Znaleziono 5 wyników

autor: wood carver
06 kwie 2007, 07:57
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pytanie do użytkowników
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 8515

..gdzie byłeś Leoo ...tu wszyscy "czekalim " na ciebie... ty nasze ciało opiniotwócze! :)

chciałbym jednak rozwinąc wątek przepięcia...( wiem, to może byc męczące robic ciągłe wykłady i walczyc z bezpodstawną polemiką) jednak sprawa jest dosyc istotna, bo oile w tym przypadku sterownik jest "bezpieczny", to wartby poznac mechanizm pracy prądnicowej silnika krokowego właśnie, metody zabezpieczenia przed skokami napiecia, skutki są wiadome :) !!

1. czy skoki napięcia wystepuja w trakcie zasilania czy po wyłlączonym zasilaniu?
2. w którym kierunku przepływa prąd, w kierunku zasilacza czy wymuszenie wiekszego napiecia zgodnie z kierunkiem przepływu z zasilacz w wyniu pracy prądnicowej
3. jakie zabezpieczenie najskutecniejsze: zenerka wzmocniona tranzystorem, tranzil

4. moje prywatne pytanie..co to jest dioda relaksacyjna i na czym polega praca synchroniczna mostków i jaki to ma zwiazek z przepieciem?
autor: wood carver
04 kwie 2007, 16:41
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pytanie do użytkowników
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 8515

...rozumiem ze takie skoki napiecia występują w chwili przełanczania kroków, w czasie martwym kiedy odcięte jest zasilanie.A więc prąd płynie w kierunku zgodnie z z kierunkiem przepływu prądu w cewce w trakcie pracy silnika i załlączonego zasilania, kiedy silnik kreci sie w danym jednym kierunku????

rozumiem,ze w chwili odcięcia zasilania, normalną reakcją na brak natężenia jest próba "rekompensacji" ogólnej mocy prądu cewki w postaci skoku napięcia............ale czy to napięcie mozemy łąłczyc z przepieciami , które występują podczas pracy pradnicowej silnika krokowego?? chyba raczej nie!!! i o ile w tym pierwszym przypadku w wyniku nikłego nateżenia prądu,napięcie to nie jest niebezpieczne! to w drugim przypadku jest i to bardzo, ponieważ wystepuje w trakcie włłączonego zasilania i podbicia napiecia zasilacza!

[ Dodano: 2007-04-05, 08:19 ]
a tak w ogóle....markomp......po co stosowac jakąs słąbiutką diode zenerke, któa ma moc rzędu paru wat...i trzeba ją wzmacniac tranzystorem na wypadek przegrzania..............lepiej zastosowac transil.....moce rzędy 600 W , różne naięcia...po co kombinowac?

[ Dodano: 2007-04-05, 11:19 ]
....co ważniejsze...miedzy drenem z xródłem mosfetów jest dioda...a więc po zaniknieciu zailania..nie m możliwosci aby prąd płynął w stronę zasilacza..ale cz moze byc odwrotnie...!!! najlepiej założy transil miedzy drenem a źrdłem..ale oczywiscie tu jest to niemożliwe...a więc na lini zasilania??????

[ Dodano: 2007-04-05, 11:21 ]
duza czestotliwosc prełanczania....to może dioda wzmocniona shottky?
autor: wood carver
04 kwie 2007, 08:16
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pytanie do użytkowników
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 8515

między prac poszczególnych kluczy tranzystorowych jest tzw. czas martwy- brak zasilania i tylko wtedy! ale klucze trannzystorowe nie przewodzą wtenczas ...

kurcze..myslałem ze poprzedniom wypowiedzią sprowokuje jakąs marą głowę do przyłłączenia sie do dyskusji....tu trzeba sprecyzownia , niema co gdybac
autor: wood carver
03 kwie 2007, 07:51
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pytanie do użytkowników
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 8515

...mnie tylko zastanaiwa jedna rzecz...wiadomym jest że w silniku dc np. serwie Siła elektromotoryczna przeciwindukcji jest to napięcie, które występuje na będącym w ruchu silniku w momencie kiedy przestaje byc zasilany (praca prądnicowa). Jeżeli silnik wzbudzany magnesami trwałymi jest zasilany poprzez modulator współczynnika wypełnienia impulsów (PWM), to w momencie, kiedy tranzystor kluczujący przestaje przewodzić, silnik kręci się dalej a na jego uzwojeniu pojawia się siła elektromotoryczna przeciwindukcji. Napięcie to zanika tym szybciej im bardziej obciążony jest silnik.

