Znaleziono 3 wyniki

autor: ezbig
22 lip 2010, 18:57
Forum: CNC podstawy
Temat: Jakie wybrać sterowanie i silniki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5107

Ja ci tego nie powiem czy opłacalne, bo buduje maszynę na śrubach kulowych i takie komponenty kupiłem. W listwach się nie orientowałem. Moja będzie pracować w tej samej i zbliżonej branży, ale jest do małych i średnich rzeczy. Też mi chodzi po głowie duża maszyna do reklamy. Jeśli powstanie to będzie to prosta konstrukcja na na listwach zębatych. Myślałem o paskach, ale przy tej długości i dynamice pracy, nie wiem czy nie będą zbyt elastyczne.

Co do silników, to wszystko da się policzyć. Trzeba znać masę i konstrukcję bramy. Znając przełożenie na przekładni pasowej silnika, moduł listwy i ilość zębów na kole, można policzyć ile kg to pociągnie. Jak dasz przekładnię do zwiększysz moment obrotowy i silnik może nie będzie musiał być duży. Przekładnia zwiększa rozdzielczość kroku, ale zmniejsza prędkość posuwu. Trzeba to wypośrodkować, żeby uzyskać maks. efektu przy jak najmniejszym silniku, ale musisz uwzględnić też to, że silniki krokowe nie lubią za dużych prędkości.

Rozpisałem się, ale musisz wysilić się trochę sam. Ja to forum czytam 4 lata. Miałem w tym czasie 2 podejścia do maszyny robionej "tanim kosztem" i dopiero teraz projekt nabrał realnych kształtów w postaci fizycznie powstającej konstrukcji. W przyszłym tygodniu będę mógł już w końcu coś sfotografować.
autor: ezbig
22 lip 2010, 15:24
Forum: CNC podstawy
Temat: Jakie wybrać sterowanie i silniki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5107

szulik86 pisze:Dzięki za nakierowanie :)
Chce żeby maszyna była duża bo na takiej zawsze można zrobić i małe i duże rzeczy prawda?
Nie zawsze. Maszyna na listwach może nie być aż taka precyzyjna do bardzo małych rzeczy. Jak chcesz mieć jednak precyzyjną i szybka maszynę to powinieneś użyć śrub kulowych. Skok 10 lub nawet 20 mm. Przy tym polu pracy to pewnie 25 mm średnicy. Tylko wtedy robisz uniwersalną maszynę - koszty mogą cię zabić, a efekty mogą rozczarować. Lepiej zrób tanią dużą maszynę, zarób i do grawerki zrób drugą precyzyjną. Taki tandem może w sumie taniej wyjść niż 1 wielka i precyzyjna.
szulik86 pisze: Co do szybkości pracy: mam nadzieje że jeśli zastosuje silniki dajmy na to te większe 12Nm, to nie będę musiał przy niej spać żeby mi wygrawerowała np LOGO o wymiarach 500mm x 500mm.
Wszystko zależy od skomplikowania wzoru i materiału. Posuwy jałowe będziesz miał szybkie, ale obróbkę nie koniecznie (to zależy od wielu czynników: technologicznych oraz jakości wykonania maszyny, użytego wrzeciona, frezu itd.).
szulik86 pisze: Żeby samemu zbudować sterownik do tych większych silników to widziałem gdzieś schematy http://mac1.ifrance.com/ dotyczące L297 ale.... i tu mam problem czy sterowanie na pół kroku wystarczy do grawerowania?
Dajesz link do strony z trojanem. Na L297 nie wyciśniesz maksimum z silników.
szulik86 pisze: Jeszcze jedno: silnik + listwa zębata + chyba jakaś przekładnia prawda? Z tą przekładnią to jestem zupełnie ciemny.
Przy tych silnikach to nie konieczne, ale dzięki przekładni wzrasta rozdzielczość maszyny.
autor: ezbig
22 lip 2010, 12:23
Forum: CNC podstawy
Temat: Jakie wybrać sterowanie i silniki
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 5107

Po pierwsze musisz wrzucić chociaż jakiś wstępny szkic maszyny. Wtedy można pogadać o tym czy 12.5Nm to za dużo. Pole pracy duże, chcesz robić z profili stalowych, więc to może być ciężkie, a pewnie chcesz szybką maszynę do zarabiania - obawiam się, że 3,5Nm może okazać się za słabe (pociągnie, ale jak to już zależy od projektu i wagi bramy?)

Po drugie jakie szpilki chcesz tu używać :shock: ? Trapezówki z kolei, przy tym polu pracy to masakra (przystosowane są do maks. posuwów na poziomie 3m/min). Maszyna do drewna, więc rozdzielczość nie musi być na poziomie setki. Ja bym dał listwy zębate. Z silnikami 12.5Nm byłaby to piekielna maszyna :twisted: jeśli chodzi o prędkość. Tylko wrzeciono musisz wtedy dać profesjonalne (nie kress-a) i minimum 1,5kW(jak nie więcej), bo będzie za mała wydajność w stosunku do prędkości posuwu.

Po trzecie, o silnikach i sterowaniu musisz jeszcze dużo poczytać, ale jak robisz taką dużą maszynę i jak sądzę do zarobku, to skompletuj sobie sterowanie w jednym miejscu. Sprzedawca pomoże ci to podłączyć. Zrobić można je samemu, ale przy twojej wiedzy elektronicznej (nie obraź się) - marnie to widzę.

Wróć do „Jakie wybrać sterowanie i silniki”