silnik.
autor: Wodzu
13 sie 2006, 19:15
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Cóż po skontaktowaniu się z ze znajomym ( z serwisu deckel maho) oznajmił mi że ktoś wprowadził mnie w błąd bo sterownik mikrokrokowy mógłby zwiększyć obroty, ale to wszystko zależy od silnika. Tak na marginesie dodam, że proponował mi "Łatwe" rozwiązanie tego problemu elektorwrzecinonem, wcale nie "drogim" jakieś 12000 PLN :???:
Natomiast jakbym budował do 10 tokareczek to może mi zjechać z ceny 10000PLN :shock:
Ale co do jednego się zgodził że krokówka to idiotyczne (był bardzo bezpośredni) rozwiązanie w odniesieniu do wrzeciona.
Tak wogóle to odradzał mi te krokówki i proponował serwa za 4500PLN ze sterownikami za 3000PLN oczywiście wszystko taniej z pod jego ręki ale się chyba nie przkonam do jego propozycji :grin:
A co do sprecyzowania to zostałem źle poinformowany o możliwościach tego sterownika i silnika więc cofam to zdanie, ale co tam :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: muszę przemyśleć budowe 10 tkoarek 10000 PLN to już coś. Ciekawe jaką moc mają te elektrowrzeciona bo jakoś nie wspomniał :???: :?: :cool:

[ Dodano: 2006-08-13, 19:27 ]
Cóż w grę wchodzi jeszcze ten silnik:
http://www.sternet.pl/szczegoly.php?typ=1LA7130-2AA10
autor: Wodzu
13 sie 2006, 18:43
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

No dobra mam silnik, http://www.allegro.pl/item118474743_sil ... _nowe.html

http://www.allegro.pl/item120827419_fal ... 5_5kw.html

http://www.allegro.pl/item119861458_fal ... a_vat.html

To już jakiś początek.
Co myślisz o tym zestawie?

[ Dodano: 2006-08-13, 18:44 ]
czemu dziwny?? Sprecyzuj??
autor: Wodzu
13 sie 2006, 18:36
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Cóż miał być krok w przód to są dwa w tył. Jeszcze nie dostałem odpowiedzi co do ceny falownika, ale co ty mówisz że 5KW. Chce zastosować 2,2KW tak do 3000 obr/min. Nie bardzo się orientuje jak sterowanie przez falownik wpływa na moc osiąganą przez silnik?? Jeżeli aż tak bardzo zmniejsza to nie dobrze, a co kolega skoti myśli o serwosilniku na wrzeciono?? Jeżeli falownik wpływa aż tak bardzo na moc silnika to nie dobrze będe jescze raz musiał zastanowić się nad silnikiem. Mam jednak pytanie- stosujac falownik i silnik załóżmy te 5KW jak to jest łączone z płytą główną sterowania załóżmy tą płytę z akcesoria cnc (tą max. do 4 osi), czy falownik musi mieć jakieś konkretne wyjście i wejście czy wystarczą jakieś satandardowe, im więcej pytań zadaje tym bliżej do ukeńczenia wrzeciona. Następny krok suprot.
Dzięki i pozdrawiam.
autor: Wodzu
13 sie 2006, 16:07
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Postanowiłem użyć silnika http://www.profikj.de/cnc/index.php?act ... 4e3d1520d2 SKH87 8,7Nm do napędu wrzeciona tokarki. Aby zwiększyć obroty mam zamiar zastosować multiplikator oparty na przekładni pasowej o przełożeniu 4:1, natknąłem się jednak na problem sterownika. Zastosowanie sterownika mikrokrokowego http://www.profikj.de/cnc/index.php?act ... 4e3d1520d2 STSK78 zapewniłoby płynną pracę i dosyć dokładne pozycjonowanie przy nacinaniu gwintu, ale spadją obroty. Więc zastanawiam się nad innym sterownikiem. Czy ktoś mógłby zasugerować jakiś sterownik?? Jest jeszcze kwestia enkodera chciałbym zastoswać taki ale nie sprzegać go z wałem silnika tylko z wrzecionem, i pojawia się pytanie- jak?? Przy sprzegnięciu za pomocą pasa zębatego pojawią (jestem tego prawie pewny) przekłamania, a sprzęgnięcie go z końcem wrzeciona odpada bo jest przelotowe i niech takie pozostanie :grin:
Myśalłem też o enkoderze pierścieniowym ale cena mnie powaliła no i niema bezpośreniego podłączenia do komputera, a zanalzłem taki mały enkoderek do podłączenia przez usb, cena dosyć przystępna i można go skonfigurować w Machu2. Więc zastanawiam się czy enkoder podłączyć przez jakąś inną przekładnie, a może wcale go nie podłączać niech sobie leży :grin: ???????
autor: Wodzu
12 sie 2006, 22:30
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

