Znaleziono 11 wyników

autor: cizar
16 gru 2010, 19:22
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

Witam.

Informuje ze na stronie www.cs-lab.eu pojawiło się nowe oprogramowanie do
CSMIO-LPT.

Zmiany:

1.07 (2010-10-20)
--------
- wydłużony czas resetu dla driverów do około 1200 ms

- możliwość ustawienia linii LIMIT także jako zwykłe wejścia

- po zerwaniu komunikacji z programem MACH 3 wyjścia sterowane przez MODBUS przechodzą w stany domyślne

pozdrawiam
Cizar
autor: cizar
16 sie 2010, 15:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

Odpowiedź 1:

Podłączenie sygnału NA (UHU) jest jak najbardziej możliwe do sterownika CSMIO-LPT , ale konieczne jest zastosowanie dodatkowego transoptora. Poniżej zamieszczam przykładowy schemat podłączenia do CSMIO-LPT. Sygnał FAULT standardowo jest podciągnięty do masy wiec najsensowniej jest go sterować napięciem 24V. W przypadku sterowania masą konieczne będzie dołożenie rezystorów podciągających do 24V.


Obrazek

Odpowiedź 2:

Tutaj możemy wykorzystać sygnał ENABLE ze sterownika CSMIO-LPT sygnał ten jest wspólny dla wszystkich osi ( sygnał w standardzie TTL ), teoretycznie można by spiąć go bezpośrednio z sygnałem NE (UHU) aczkolwiek unikał bym takiego rozwiązania ponieważ każda linia narażona jest na zakłócenia w sterowaniu a sygnał ten podłączony jest bezpośrednio do procesora UHU bez żadnych zabezpieczeń wiec wysoce prawdopodobne jest ze porostu zniszczymy sobie UHU. Strawę załatwi nam dodatkowy transoptor. Co do zależności linii (NE na NA) nie wiem jak to działa w UHU i nie jestem w stanie odpowiedzieć może ktoś z forum wie, sprawdzi i opisze. Sygnały FAULT są sygnałami dedykowanymi i po pojawieniu się na nich sygnału błędu sterownik zgłasza do macha informacje o wystąpieniu błędu (generuje to w machu ESTOP) oraz steruje sygnałem odłączenia napięcia HV dla driverów ( opcja przy zastosowaniu zasilacza firmy CS-LAB ). Jako twórcy oprogramowani zastanawiamy się nad połączeniem autonomicznym sygnału FAULT z ENABLE oraz blokowaniu sygnałów STEP z portu LPT (dla ver.1 CSMIO-LPT).

Zasada działania FAULT jest następująca:

Zdarzenie (FAULT)
-> Wysterowanie sygnału odłączającego zasianie HV
-> przesłanie do MACHA informacji o błędzie napędu
-> MACH wywołanie funkcji ESTOP ( przesłanie informacji o zmianie sygnału ENABLE )

W nowej wersji oprogramowania będzie to wyglądać następująco

Zdarzenie (FAULT)
-> Wysterowanie sygnału odłączającego zasianie HV
-> Zmiana stanu linii ENABLE
-> Blokowanie sygnałów STEP (tylko w przyszłej ver. CSMIO-LPTv2)
-> MACH wywołanie funkcji ESTOP

Obrazek

Odpowiedź 3:

CSMIO-LPT posiada wspólne wyjście RESET dla wszystkich osi ( sygnał w standardzie TTL ) tutaj również zalecam zastosowanie transoptora dla UHU. Sygnał ten zmienia stan po wyłączeniu w machu przycisku RESET w nowej wersji oprogramowania planujemy możliwość wywołania chwilowego tego sygnału. Nie wiem jak UHU sprawdza ten sygnał czy na stan czy na zbocze , w przypadku kiedy jest na zbocze to w obecnej wersji będzie to połączenie działać prawidłowo.

Odpowiedź 4:

Sygnał E-STOP w zasadzie realizuje zatrzymanie maszyny w podobny sposób jak FAULT z tą różnicą ze jest on odczytywany przez port LPT a nie jak w przypadku FAULT przez RS232 (MODBUS) zapewnia to szybsze działanie.

Sterownik CSMIO-LPT w przypadku braku komunikacji z programem MACH lub jej zerwaniu sam wywołuje wewnętrzny E_STOP ( odłącza HV , zmienia stan sygnałów ENABLE ) a w ver.2 zablokuje sygnały STEP z portu LPT, wiec wykonywanie prostych prac z np. JOG-a nie będzie możliwe - takie są założenia.
autor: cizar
14 cze 2010, 22:06
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

CSMIO-LPT posiada 4 niezależne wejścia FAULT dla każdej osi , reakcja na wejście FAULT i E-STOP jest takie samo. 4 wejścia pozwalają dokładnie określić który driver zgłasza błąd. Możesz oczywiście sterować sobie tylko jedno wejście. Również można podłączyć to w obwód E-STOP. Jeżeli chodzi o transoptor to jest tego tyle w TME że ciężko wskazać 1.

