Znaleziono 1 wynik

autor: Sellen
04 mar 2011, 01:54
Forum: Na luzie
Temat: Chyba mam sklerozę
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 2824

To samo to przecież jest proszeniem się o polemikę - bo przecież ten biedacki EMC2 obsługuje tylko 9 osi, własne kontrolki się robi baaardzo trudno (bo w XMLu )
Do tego tak jakby PLC tez było, w Pythonie (chyba jednak prostszym od C++ ) można sobie pisać moduły HALa. Pomijam możliwości pisania pętli w samym gCode EMC2 - no ale o tym można sobie poczytać w dziale LinuxCNC.

Do tego 'programista obeznany z C++' to sobie może w EMC2 zrobić i 250 osi - bo źródła ogólnie dostępne

Samo stawianie poważnych systemów sterowania na Windowsie a nie na Linuchu z jądrem czasu rzeczywistego jest dla mnie dziwne - ale ja tam się nie znam.
Widzę, że dyskusja toczy się zahaczając o moje wypowiedzi na temat Mach'a, które wrzuciłem jakiś czas temu - pozwolę sobie więc dołożyć swoje trzy grosze, bo współtworzę sterownik CSMIO/IP oraz o ile dobrze pamiętam ja właśnie wybrałem, że będzie współpracował z Mach'em :grin:

Od razu zaznaczam, że nie zamierzam tutaj udowadniać, że Mach3 jest najzajefajniejszym programem do CNC na świecie :razz: Jak każdy program - nie jest pozbawiony wad. Wybór padł jednak na niego między innymi z uwagi na popularność i mimo wszystko prostotę w dostosowaniu do konkretnych potrzeb klienta. Graficzny edytor ekranów oraz możliwość pisania makr w VB jest dla wielu użytkowników dużo atrakcyjniejsze i prostsze niż Python i XML...
To że działa z kolei pod Windowsem nie stanowi większego problemu dla CSMIO/IP, ponieważ wszystkie krytyczne czasowo zadania realizowane są sprzętowo w sterowniku. Wystarczy niewielki bufor trajektorii, z kolei część funkcji, jak np. G31 lub ruch z MPG wykonywanych jest całkowicie autonomicznie.
Na tym kończę zachwalanie Mach'a, bo nie o tym ma być ten post.

Druga strona medalu:

Projektowi EMC2 przyglądam się od dłuższego czasu i generalnie bardzo mi się podoba. Możliwość ingerowania w źródła dla mnie jako programisty to bardzo kusząca rzecz :grin:
Dane mogę przygotować dla sterownika tak jak tylko zechcę, a gdy dodać nakładkę czasu rzeczywistego RTAI robi się jeszcze ciekawiej, bo daje większe pole manewru i zwiększa stabilność działania całego systemu sterowania.

Co w przyszłości :?:
W przyszłości (niedalekiej) będzie ambitnie - w tym roku ruszą prace nad autonomicznym i kompletnym systemem sterowania CNC. Trwa obecnie "burza mózgów" czy pod kątem elektroniki jako platformę sprzętową na główny sterownik wykorzystać komputer PC, czy zaprojektować własny sterownik np. z CPU Cortex-A8 + DSP. Jedno jest pewne - systemem operacyjnym będzie Linux+RTAI. Gdy projekt ruszy pełną parą na pewno będzie można śledzić na forum postępy prac oraz sugerować takie czy inne rozwiązania. W między czasie nie wykluczam połączenia CSMIO/IP z EMC2 - byłby to świetny poligon doświadczalny. Niestety docelowo nie da się całkowicie oprzeć na EMC2 chociażby dlatego, że planujemy wprowadzenie do algorytmów ruchu wyższych pochodnych. Jednak na pewno sporo można się nauczyć analizując źródła, szczególnie, że są naprawdę porządnie i czysto napisane.
Oczywiście produkty pod program Mach3 nadal będą wspierane - coś na wzór amerykańskiego "Centroida" - ich elektroniki można używać zarówno z programem Mach3 jak i pod ich własnym oprogramowaniem. Osobiście uważam, że zawsze lepiej gdy klient ma wybór. Każdy przecież ma nieco inne wymagania i nie sposób stworzyć program, który będzie idealny dla wszystkich.

Wróć do „Chyba mam sklerozę”