Ponownie odsyłam do SDK. Tym bardziej, że format danych dostarczanych do sterowania może być różny. Między innymi mogą być to np. dane takie jak: współrzędne początkowe, końcowe, czas oraz typ interpolacji. Tutaj ukłon w stronę programistów Mach’a za przygotowanie tak elastycznego interfejsu. Częstotliwość(mająca bezpośredni wpływ na dokładność) również jest konfigurowana. Parametry zależą tylko od wydajności komputera PC, na którym mach jest uruchomiony oraz mocy obliczeniowej zastosowanej elektroniki. Z punktu widzenia programowego ograniczenia praktycznie nie ma.
Wielkość bufora to również domena sterowania, w CSMIO-IP-S jest on konfigurowalny w zakresie od 0,2 - 2s ruchu.
Ad.2
Prędkość obróbki zadana w pliku G-Code może być modyfikowana w zakresie od 0-200%. Regulacja może odbywać się wejściem analogowym (potencjometr), z poziomu ekranu Macha, poprzez moduł obsługi MPG, z poziomu skryptu, z poziomu software’owego PLC (brain). Gdyby ktoś chciał - można by nawet zmieniać prędkość SMS'em

Ad.3
Ciężko podać dokładną wartość, gdyż będzie się różniła znacznie w zależności od wydajności komputera PC, na którym uruchomiony jest program. Biorąc pod uwagę wydajności dzisiejszych PC-tów myślę, że nie będzie to mało. Postaram się w niedługim czasie wykonać kilka testów, to będę mógł dokładniej odpowiedzieć na to pytanie.
Ad.4
Jeśli tworzy się system wielokrotnie tańszy, a przy tym możliwościami nie ustępujący konkurencji to faktycznie – myślę, że można się pochwalić

Ad.5
Co do braku możliwości samodzielnej ingerencji nie do końca się z Kolegą zgodzę. Moduł obsługi skryptów oferuje naprawdę duże możliwości i do tego jest na tyle prosty, że użytkownik we własnym zakresie może rozszerzać program o potrzebne mu funkcje. Czy w Kolegi systemie użytkownik może samodzielnie zmieniać wygląd ekranu? Dokładać dodatkowe przyciski i kontrolki? Czy w banalnie prosty sposób może automatyzować cały proces z użyciem dziesiątek sygnałów cyfrowych i analogowych? Poza skryptami dostępne jest jeszcze software’owy PLC. Te możliwości dostępne są dla zwykłych użytkowników programu.
Z kolei programista obeznany z językiem C++, z poziomu plugina jest w stanie zrobić niemal wszystko.
Co do zaawansowanych funkcji 5 osiowych - Mach obsługuje do 6 osi (7 licząc z wrzecionem). Nie testowałem jednak na razie jakie dodatkowe wsparcie oferuje dla tego typu obróbki.
Ad.6
Kolega chyba nie do końca mnie zrozumiał – ja nie udowadniam wyższości wolnej obróbki nad szybką. Twierdzę natomiast, że przytaczane prędkości mają bardzo ograniczone zastosowanie praktyczne, a z drugiej strony, że te same prędkości 1 czy 2 m/s nie są domeną tylko jego systemów sterowania. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranych napędów nie ma żadnych przeszkód by na Machu obrabiać z takimi parametrami. Z resztą w niedługim czasie w związku z wprowadzeniem do sprzedaży CSMIO-IP-S przygotujemy kilka własnych filmów demonstracyjnych. Kolega (i nie tylko) będzie mógł zobaczyć na własne oczy z jakimi prędkościami można pracować na tak niedrogim systemie.
Na zakończenie powiem, że w jakimś sensie, pośrednio – jesteśmy konkurencją, ponieważ odbiorcami naszych systemów są nie tylko osoby budujące jedną obrabiarkę na własne potrzeby, ale też producenci zajmujący się tym profesjonalnie. Konkurować można jednak „z klasą” i bez uciekania się do metod takich jak zaniżanie osiągów konkurencyjnych produktów.
Natomiast rzeczowa i poparta faktami krytyka jest zawsze jak najbardziej potrzebna, albowiem nie ma idealnych rozwiązań i zawsze znajdzie się coś co można zrobić lepiej.
Pozdrawiam i życzę sukcesów.