1. Skoro wirnik jest prowadzony " jajk pies na smyczy"-podczas łągodnego wyhamowywania silnika krowego, nie dochodzi do sytuacji "wyprzedzania" pola magnetycznego przez wirnik, a jeśli tak to w znikomy sposób tylko w momencie zminy kroku (jakie ś mikrooscylacje)
2. nie rozumiem tez tweirdzenia, ze prąd zaczyna płynąc do zasilaczaA..działoby się tak w momencie nagłej zmiany kierunku pola-kroków, i tylko gdy silnik nie gubi kroków- w zakresie zmiany 1 kroku i kierunku, ale wtenczas następuje coś na kształt hamowania przeciwprądem....wtedy indukowanie prądu odbywa się w odwrotnym kierunku do jego przepływuw cewka, dochodzi do zwarcia i w zasilaczu prąd rośnie maksymalnie a maleje napięcie! ( tak by było w przypadku zwkłęgo silnika dc) ....tym bardziej, ze dana para tranzysorów kluczujących (m H) w danym momencie przewodiz prad tylko w jednym kierunku, w przeciwnym kierunku tranzystory jest spolaryzowany zaporowo

wytwarzanie energi przez silnikw czasie pracy to fat, ale skad energia, skoro wirnik nie wyprzedza pola magnetycznego-bo kiedy silnik nie gubi kroku, wirnik porusza się zgodnie z kierunkiem indukcji i wraz z polem! ???????????????? bo rozumiem, gdyby silnik gubił kroki


to najważniejsze moje pytanie.....jaki jest rzeczywisty kierunek indukji wirnika .....czy rzeczywiscie prąd w kierunku zasilacza czy moze.. (i to jest bardziej logiczne)...następuje "wymuszenie"!!! większeo napięcia ale w kierunku zgodnym z przepływem pradu z zasilacza!! poniewaz pole magnetyczne wiuje z dana predkoscią, a winik usiłuje to pole przekroczyc-wyprzedzi ale indukcja następuje w kierunku zgodnie z wirującym polem poniewaz w cewka płynie cały czas prąd o tej samej wartości, zasad zachowania energi zostaje zachowana....prąd =nie zmiennie, napięcie=podweyższone-wymuszone-wyindukowane!!

zasilacz dysponuje więksym potencjałem niz krecący sie silnik..nie ma możliwosci aby prad aczał nagle płynac w kierunku zasilacza
autor: wood carver
02 kwie 2007, 17:34
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pytanie do użytkowników
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 8515

...transformator moc 4x 4A x 70 % + 3 x 0.5 A ( na silnik)

napiecie..hm...sterownik ma zabezpieczenie przepięciowe,ale nie można doprowadzic do sytucji, w której co chwila widzisz palącą się diode od antyprzepięcia....wiadomym jest że silnik o takim momencie będzie generował już dosyc duże nadwyżki energi, które będą doprowadzac do "podbicia" napięcia w obwodzie zasilającym!!!!!

ja bym zasilił napięciem nie większym niż 40V i powinno byc ok ( oczywiscie 40 / 1.41 = 28 volt trafo toroidalne !!!!! + bateria kondenatorów przynajmniej 20 000 mikro na silnik...im więcej tym lepiej!!!!! kondensatory na napiecie minimum 50 V...albo na deczko większe napięcie
mosterk prostowniczy oczywiscie dwupołowkowy.....kup sobie mocniejszy...oczywiscie mostek z rezerwą....bo ja wiem...przynajmniej na 25A ...( im większe rezerwy tym bezpieczniej)

Wróć do „Pytanie do użytkowników”