Przytoczyłem pierwszą lepszą charakterystykę pompy bo prawa fizyki nie zmieniają się w zależności od konstrukcji urządzenia.
Ma Kolega charakterystykę takiej pompy ? Pompa to pompa i każda charakterystyka dla pełnej mocy napędowej będzie podobna - wraz ze wzrostem wydajności malało będzie ciśnienie jaka pompa by nie była - proszę napisać czy jest odwrotnie.
To co Kolega opisał to odcięcie wykresu jaki przytoczyłem. Jeśli producent zdecyduje się na utrzymanie stałego ciśnienia w pełnym przedziale wydajności to Pański zarzut wobec pomp Quantum jest słuszny jednak nie ma wówczas mowy o maksymalnym ciśnieniu bo ciśnienie jest stałe ! To co Kolega pisze o odkręcaniu kurka to nic innego jak zbliżanie się do punktu po przekroczeniu którego ciśnienie zacznie spadać a wydatek będzie rósł nadal. Zatem maksymalny wydatek osiągnięty będzie przy minimalnym ciśnieniu co Kolega doskonale ujął:
"I właśnie ten punkt przy którym pompa nie będzie w stanie już utrzymać ciśnienia jest punktem przy którym oddaje najwięcej mocy i właśnie te wartości wydatku i ciśnienia podawane są przez producentów pomp do waterjetów, Czyli maksymalny wydatek przy nominalnym ciśnieniu. I właśnie do tej mocy dobiera się moc silnika napędzającego pompę. "
Dane pompy Quantum nie podają maksymalnego wydatku PRZY nominalnym ciśnieniu tylko maksymalne ciśnienie i maksymalny wydatek.
Bardzo zrozumiale kolega opisał działanie takiej pompy bo faktycznie nie zdawałem sobie sprawy z ograniczenia ciśnienia do pewnej wartości po to aby uzyskać je na stałym poziomie w pewnym przedziale wydajności. Jednak gdy wyjdziemy z tego przedziału ciśnienie zaczyna spadać i dalej mam rację
Kolego Wiktorze czy jest możliwość przedstawienia zależności wydatek/ciśnienie dla Waszego urządzenia ? Czy pompa ta ma stałe ciśnienie w pełnym zakresie wydajności?
Kolego Kimla czy istnieją pompy do waterjet które mają stałe ciśnienie w pełnym zakresie wydajności ?