Znaleziono 6 wyników

autor: Boni
05 wrz 2006, 20:14
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

Moim zdaniem, napisałeś rozsądnie to czego mi się nie chciało, także w sensie - wytykania błędów oponentom (permanentne mylenie parametrów szczytowych i skutecznych) ;) Dodam ino, że przy zsynchronizowanych mostkach i szybkim LPT to pesymalny impuls być może należy pomnożyć przez ilość osi, i że kryterium 50% wypełnienia jest bardzo "na styk", to tak jak z kryterium samplingu AD/DA, niby 2x teoretycznie wystarcza, ale lepiej mieć nadwyżkę na błędy i "pasożyty", np. jak 44kHz do 20kHz. I jak najbardziej wisi to na wszystko na kondensatorach, zupełnie jak w zasilaczach do audio ;)
autor: Boni
05 wrz 2006, 15:23
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

Ustalmy coś - ja nie propaguję softstartów, komplikowania, itd itp, u mnie szczytem wypasu to jest żarówka do rozładowania baterii ;), ja tylko nie rozumiem czemu w audio grube mF nikogo nie dziwią, a tu - "to przecież nie audio". Ja proponuję nadmiar mocy, nie nadmiar komplikacji.

Bieda w tym, że przy naszych śmiesznych silniczkach właśnie często pracujemy na maksymalnych momentach i braki w tym zakresie bolą, i to bardzo, czasem 10% to zgubiony krok i zniszczony towar, albo ciągła wolniejsza praca maszynki.

Co do liczenia - wszystko co można policzyć to jakiś MODEL układu, dla impulsowej prądówki baaaardzo zgrubny (ciekawe kto z nas jest w stanie zanalizować np. duży kondensator vs. bateria równoważnych, ja np. nie mam czym zmierzyć impedancji 2cm kawałków drutu 2mm2 między kondensatorami baterii, a bez tego to g... nie model będzie). Któryś z was przyciągał rewelacyjne stwierdzenie że kondensator to nie tylko pojemność, to ja też mam dla was niusa - trafo i silnik to nie tylko indukcyjność, a nawet - to nie tylko liniowa impedancja, silnik to w ogóle analityczny ból głowy ;) Jak ktoś chce policzyć analitycznie układ zasilacz, trzy razy chopper i trzy silniki, to szerokiej drogi, nawet jeśli możliwe wysymulowanie tego, to mi się nie chce, BYĆ MOŻE dla zaoszczędzenia 20zł na trafo i 20zł na kondensatorach.
autor: Boni
05 wrz 2006, 13:03
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

Adalber pisze:Kondensator oprócz pojemności ma jescze indukcyjność ,którą czasami trzeba brać pod uwagę .Boni nie ma się co podniecać wylicz jaka wg Ciebie powinna być pojemność kondensatora ,która będzie odpowiednia z ekonomicznego punktu widzenia. Jaki będzie przyrost momentu silnika np. z listy społecznej jeśli tętnienia napięcia zmniejszy się o dwa trzy wolty Umax=34V .
Co wy z tym kondensatorem, czemu żaden z was nie bierze pod uwagę impedancji trafo, albo zwrotu energii? Z ekonomicznego punktu widzenia, to kondensatory do baterii kosztują grosze, nawet nie wiem po ile ostatnio kupowałem 10mF/50V, 8szt, bo to mikroskopijna kwota w porównaniu z resztą. Przecież nie idzie o _wzrost_ momentu, idzie o jego niekontrolowaną utratę w nieodpowiedniej chwili, co jeśli już zajdzie, kosztuje daleko więcej niż parę zł czy trzask w głośniku. Policzyć momentów dynamicznych dla pracy silnika na granicy znamionowych to ja się nie podejmuję, a badać, cóż, nie wiem czy mi się chce coś komuś udowadniać i szukać dynamometru, zresztą, róbta co chceta. Moim zdaniem bardzo rozsądna receptura na zasilacz stoi na stronach akcesoria.cnc, i profi rozwiązania są jej daleko bliższe niż pomysłom typu "to nie audio, parę uF wystarczy".
autor: Boni
05 wrz 2006, 11:38
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