dobra zmiana koncepcji :grin: Znalazłem dosyć tani (tani w porównaniu do cen falowników) ale falownik tylko do mocy 1,5KW i to jest problem?? Bo trochę mało nawet jak na amatorską tokareczkę :sad: Całe szczęście że napisał mi że ma inne falowniki tylko jescze ceny nie podał :grin:
A co do silników krokowych zajżyjcie tutaj http://www.profikj.de/cnc/index.php?act ... oria&kat=3
Myślę że ceny nie są duże ale są przynajmniej znane :grin: Więc można coś założyć. Jak nie będzie miał falownika to napiszę do http://www.profikj.de i zapytam się do jakiej prędkości mógłbym rozpędzić ten silniczek SKH87 8,7Nm przy sterowaniu STSK78, tylko czy się to opłaca w stosunku do silnika z falownikiem, ostatnio na allegro znalazłem niezły silniczek z wbudowanym falownikiem o mocy 2,2 KW i 3500obr/min tylko że nie miał prawie żadnych wejść ani wyjść, dlatego chcieli za niego grosze (w odniesiniu do złożenia własnego zestawu) :cool:

A co do inteligentnego zasilacza to jestem bardzo zainteresowany :mrgreen:
Może link?

Jeżeli chodzi o przystosowanie do jednego uchwytu to nie do końca tak to jest wymia uniwersalny połączenia uchwytu tokarskiego 160, a więc 2,3,4 szczękowy to nie problem? Zajżyj tutaj http://www.bison-bial.pl/katalog/12/3105k.htm przyjzyj się, że wszystkie 160 mają taki sam rozstaw śrub, a nawet jak znajdzieśz z innym to przecież nie problem dorobić jakąś przejściowke, można by ją było odrazu dorobić na tokarce tak żeby niebyło bicia osiowego, ja jestem na etapie technologi wykonania wrzeciona tylko kłopot z materiałem bo na razie potrzebowałbym dosyć drogiego materiałua jak widać zniknie ponad połowa z niego więc zastanawiam się nad jakas metoda połączenia kołnierza wrzeciona z samym wrezcionem, ale to kiepskie rozwiązanie bo nie gwarantuje dobrego mocowania.
autor: Wodzu
09 sie 2006, 23:16
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Mam pytanie wzwiązku z tym że koniecznie chciałbym pozbyć się falownika, do jkakiej prędkości mógłbym rozpędzić silnik krokowy 1,89Nm lub ~2Nm. Myślę, że to by było rozwiązanie dość tanie, w porównaniu do falownika i zwykłaego silnika. Ewentualnie jakaś zależność, z której wynikałyby obroty.
kiepska jakość ale postaram się to niedługo poprawić. Wymiary na życzenie.

[ Dodano: 2006-08-09, 23:32 ]
Jutro zajmę się łożyskowaniem i przeniesieniem napęu poprzez paski zębate.
autor: Wodzu
09 sie 2006, 22:41
Forum: Elektrowrzeciono
Temat: Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 11926

Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???

O to moje wrzecionko, ruszyłem z kopyta jakieś uwagi?? :mrgreen:
Przystosowane do uchwytu samocentrującego 160 http://www.bison-bial.pl/katalog/12/3105k.htm

Wróć do „Wrzeciono tokarki przystosowane do uchwytu 160???”