Znaleziono 4 wyniki

autor: Sellen
26 sie 2010, 03:02
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: jak przyspieszyc prace grawerki
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 14010

Ad.1
Ponownie odsyłam do SDK. Tym bardziej, że format danych dostarczanych do sterowania może być różny. Między innymi mogą być to np. dane takie jak: współrzędne początkowe, końcowe, czas oraz typ interpolacji. Tutaj ukłon w stronę programistów Mach’a za przygotowanie tak elastycznego interfejsu. Częstotliwość(mająca bezpośredni wpływ na dokładność) również jest konfigurowana. Parametry zależą tylko od wydajności komputera PC, na którym mach jest uruchomiony oraz mocy obliczeniowej zastosowanej elektroniki. Z punktu widzenia programowego ograniczenia praktycznie nie ma.
Wielkość bufora to również domena sterowania, w CSMIO-IP-S jest on konfigurowalny w zakresie od 0,2 - 2s ruchu.

Ad.2
Prędkość obróbki zadana w pliku G-Code może być modyfikowana w zakresie od 0-200%. Regulacja może odbywać się wejściem analogowym (potencjometr), z poziomu ekranu Macha, poprzez moduł obsługi MPG, z poziomu skryptu, z poziomu software’owego PLC (brain). Gdyby ktoś chciał - można by nawet zmieniać prędkość SMS'em ;)

Ad.3
Ciężko podać dokładną wartość, gdyż będzie się różniła znacznie w zależności od wydajności komputera PC, na którym uruchomiony jest program. Biorąc pod uwagę wydajności dzisiejszych PC-tów myślę, że nie będzie to mało. Postaram się w niedługim czasie wykonać kilka testów, to będę mógł dokładniej odpowiedzieć na to pytanie.

Ad.4
Jeśli tworzy się system wielokrotnie tańszy, a przy tym możliwościami nie ustępujący konkurencji to faktycznie – myślę, że można się pochwalić ;) Na pewno jednak nie jesteśmy konkurencją w pełnym tego słowa znaczeniu dla firm takich jak Heidenhain. Z całym szacunkiem, myślę, że Kolega też nie.

Ad.5
Co do braku możliwości samodzielnej ingerencji nie do końca się z Kolegą zgodzę. Moduł obsługi skryptów oferuje naprawdę duże możliwości i do tego jest na tyle prosty, że użytkownik we własnym zakresie może rozszerzać program o potrzebne mu funkcje. Czy w Kolegi systemie użytkownik może samodzielnie zmieniać wygląd ekranu? Dokładać dodatkowe przyciski i kontrolki? Czy w banalnie prosty sposób może automatyzować cały proces z użyciem dziesiątek sygnałów cyfrowych i analogowych? Poza skryptami dostępne jest jeszcze software’owy PLC. Te możliwości dostępne są dla zwykłych użytkowników programu.
Z kolei programista obeznany z językiem C++, z poziomu plugina jest w stanie zrobić niemal wszystko.
Co do zaawansowanych funkcji 5 osiowych - Mach obsługuje do 6 osi (7 licząc z wrzecionem). Nie testowałem jednak na razie jakie dodatkowe wsparcie oferuje dla tego typu obróbki.

Ad.6
Kolega chyba nie do końca mnie zrozumiał – ja nie udowadniam wyższości wolnej obróbki nad szybką. Twierdzę natomiast, że przytaczane prędkości mają bardzo ograniczone zastosowanie praktyczne, a z drugiej strony, że te same prędkości 1 czy 2 m/s nie są domeną tylko jego systemów sterowania. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranych napędów nie ma żadnych przeszkód by na Machu obrabiać z takimi parametrami. Z resztą w niedługim czasie w związku z wprowadzeniem do sprzedaży CSMIO-IP-S przygotujemy kilka własnych filmów demonstracyjnych. Kolega (i nie tylko) będzie mógł zobaczyć na własne oczy z jakimi prędkościami można pracować na tak niedrogim systemie.

