Znaleziono 5 wyników

autor: ezbig
03 kwie 2015, 00:56
Forum: PikoCNC
Temat: Problem z piko
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4259

:grin: :grin: :grin: ja nic nie kupuje. Próbowałem tylko pomóc autorowi wątku, ale wyszło przy okazji, że maszyna nowa od producenta. Dodałem od siebie, że to chyba jakaś tendencja się pojawia w branży - sprzedawanie maszyn bez instrukcji obsługi. W tamtym roku miałem 5 klientów, u których robiłem za "wsparcie producenta". Było to 5 osób w identycznej sytuacji: klient zapłacił, urywa się kontakt z producentem. Maszyny bez żadnej instrukcji. Dokumentacja to instrukcja od płyty głównej sterowania i instrukcja od sterowników. Nic poza tym. Dziadostwo totalne. Ja nie wyobrażam sobie wydać 10 000 - 20 000 zł za maszynę (takie były u tych 5 klientów) i nie dostać nawet prostej ulotki na kartce A4 jak włączyć, zbazować, ustawić offset, wczytać gkod i odpalić frezowanie. Sam już nie wiem, czy to rynek taki zepsuty, czy klienci tacy naiwni.

Kupiłem ostatnio z kolegą 20-letnie centrum obróbcze (tzn. on kupił) i sprzedawca nie tylko pokazał na żywo co i jak się robi, ale również dał 3 segregatory zawierające DTR i instrukcję obsługi po polsku (nawet g-kody ładnie opisane tam były).
autor: ezbig
02 kwie 2015, 18:00
Forum: PikoCNC
Temat: Problem z piko
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4259

Dziwne zwyczaje mają te firmy składające frezarki. Powinienem się cieszyć, bo w tamtym roku zarobiłem pare groszy dzięki takiemu podejściu do klienta, ale nie rozumiem tego. Czyżby w tej branży nie było konkurencji? Klient jest szczęśliwy, że kupił maszynę bez podstawowej instrukcji obsługi?

Myślałem, że kupiłeś kolego używkę i trzeba teraz dość co i jak, ale nowa maszyna i nawet nie pokazali jak działa?
autor: ezbig
02 kwie 2015, 16:31
Forum: PikoCNC
Temat: Problem z piko
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4259

Nie da się zbazować ręcznie. Bazowanie polega na wykrywaniu krańcówki bazującej podczas operacji bazowania. Przejrzałem starą instrukcję od pikocnc i tam są ustawienia prędkości dojazdu i zjazdu z krańcówki bazującej, więc jak u Ciebie może nie być przycisku REF? (może teraz inaczej się on nazywa, ale po jego naciśnięciu maszyna powinna sama zbazować po kolei osie, zaczynając od Z).

Moim zdaniem, skoro maszyna od razu rusza w górę, to znaczy że tam jest 0.

Jak wygląda to Twoje ręczne bazowanie? Może mylisz pojęcia, bazowanie a ustawianie materiału?

Jak ustawisz materiał, to co się dzieje ze współrzędną Z na ekranie po uruchomieniu programu?
autor: ezbig
02 kwie 2015, 12:51
Forum: PikoCNC
Temat: Problem z piko
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4259

gripsed pisze:Ok zrobiłem to tak:

Pojechałem na x0y0z0 maszyny i zbazowałem, następnie przemiesciłem wrzeciono na środek stołu, zmieniłem ustawienia na tryb materiał i również zbazowałem.
Klikam start i znów to samo.
Nie powinieneś przypadkiem nacisnąć REF, aby maszyna sama się zbazowała? Ręcznie to możesz ustawiać materiał, bazowanie musi nastąpić poprzez automatyczne najechanie na krańcówki, aby maszyna skorygowała swoje współrzędne maszynowe.
autor: ezbig
02 kwie 2015, 12:17
Forum: PikoCNC
Temat: Problem z piko
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4259

Re: Problem z piko

gripsed pisze:Mama taki problem:

Wrzucam gcode, zeruje maszynę, chcę startować i pokazuje mi się komunikat:
"Program w osi [Z] schodzi poniżej poziomu stołu!

Jesteś pewien, że chcesz kontynuować?"

klika tak i wrzeciono idzie na maksa do góry i pojawia się komunikat:

estop: prawy limit (+) osi z
Na piko się nie znam, ale przez analogię mogę powiedzieć, że wygląda na to, że nie ustawiasz zera na materiale tylko od razu próbujesz frezować. Po zbazowaniu (nie wiem czy Ty nazywasz to zerowaniem) należy "pokazać" maszynie gdzie ma zero na materiale (przeważnie nazywają to offsetem). Jeśli tego nie zrobisz, to zero XY jest na brzegu stołu, a Z różnie (zależy już od konkretnej maszyny) - u Ciebie jest na górze (na krańcówce). Każda dodatnia wartość Z w programie spowoduje wyjazd za krańcówkę, czyli zatrzymanie (co obserwujesz).

Procedura jest taka:
1. Bazowanie maszyny (zerowanie)
2. Ustawienie offsetu na materiale (pozycji zera)
3. uruchomienie programu

Ustawienie offsetu różnie jest robione. XY zwykle ustawiasz ręcznie jadąc w wybrane miejsce na materiale i zerujesz osie, a Z ustawia się czujnikiem lub ręcznie na tzw. "papierek". Jedziesz osią Z do materiału i przy powierzchni dojeżdżasz precyzyjnie na położony kawałek kartki do momentu aż nie będziesz mógł jej poruszyć. Kartka ma ok. 0.1mm, więc opuszczasz jeszcze o 0.1 i zerujesz oś Z. Teraz dopiero możesz rozpocząć pracę.

Wróć do „Problem z piko”