Znaleziono 6 wyników

autor: ezbig
01 sie 2015, 23:20
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

artur_1617 pisze:Trzeba to bedzie wymienic teraz wszystko na 24V...
Zeby podlaczyc bez opornikow bede musial zmienic zasilanie piko z 12V na 24V?
Czy przy zmiane napiecia zasilania piko napiecie 5V ze zlacza motors takze rosnie?
Przy zasilaniu 12V daje 5V a przy 24V ile?
Okazuje się, że w PIKO nie wszystkie wyjścia są zrealizowane jednakowo. Dokumentacja w jednych podaje możliwość użycia 24V (klucze OC), a w innych jest mowa o 5V. Na złączu motors napięcie nie rośnie z powodu podłączenia 24V, ale ponieważ dokumentacja podaje tam 5V to prawdopodobnie, jest to wyprowadzenie z procesora. Oznacza to, że jest podciągnięte rezystorem do 5V. Użycie w takim wypadku 24V szkody nie zrobi, tylko spowoduje upływ niewielkiego prądu w kierunku +5V i zablokowanie transoptora (tak jakby był cały czas zwarty do masy).
autor: ezbig
01 sie 2015, 19:55
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

ci3jk4 pisze:Ja właśnie tej części nie czaje. W manual owszem jest napisane że piko przyjmuje 12-24v, ale to na złączu zasilania a nie silników. Z tego co ezbig pisze wynika że servopack traktował by złącze piko 24v...
Widzę pewną niekonsekwencje w dokumentacji. Dodatkowa oś może być na 24V, ale przy podstawowych już jest coś innego. Mam wrażenie, że dokumentacja powstawała wraz ze zmieniającymi się wersjami PIKO i nie do końca uwzględnia wszystkie aktualizacje sprzętu lub projekt się rozwija i tworzy na bieżąco (stąd brak konsekwencji). Część pinów idzie bezpośrednio z procesora lub na stałe jest podciągnięta pod 5V, a inne mają już klucze OC i napięcie może być dowolne.

Generalnie złącze OC (otwarty kolektor) może współpracować z takim napięciami jakie wytrzyma tranzystor je obsługujący i nie ważne jest czy układ jest zasilany z 5 czy 50V. OC to jak przekaźnik, który zwiera do masy.

Enable faktycznie wymaga pośrednika, bo tam stanem aktywnym jest +5V. Ja bym to inaczej rozwiązał, ale jak ktoś się nie zna na elektronice to przekaźnik będzie najprostszy.

Na waszym miejscu zapytałbym producenta PIKO o te szczegóły. Trudno mi coś odpowiedzialnie doradzić, jak nie mam tej płytki w ręku.
autor: ezbig
01 sie 2015, 01:02
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

Widzę, że zaczyna się radosna twórczość, a wystarczy zerknąć do dokumentacji PIKO. Ja nie muszę, bo nie używam PIKO, ale dla kolegów to powinna być lektura obowiązkowa. Każdy zatrzymał się na 5 stronie i już bierze się za podłączanie. Nie trzeba żadnych przekaźników pośredniczących (to już wręcz jakaś profanacja by była :lol: ). PIKO Może być zasilane z 12 lub 24V i wszystkie problemy z napięciami odpadają.

ci3jk4 użyj zasilania 12 lub 24V i po problemie (tylko podłącz to pod Pin2, a pin3 i 4 zostawiasz wolne - już nie ma 5V).


artur_1617 u Ciebie jest to samo. Również masz wejścia pod 24V - PPI (34) zamiast 5V. Nie trzeba wtedy dodatkowych oporników, bo dla 24V są już w środku podłączone do PPI.
autor: ezbig
31 lip 2015, 21:49
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

ci3jk4 pisze:No to teraz patrząc na ten pinout z estuna zdaje mi się ze ten schemat podłączenia powinien być ok:

24V-----------------Pin 9
24V GND-----------------Pin 10 (COM)
+5V-----------------Pin 3 PP+ i Pin 4 PD+ i nie wiem gdzie jeszcze... - Może zamiast do PP+, PD+ i czegoś jeszcze to łącznie do Pin2 PV-brzmi bez sensu??
X_CLK-----------------Pin 14 PP-
X_DIR-----------------Pin 5 PD-
ENABLE -> Pin 6 (SERVO ON)
Strasznie bogaci jesteście, że bez podstawowej wiedzy, próbujecie samodzielnie podłączać serwa na zasadzie "może tak, a może tak". Ja bym się trochę cykał, bo nawet z Chin to trochę to kosztuje.

+5V ------> pin 3 i 4

Pin 2 jest dla +24V, ale używasz albo 5V (3,4), albo 24V (2) - nigdy razem. Zapytaj zanim podłączysz 24V, czy można tyle do piko podłączyć (raczej tak, bo wyobrażam sobie co tam jest na wyjściu, ale lepiej spytaj producenta lub kogoś kto jest tego pewien).

Na schemacie blokowym na wejściach masz narysowane transoptory (symbol diody świecącej i tranzystora). Dioda transoptora zapala się jak przyłożysz do niej napięcie "z góry" i podłączysz masę "z dołu" (prąd płynie w kierunku strzałki na symbolu) i wtedy wejście jest aktywowane. Są dwa sposoby sterowania: albo dolne końcówki łączymy do masy i sterujemy zasilaniem, albo podłączamy zasilanie z góry i zwieramy sterownikiem (jak w piko) do masy. To jak podłączymy zależy od sterownika. Większość sterowników oraz krańcówki półprzewodnikowe NPN mają wyjścia typu otwarty kolektor i zwierają do masy, ale np. krańcówki PNP dają na wyjściu napięcie zasilania.

Doczytaj jeszcze w manualu, w jakim trybie pracują wejścia 14 i 5, bo może niekoniecznie od razu step/dir i trzeba to wstępnie skonfigurować (w tabelce widzę 3 tryby, ale nie napisali który jest ustawiony fabrycznie).
autor: ezbig
30 lip 2015, 00:09
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

Mogę tylko zinterpretować to co widzę w instrukcji. Wyjścia 24, 25 to sygnał z enkodera w postaci różnicowej (przydatne na dłuższy dystans), raczej PIKO tego bezpośrednio nie łyka. 5/6, 9/10 lub 11/12 to wyjścia z transoptorów, czyli zwykłe impulsy, coś bardziej dla niego zjadliwego. Tylko jak to skonfigurować, żeby bazowanie działało na index enkodera (zapewne w tandemie z krańcówką) to już mnie nie pytaj, bo nie mam doświadczeń w tej kwestii.
autor: ezbig
29 lip 2015, 20:44
Forum: PikoCNC
Temat: Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 6099

Patrząc na rysunek podłączenia PIKO, który podałeś i zaglądając do dokumentacji ESTUN, ja bym podłączył zgodnie z zaleceniem:

PIKO ESTUN
+5V------------------------------------Puls+
X_CLK-------[rezystor 200R]---------Puls-

+5V------------------------------------Sign+
X_DIR-------[rezystor 200R]---------Sign-

GND ------ ekran dla przewodów

Rezystor 200R wynika ze wzoru R=(VDC - 1.5V)/0.01A - 150R. Producent zaleca zasilanie 12-24V, ale przy 5V też będzie działać, bo odległości u Ciebie raczej wielkie nie będą.

http://www.raveo.cz/sites/default/files ... ual_en.pdf (strona 85)

Przy 24V rezystorów nie trzeba, bo jest już wbudowany na wejściu PPI (34).

Wróć do „Podlaczenie piko do servo drive Estun Pronet-E-04A”