Na zakończenie powiem, że w jakimś sensie, pośrednio – jesteśmy konkurencją, ponieważ odbiorcami naszych systemów są nie tylko osoby budujące jedną obrabiarkę na własne potrzeby, ale też producenci zajmujący się tym profesjonalnie. Konkurować można jednak „z klasą” i bez uciekania się do metod takich jak zaniżanie osiągów konkurencyjnych produktów.
Natomiast rzeczowa i poparta faktami krytyka jest zawsze jak najbardziej potrzebna, albowiem nie ma idealnych rozwiązań i zawsze znajdzie się coś co można zrobić lepiej.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.
autor: Sellen
25 sie 2010, 02:27
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: jak przyspieszyc prace grawerki
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 14010

Cnc3d pisze:Sellen -po co się rejestrujesz jako nowy użytkownik??? Czyżby to prikaz z góry???
Widzę że kol. Piotr wystawił bardziej merytoryczne siły
He, he :) Na forum rejestrowałem się w lutym, więc kol. Piotr musiałby być niezwykle przewidujący, żeby już wtedy dać mi przykaz :) Prawda jest taka, że to Ty kolego mnie zmobilizowałeś, by na chwilę oderwać się od pracy i sprostować kilka "herezji" :P

No to lecimy - po kolei:
Interpolator to część systemu CNC który właśnie zadaje parametry ruchu dla serwonapędów więc o jakim "sterowaniu kolega pisze?"
Tak jak pisałem wcześniej Mach jest przygotowany do współpracy z różnymi sterowaniami i z tego powodu podział zadań w takim systemie wygląda nieco inaczej niż w systemie nazwijmy to "zamkniętym". Interpolator generuje dane trajektorii i prędkości z pewnym wyprzedzeniem (do bufora). Dzięki buforowaniu omija się poruszany wcześniej problem Windows'a. Dane te następnie transmitowane są do sterownika, który jest w stanie sterować napędami z odpowiednią prędkością i z zachowaniem krytycznych zależności czasowych. W CSMIO-IP-S sygnały STEP/DIR generowane są nawet nie przez procesor, a układ FPGA, który umożliwia osiągnięcie dokładności rzedu nanosekund.
2 i 3. Największa wadą amatorskich systemów sterowania jest właśnie to zadawanie do serwonapędu impulsów. Taki sposób sterowania serwonapędów powoduje duże błędy dynamiczne i w rezultacie bardzo małe prędkości i wydajności wyposażonych w nie maszyn. W tej sytuacji zawsze trzeba stosować kompromis pomiędzy dokładnością odwzorowania ścieżki a prędkością i przyspieszeniami. Jeśli mamy duże błędy dymamiczne to musimy stosować dużą przekładnię w napędach co wpływa na zmniejszenie prędkości, jeśli z kolei chcemy mieć dużą prędkość posuwu to musimy się pogodzić z kiepskimi dokładnościami.
Zgadzam się, że sterowanie STEP/DIR nie jest idealnym rozwiązaniem. Mach jednak wcale tego nie narzuca. On generuje trajektorię, a czy te dane przetworzymy na impulsy, czy sygnały analogowe, czy też przekażemy je do napędów cyfrowo poprzez CAN lub ETHERNET zależy tylko i wyłącznie od elektroniki sterującej (i software'u rzecz jasna). CSMIO-IP-S jest pierwszym z serii sterowników i zdecydowaliśmy się na STEP/DIR ponieważ jest to na chwilę obecną rozwiązanie najbardziej uniwersalne i bardzo oczekiwane przez naszych klientów. Czy jest to system amatorski, to już kwestia dyskusyjna. Generowanie sygnału STEP do 4MHz pozwala bez stosowania żadnych przekładni uzyskanie na silniku z enkoderem 40000imp/obr. i śrubie o skoku 10mm prędkości posuwu 1000mm/s. Przy takim enkoderze uzyskamy też dokładności i dynamikę na naprawdę przyzwoitym poziomie. Z drugiej strony użytkownicy, którzy chcą użyć silników krokowych, a też jest ich sporo, mogą bez problemu zastosować nasze sterowanie. Dzięki niemu będą w stanie wykorzystać w pełni mikrokrok oraz osiągać dużo większe prędkości dzięki stabilnemu generowaniu impulsów.
Jeszcze w tym roku dostępna będzie wersja sterownika CSMIO, który będzie sterował napedami poprzez analogowe porty +/-10V. Natomiast nowe sterowniki serwo-AC naszej produkcji będą komunikowały się ze sterownikiem poprzez Ethernet-Powerlink (protokół czasu rzeczywistego).