candle pisze:boni: mam ten komfort, ze zamiast lupy moge uzyc oscyloskopu i zapewniam cie ze jesli dla ciebie 20khz to dosc duzo, to sa uklady przetwornic ktore pracuja nieco wyzej - tak 50 razy wyzej... jak mowie ze przebieg pradowy jest dyskretny i nie przeladujesz kobyly sztuk 1 w odpowiednio krotkim czasie (nawet jesli to glupie 20khz) aby temu zapobiec
jesli dla ciebie kondensator ma jedynie pojemnosc i napiecie pracy to trudno
ponadto - mowisz o chopperze, slicznie, dajacym 6A na faze, cudnie wrecz, przy 36V no miodzio, w mikrokroku? to ja cie przepraszam to ile ten silnik ma dostac pradu przy przejsciu przez pelny krok?
siadz sobie z oscyloskopem, wypraktykuj co daje kobyla jako filtr napieciowy - nie wierzysz mi to twoj problem, mozesz albo tkwic w swej niewiedzy, albo zapoznac sie z faktami
1. Każdy gupi ma oscyloskop nawet ja, siedzę nad krokówkami i serwami od czasu do czasu, nie tylko nad zasilaczami i audio.
2. Nie epatuj mnie 50x większymi częstotliwościami przetwornic, tylko ustosunkuj się do tego co wyciąłeś - maszyna XYZ, 3x slow jog, 95Hz, 100Hz i powiedzmy 66Hz nałożony na chopper, na jeden zasilacz. Czym na oscyloskopie różni się tak strasznie od audio, że "nie robicie audio"???
3. Co ma obciążenie do prędkości ładowania kondensatora, do "przeładowywania"? Znaczy, twoim zdaniem, obciążenie _powino_ albo _musi_ odczuwać ładowanie? Bo zasilacz to nie tylko kondensator, chociaż jego się czepiacie.
4. Co ma full half czy mikro step do 36V/6A RMS, przecież piki to inna bajka.
autor: Boni
03 wrz 2006, 19:56
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

candle pisze:ja pozwole sobie podzielic opinie kolegi adalber'a
nikt z was nie buduje wzmacniacza audio, co wiecej - uklady ktore budujecie maja uklady regulujace prad w cewkach silnikow dyskretnie - tj albo on tam jest albo go nie ma - liczy sie wartosc skuteczna
[...]
jesli ktos sie czuje urazony - nie taki mialem zamiar, ale akurat na elektronice to znam sie dosc dobrze i tego typu podchody dzialaja na mnie jak plachta na byka
Ja widocznie się nie znam na elektronice tak jak ty, bo na mnie kolejne PRZECIWSTAWIANIE audio vs. sterowaniem krokówką działa jak płachta na byka. Jakie regulowanie "dyskretne"?? Chopper 15 czy 20 kHz dający powiedzmy 6A z 36VDC na fazę, na całkiem solidne indukcyjności, modulowany pół- czy mikrokrokiem na slow jog'u na 100Hz to jest "sterowanie dyskretne", jest albo nie ma? :shock: Szczególnie jak jedzie np. slow jogiem 3 silniki na raz i każdy ma nieco inną prędkość? Nałóż to wszystko na jeden zasilacz, to nawet z lupą nie zobaczysz dyskretnych prądów, "jest albo go nie ma", i jednak wolę w takich warunkach mieć więcej kondensatorów niż parę tysięcy uF, bo trochę za mało w audio, to tylko trochę gorsze brzmienie, w CNC na krokówkach to kosztuje wyrzucony w błoto materiał.
autor: Boni
31 sie 2006, 13:09
Forum: Automatyka przemysłowa
Temat: Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.
Odpowiedzi: 107
Odsłony: 17939

termit_tm pisze:co myślicie o tym aby założyć temat o zasilaczu do tych kondensatorów ?? bo trzeba rozpatrzyć jeszcze sprawę jakiegoś układu który będzie rozładowywał te kondensatory po wyłączeniu prądu itp :razz:
Do tego, to ja zawsze daję małą żarówkę na 230VAC jako obciążenie zasilacza, przy okazji widać, że już się rozładowały bydlaki (ostatnio składałem 80mF na 36V ;) ).

Wróć do „Kondensator elektrolityczny w zasilaczu.”