Witam.
Co do wyboru procesora to jak najbardziej się zgadzamy. Jeżeli chodzi o uwagi są bardzo konkretne i warte przedyskutowania z chęcią przyjmę uwagi do tego projektu. Widzę że pańska wiedza w temacie elektroniki jest bardzo ! obszerna .
Arkady90 pisze:-użyte drivery na PCB z "bootstrapem" mogą nie spełnić założonego efektu. Lepiej pomyśleć o "górnych" zasilaczach do nich "floating". "
- podejrzewam ze ww. driver jest klasy napięciowej 600V, jeżeli driver ma sterować mosfety niskonapięciowe to wydajność prądowa możne być niewystarczająca i otrzymamy długie czasy przełączania. Regułą jest ze mosfety na niższe napięcie (ale większy prad) maja większy ładunek bramki do przeładowania. Ścieżki na PCB wydaja się być "chude i długie..."
To już kolejna wersja drivera w poprzedniej zastosowane drivery z "bootstrapem" spełniły swoje zadanie , tutaj zastosowaliśmy jedne z najbardziej wydajnych bo IRS21864 (4 A/4 A) wiec myślę że te powinny daj spokojnie rade. Oczywiście zastosowanie górnych separowanych zasilaczy jest pewniejsze jednakże bardziej skomplikowane ,zajmuje więcej miejsca na PCB i jest oczywiście droższe a driver jest konstruowany z myślą o rozsądnej końcowej cenie. W kolejnej wersji pomyślimy nad takim rozwiązaniem oraz separacją galwaniczną. Jeżeli chodzi o ścieżki to pewnie chodzi o prądowe, są one w granicach 10mm lub podwójne strona top/bottom dodatkowo są odmaskowane ścieżki w celu ich pobielenia lutowiem.
Arkady90 pisze:-pomyśleć o 3 pinach od wyboru bootloadera zawczasu projektu PCB, ewentualnie wyprowadzi jako "jumpery"
To bardzo słuszna uwaga z tego względu że 1 raz stosujemy ten procesor. W prototypie chcieliśmy do programowani używać JTAGa.
Arkady90 pisze:- odpowiednia sekwencja zasilania 1.8V i 3.3V, inaczej w momencie zasilania, na niektórych pinach mogą się pojawić różne "szpilki" ( konsekwencja możne być dotkliwa dla tranzystorów.. )
- pomyśleć o "hardwarowym" zabezpieczeniu polegającym na wykluczeniu się jednoczesnych sygnałów "gornch" i "dolnych" PWM (jedna bramka NAND na gałąź)
- dołożyć pull-up/down do PWM, domyślnie przy "power up" są one disabled.
Z sekwencja załączania zasilania będziemy musieli pomyśleć i przetestować jak to będzie się zachowywało w obecnej wersji. Natomiast driver posiada wyjście które będzie aktywne dopiero po wstępnej diagnostyce przeprowadzonej przez procesor. Wyjścia z kolejnych driverów maja byś połączone szeregowo i dopiero w przypadku poprawności wszystkich napędów ma być załączane napięcie HV . Rezystory pull-up są dołożone na sygnały PWM procesora i wchodzą na dodatkowe bramki. Wiec powinno być bezpiecznie.
Arkady90 pisze:- pomyśleć o klasach napięciowych, ale to chyba za wcześnie gdyż to niskonapięciowy prototyp.
Troszkę jeszcze za wcześnie to tak jak pan pisze prototyp.
Arkady90 pisze:- użyte LEMy występują w wersji z wyjściem napięciowym i prądowym, w przypadku wersji prądowej zapewnić odpowiedni opamp , przesuwający zero.
LEMy - w wyjściem napięciowym podwójne tory pomiarowe napięcia dla pełnego zakresu prądu oraz dla zakresu użytecznego ( + - 25A) Sygnały analogowe oddzielone od cyfrowych z osobną masa analogowa oraz napięciem 3,3V analogowym ( warstwy wew.)
Arkady90 pisze:- gniazdo JTAG obrócić o 180 st, będzie łatwiej z kabelkiem od JTAG-a.
posiadamy JTAGa własnej produkcji i akurat takie ustawienie bardziej nam pasuje ale dziękuje za uwagę.
Arkady90 pisze:- można doda izolowanego CAN-a lub/i RS232
Niestety w tej wersji nie będzie już na to miejsca mieliśmy takie rozwiązanie w driverze prototypowym
http://www.cs-lab.eu/galeria-zdjecie-dD ... egoly.html
Arkady90 pisze:- jeżeli mowa o enkoderach, to one często maj interfejs "symetryczny - prądowy" jak w rs485, pomyśleć o odpowiednim "transceiver"
zastosowaliśmy raczej typowe rozwiązanie czyli DS26LV32.
Dziękuję bardzo za uwagi są bardzo przydatne, jeżeli uważa pan że jakieś z opisanych rozwiązań można poprawić to z chęcią je przedyskutuje.
Pozdrawiam
Cizar
[ Dodano: 2011-08-11, 20:17 ]
Prace nadal trwają elektronika uruchomiona obecnie pisane jest nowe oprogramowanie dla drivera. Wstępne test już wykonane, nowa końcówka mocy pracuje stabilnie przy prądzie 20A.
Zamieszczam zdjęcia nowego drivera .
Pozdrawiam
Cizar
[ Dodano: 2011-10-11, 12:05 ]
Po sprawdzeniu wszystkich obwodów układu oraz testach silnika poprawiliśmy projekt PCB :
- sterownik otrzymał port USB do wstępnego programowania drivera oraz podglądu parametrów.
- 2 złacza D-SUB (15 i 25 pin) zastąpione zostały 1 S-SUB 37pin
- 2 złącza zasilania HV - Silnika (U V W) zastąpione 1 złączem 6 pin
Powstaje też nowy program do konfiguracji drivera.
Nowe płytki już zamówione po ich przetestowaniu w kilku maszynach zostanie wprowadzony do produkcji.
Pozdrawiam
Cizar