Znaleziono 1 wynik

autor: wood carver
12 sie 2012, 14:14
Forum: STEP2CNC
Temat: STEP2CNC 2.5 - interpolacja kołowa G2/G3 - nowa wersja
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 25744

Program się cały czas rozbudowuje,super. Nie chcę troszkę zaśmiecać tematu, gdyż sprawa tyczy się czegoś innego niż temat postu, jednak przy okazji notki o modyfikacji chciałem zwrócić uwagę na istotny aspekt działania większości CAMów.Można by pomyśleć o tym, przy okazji kolejnej modyfikacji programu.
Sprawa tyczy się frezowania reliefów " wierszowaniem".Zastanawiałem się dlaczego mimo małych odległości przejść frezu ( np. 0.15 mm ) na powierzchni materiału widać rysy, mimo wyeliminowania drgań osi - rysy są niewidoczne na powierzchni prostej-uwydatniają się tam gdzie kąt narzędzia do powierzchni jest większy.Na powierzchniach bardziej skomplikowanych-o dużych różnicach grubości modelu.
Błąd polega na tym,że odległość między poszczególnymi przejściami narzędzia jest wartością w linii prostej.A więc frez przesuwany jest o wartość np. 1 mm w linii prostej, ale jeśli w danym miejscu ściana modelu np. ustawiona jest pod kątem 45 stopni, to wartość wiersza będzie większa prawie o 50 % co istotnie wpływa na jakość powierzchni po obróbce !
Rysunki wykonane bardzo pobieżnie...mam nadzieje ,że widać o co mi chodzi. Oczywiście przyjąłem wartość pochylenia powierzchni 45 stopni...na modelu te wartości są różne.
Gdyby wartość wiersza była obliczana na powierzchni modelu, a nie jako wartość liniowa zrzutowana na model, dałoby się uzyskać ( oczywiście kosztem czasu) lepsze wykończenie powierzchni obrabianej! i przy wierszu już rzędu 0.25 mm , odpowiednim narzędziu i obróbce ( w moim przypadku interesuje mnie drewno, mdf) dałoby się w moim przekonaniu niemal całkowicie wyeliminować efekt "rys" na powierzchni obrabianego materiału ( oczywiście zakładam dużą sztywność układu mechanicznego). Nie wiem czy jest to do zrobienia programowo,ale myślę,że byłaby to istotna różnica w tego typu obróbce.Czas obróbki wydłużyłby się, to oczywiste jednak w ten sposób można by uniknąć dodatkowej obróbki wykańczającej.
Gdy ściana modelu uskakuje pod kątem załóżmy 80 stopni ( wartość przykładowa), przy wartości liniowej wiersza 0.25 na powierzchni modelu otrzymujemy odległość ( wiersz) rzedu ponad 1,43 mm- co widać w postaci rys,szram na powierzchni materiału.

Wróć do „STEP2CNC 2.5 - interpolacja kołowa G2/G3 - nowa wersja”