jak w waszym systemie odbywa się przekazywanie danych z macha do tego co jest dalej? I w zasadzie co ten Mach wysyła? Jeśli Mach nie jest już interpolatorem tylko zadawaczem kolejnych przemieszczeń to co się stanie jak na rozpędzonej maszynie nagle utknie transmisja?
To co Mach wysyła można z poziomu plugin’a bardzo elastycznie konfigurować, w zależności jaką mocą obliczeniową dysponuje sterowanie i jaką ilość danych jest w stanie odpowiednio szybko przepchnąć do napędów. Po dokładniejsze informacje odsyłam do lektury SDK, gdzie wszystkiego można się dowiedzieć. Co do obaw o zerwanie transmisji, to buforowanie niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwa, dlatego w rzeczywistości system sterowania nie służy jedynie do przekazywania danych z Macha do napędów. Dość sporo funkcji trzeba realizować autonomicznie, jak choćby Homing, obsługa E-STOP, krańcówek i wielu innych rzeczy. CSMIO-IP-S posiada też moduł w pełni autonomicznego interpolatora, który jest wykorzystywany w niektórych G-kodach. Są więc sytuacje gdzie de facto Mach spełnia jedynie funkcje interfejsu użytkownika i wizualizera.
Dużą uwagę przywiązujemy do bezpieczeństwa i nagłe zerwanie transmisji zostało również uwzględnione - maszyna po prostu się zatrzyma. Może więc kolega spać spokojnie - żadna rozpędzona jak lokomotywa oś Z nie wpadnie mu nagle do domu :)
Jeśli jest to 100mm/s to przy skomplikowanej ścieżce wygenerowanej z dokładnością 0.1mm wystarczy i 50 wektorów w przód, jednak gdy chcemy rozpędzić na tej ścieżce maszynę do 1000mm/s i wygenerujemy ją z dokładnością np. 0.005mm to analizowanie kilku tysięcy wektorów może być niewystarczające. Poza tym oprucz ilości liczy się również jakość tej analizy oraz jej parametryczność
Usilnie kolega chyba chce zdyskredytować każde rozwiązanie, które nie pochodzi z jego "stajni". Czyżby jakiś mały niepokój, że na dużo tańszych systemach można uzyskać podobne parametry? :)
Nie pisałem o 100mm/s tylko o 35m/min co daje 583mm/s. Chciałbym też zobaczyć na własne oczy piankę obrobioną z prędkością 1m/s z zachowaniem faktycznej dokładności 5 mikronów. Co do jakości analizy – jeśli kolega może przedstawić konkretne dowody, że program Mach używa gorszych algorytmów to proszę je przedstawić. Kto wie? Może jakość analizy w Machu okazałaby się nawet lepsza? Myślę jednak, że kolega nie jest w stanie nawet dopuścić do siebie takiej myśli.
Jeszcze raz podkreślam, że do zastosowań amatorskich to nawet te 100mm/s jest czasem bardzo dużo, jednak jeśli ktoś chce zarabiać na swojej maszynie, musi brać pod uwagę, że konkurencja może mieć dużo wydajniejszą obrabiarkę i próba wykorzystania programu stworzonego dla amatorów do sterowania maszyną mającą zarabiać pieniądze może zakończyć się fiaskiem przedsięwzięcia.
Ach.. znowu te 100mm/s. Nawet na krokówkach osiągamy dużo większe prędkości, nie mówiąc o serwach. Ale jak to możliwe, skoro tacy z nas amatorzy? Nie wiem… Może to.. cud?? :P
W sterowaniach Heidenhain, Siemens, Fanuc, etc. które są montowane w większości przypadków nikt nie używa interfejsu step/dir.
A czy sterowania tych firm można zakupić w cenie ok. 2000-2500PLN, jak CSMIO-IP-S? Poza tym jak już wspomniałem Mach nie narzuca sterowania STEP/DIR i w niedalekiej przyszłości (m.in. dzięki wsparciu B&R Automation w zakresie implementacji Ethernet-Powerlink) w naszej ofercie pojawi się wersja CSMIO korzystająca z dobrodziejstw przemysłowego Ethernetu czasu rzeczywistego. Taki system będzie już nieco droższy, nadal jednak wielokrotnie tańszy niż produkty wspomnianych firm, a dla wielu klientów cena obrabiarki i sterowania ma kolosalne znaczenie, a jeśli jeszcze to sterowanie nie odbiega od konkurencji .................. o sory zapomniałem odbiega ale tylko cenowo ale mysle ze klienci wybacza nam te jedna niescisłośc z innymi profesjonalnymi sterowaniami
autor: Sellen
24 sie 2010, 12:23
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: jak przyspieszyc prace grawerki
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 14010

