Znaleziono 3 wyniki

autor: habit_m_
04 mar 2012, 19:34
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mój pierwszy ploter CNC - proszę o o opinie
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 27126

Nie ma opcji na banana. Przy takich spawach i ich lokalizacji ciekawe czy Ci starczy mięsa na obróbkę :mrgreen:

maciek

[ Dodano: 2012-03-04, 19:35 ]
A sorry to ruszt?
autor: habit_m_
27 lut 2012, 19:28
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mój pierwszy ploter CNC - proszę o o opinie
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 27126

Sam swoją konstrukcję odpuszczałem opalarką na max. stopni dmuchania 620 C :mrgreen:

Każda metoda jest dobra, kolegi jak najbardziej też.

Z tymi płaskownikami to miałęm na myśli to, że jeżeli przyspawa się płaskownik pod obróbkę do konstrukcji wykonanej z profilu powiedzmy 100x100 ze ścianką 3 mm lub 4 to podczas obróbki zabielania tegoż płaskownika pod prowadnice gołym okiem widać jak głowica frezerska wciska profil podczas obróbki. Więc jak można uzyskać porządaną sztywność na takim profilu?

Jeśli wykona się porządną sztywną konstrukcję z grubych profili i blach pospawaną i nie podda się jej wyżarzaniu (odpuszczeniu) przed obróbką mechaniczną, wtedy podczas obróbki powierzchni głowiczką frezerską czy też frezem (ewentualnie nożem jak ktoś jedzie na wiertarko-wytaczarce, albo na karuzeli) następuje pod wpływem temperatury lokalnej między narzędziem skrawającym a miejsowymi napężeniami w konstrukcji naprzemienne uwalnianie naprężeń. W konsekwencji uzyskuje się powierzchnię co prawda zabieloną czy tam frezowaną na wymiar, jednak o znacznej falistości co połowicznie niweczy efekt frezowania.

maciek
autor: habit_m_
26 lut 2012, 21:06
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mój pierwszy ploter CNC - proszę o o opinie
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 27126

Ostatnio byłem w firmie, w której odprężali konstrukcje przed obróbką mechaniczną po spawaniu. Mocuje się takie urządzenie wibrator na konstrukcji i później wibracjami odpręża spoiny. Wydaje mi się, że koszt takiej usługi nie powinnien być drogi, a przynajmniej napewno tańszy niż odpuszczanie w piecu.

Jeśli chodzi o nagrzewanie palnikiem oraz studzenie, to jest to metoda jak najbardziej poprawna do odpuszczania spoin. Niestety w ślusarstwie nagrzewanie stosuje się raczej do prostowania konstrukcji po spawaniu lub formowania żelastwa. Jeżeli chodzi o taką ramę frezarynki to raczej metoda się nie nadaje, gdyż nagrzewanie palnikiem powoduje miejscową rozszerzalność materiału, a wyżarzenie konstrukcji (czy naprężeń w spoinach i strefie wpływu ciepła) tak aby konstrukcji za każdym razem nie naprężać ponownie i deformować, musi odbywać się na zasadzie odprężania całościowo takich konstrukcji czyli podgrzanie konstrukcji w piecu, wygrzanie i powolne studzenie najlepiej z piecykiem.

Nie mówię, że takie naprzemienne podgrzewanie jak kolega Skrzydlaty pisze nie ma sensu, jak najbardziej ma jak kolega chce odpuścić spawy. Jednak z moich doświadczeń wynika, że może kolega pogiąć ramę jeszcze bardziej i ulegnie ona skręceniu w porównaniu ze stanem sprzed odpuszczania.

Jeżeli chodzi o sezonowanie, to odlewy obrabiarek do przeznaczonych do obróbek o dużych dokładnościach sezonuje się na placach fabryk wytwarzających obrabiarki około 10 lat, ale jak kolega wyżej napisał raczej odlewy żeliwne i staliwne.


Z drugiej strony koledzy nie przesadzajmy. Rozumiem odprężanie czy sezonowanie dla konstrukcji pospawanych z blach grubości 8-12 mm i więcej oraz profili ze ściankami jakieś 6,3 i więcej mm, a nie dla profili ze ściankami 3-4 mm oraz blaszek do 6 mm. Obróbka cieplna konstrukcji wykonanej jako ciennkościennej pod obróbkę mechaniczną mija się całkowicie z celem, tak samo jak widzę konstrukcję niektórych planowanie płaskowników pod szyny (za ciężkie pieniądze) przyspawanych do konstrukcji poskładanej z profili z grubością ścianki 3-4 mm. Przecież to nie ma sensu.

maciek

Wróć do „Mój pierwszy ploter CNC - proszę o o opinie”