sgrucha4 pisze:przyspieszenie silnikow ze 100 na inna wartosc np;200 tylko pogarszalo sytuacje
Jeśli dla uproszczenia przyjmiemy 1g = 10m/s2 to kolega przy wartości 100mm/s2 podanej w konfiguracji, określa przyspieszenie na poziomie 0,01g. Stąd tak wolna praca maszyny.
U nas standardowo ustawiamy (przy serwach) na poziomie 3500-4500mm/s2.
Jeśli przy wartości 200 u kolegi występują problemy, oznaczać to może problemy z napędami.
Jeszcze jedno pytanie: jakiej wersji Mach'a kolega używa?
autor: Sellen
24 sie 2010, 01:45
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: jak przyspieszyc prace grawerki
Odpowiedzi: 72
Odsłony: 14010

cnc3d pisze:Mach i inne zabawkowe systemy sterowania są tylko symulatorami prawdziwego sterowania na PC. Ich największa wadą jest to że mogą one tylko zadawać pozycję i to w dodatku za pomocą windowsa, który nie jest maszyną czasu rzeczywistego i nigdy nie będzie. Mają oczywiście zaletę że kosztuje to 100 dolarów więc każdy pobawić się może.
Jeśli krytykuje się konkurencyjne systemy, to warto by opierać się na faktach, a te są takie, że w programie Mach, interpolator przekazuje do sterowania bardzo dokładne (64bit) informacje o prędkości.
Rozgraniczyć należy pewne kwestie. Mach jest systemem w dużym stopniu otwartym i porównując pracę tego programu z użyciem różnych rodzajów elektroniki sterującej uzyskuje się bardzo odmienne wyniki. Przy sterowaniu poprzez port LPT zadawanie impulsów STEP jest bardzo niestabilne z uwagi na wspomniane przez kolegę Cnc3d, wady systemu Windows i faktycznie powoduje to np. duże problemy przy określaniu prędkości w serwo-napędach.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja jeśli Mach'a sprzęgniemy z bardziej zaawansowanym kontrolerem ruchu. Na przykład w systemie CSMIO-IP-S wykorzystywane są zarówno dane pozycji jak i prędkości - następnie przekazywane są do serwo-napędów poprzez precyzyjnie generowane sygnały sterujące STEP/DIR. Ilość impulsów STEP to pozycja, a ich częstotliwość to nic innego jak prędkość. Wspomnieć należy też, że system Windows nie bierze już żadnego udziału na tym etapie. Wszystko odbywa się sprzętowo w systemie sterowania.
cnc3d pisze:Jakoś nie widziałem maszyny sterowanej Machem itp. która by obrabiała materiał trójwymiarową ścieżką narzędzia z prędkością 1m/s.
Ponownie problemem nie jest program Mach. Przyspieszenia i prędkości to dla interpolatora tylko suche liczby i nie stanowi najmniejszego problemu wygenerowanie trajektorii o przyspieszeniu nawet 10g i 50 m/s. Jedynymi problemami przy takich parametrach są napędy, mechanika i .. zdrowy rozsądek. Nawet demonstrowana przez kolegę prędkość 1m/s ma sens jedynie chyba przy obróbce pianki modelarskiej. W większości przypadków na takich maszynach obrabia się "nieco" twardsze materiały. Poza tym inne parametry dobiera się do nagrania filmu reklamowego, a inne przy profesjonalnej obróbce, gdzie liczy się też żywotność(koszt) narzędzi, wrzeciona i elementów mechanicznych obrabiarki.
cnc3d pisze:Aktualnie maszyny Kimla rozwijają prędkości 1.5m/s przy przyspieszeniach do 2g i analizują nie 20 czy 40 bloków programu do przodu tylko... 15.000
W Mach'u parametr LookAhead można nastawić do 1000. To faktycznie 15 razy mniej... Podczas testów przy wspomnianym parametrze ustawionym na 20 występowało szarpanie na szybkiej (30m/min) obróbce 3D skomplikowanych ścieżek. Na wartości ustawionej na 40 jak na razie nie odnotowałem takiej sytuacji. Może przy bardzo sztywnej mechanice i mocnych serwach na ścieżce o jeszcze większej ilości detali będzie trzeba ten parametr zwiększyć, ale do 1000 jednak ciągle daleko :razz:

Reasumując, chciałbym odpowiedzieć koledze sgrucha4, że problem zwalniania wynika z konfiguracji programu. Tak jak wspominał wood carver przyczyną może być albo mała prędkość maksymalna osi Z, ustawienie zbyt niskich wartości przyspieszeń, albo włączony tryb "exact stop", powodujący, że maszyna zatrzymuje się na każdym odcinku ścieżki.
Można przesłać do mnie ścieżkę narzędzia pokazywaną w filmiku - sprawdzę u siebie jak jest wykonywana oraz pomogę dobrać prawidłowe ustawienia.

Wróć do „jak przyspieszyc prace grawerki”