Pozdrawiam.
autor: cizar
14 cze 2010, 10:13
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

rockykon pisze:a co jeśli to wyjście (NA) w UHU jest podłączone do wyjścia w procka na 5V ( przez rezystor 560 ohm) ??
schemat - http://www.pyffel.com.pl/archiwum-uhu-duze/uhu.pdf
Jaki jest próg stanu niskiego/wysokiego w płycie głównej ??

Czy jest jakaś strona gdzie mógłbym śledzić uaktualnienia/fix'y do projektu?
Czy projekt uważa sie za zakończony ? czy można liczyć na jakieś nowinki ??

PS. na fotkach na stronce widzę jakąś baterie/kondensator na środku płytki, w mojej płytce tego niema... do czego ta bateria powinna być ?
Tak jak pisze Leoo zalecam w tym przypadku dołożyć transoptor , ponieważ wyjście NA jest praktycznie połączone z procesorem i w tym przypadku nie można polaryzować tej linii do 24V. Jeżeli chodzi o wejście FAULT to na sterowniku jest ono spolaryzowane do masy rezystorem 22k wiec sterować należy sygnałem dodatnim ( 12V do 24V ) napięcie poniżej nie będzie wykrywane . W projektach staramy się zachować standardy przemysłowe napięć sterujących jak i zasilających nasze układy czyli 24V ( 0-10V itp ). Niestety takie drivery jak wspomniane UHU nie zwracają na to uwagi nie wspominając o jakichkolwiek zabezpieczeniach linii sterowanych bezpośrednio procesorem , dlatego w tym przypadku konieczna jest przeróbka w postaci dodatkowego transoptora.

Jeżeli chodzi o uaktualniania to oczywiście proszę śledzić forum oraz stronę producenta
www.cs-lab.eu tam pojawiają się nowe wersje oprogramowania. Projekt nie jest zakończony wszystkie ewentualne niedociągnięcia będą na-bieżąco poprawiane. Wkrótce pojawią się nowe moduły dodatkowych wejść/wyjść (CSMIO-IO) oraz moduł JOG (SCMIO-JOG) które po zmianie oprogramowania w CSMIO-LPT będą przez niego obsługiwane, oczywiście zmiana będzie również dotyczyć samego plugina do MACH3. Sama funkcjonalność wejść i wyjść w CSMIO-LPT pozostanie raczej bez zmian. Obecnie zaawansowane prace trwają nad CSMIO-IP-P ( sterowanie po sieci LAN ).

Jeżeli chodzi o baterie to założenia były takie aby niektóre dane konfiguracyjne trzymać w wewnętrznej pamięci ram podtrzymywanej bateryjne ale zdecydowaliśmy się na trzymanie tych danych w pamięci FLASH wiec bateria nie jest już potrzebna.

Pozdrawiam .
autor: cizar
11 cze 2010, 21:51
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

rockykon pisze:A może kolega podpowiedzieć jak podłączyć płytkę do sterownika UHU ? Mianowicie chodzi mi o sygnał FAULT.. Z tego co rozumiem błąd w UHU wywoływany jest stanem wysokim, FAULT na płytce aktywny jest w stanie niskim, czyli na odwrót tak ? Musze zrobić negacje tego sygnału na jakimś zewnętrznym scalaku??
Nie ma takiej potrzeby ponieważ w instrukcji był błąd standardowo wejcie jest sterowane syganalem wysokim ( od 12 do 24 V ) natomiast po wgraniu nowego oprogramowania dostepnego na www.cs-lab.eu istnieje możliwość wyboru sterowania stanem niskim lub wysokim. W przypadku sterowania sygnałem niskim konieczne jest podciagniecie wszystkich wejść Fault do 24V rezystorem 4,7k

Pozdrawiam
autor: cizar
09 cze 2010, 23:41
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

Witam nie wiem gdzie jest twój problem , czy z podłączeniem potencjometru czy CSMIO-LPT.
Wiec odpowiem w 2 przypadkach:
Mianowicie podłączenie samego potencjometru widać na 39str mianowicie są 3 sygnały na falowniku
CC- masa falownika
VI - wejście napięcia sterującego obrotami oraz
P5 - wyjście napięcia 5V

Zazwyczaj (bo są rożne potencjometry ) zewnętrzne wyprowadzenia potencjometru podłączasz do sygnałów CC i P5 a środkowe wyjście regulacyjne do VI z tego co widzę gdzieś w ustawieniach falownika konfiguruje się napięcie sterowania 0-5V lub 0-10V musisz poczytać. W przypadku sterowania potencjometrem przełączasz to na 0-5V ( parametr F109 = 3 ) I wszystko śmigać powinno. W niektórych falownikach konieczne jest również ustawienie tego wejścia VI aktywnego.

Natomiast w przypadku połączenia do CSMIO instrukcja
http://www.cs-lab.eu/upload/pdf/CSMIO_PL.pdf
strona nr. 10 wyjścia złącza CSMIO

1. GND (Masa) łączysz z wyprowadzeniem CC falownika
2. NO – łączysz z wyjściem P24 falownika
3. NO1 –łączysz z wyprowadzeniem R falownika
4. NO2 – łączysz z wyprowadzeniem F falownika
5. Vrpm - łączysz z wyprowadzeniem VI falownika

I w tym przypadku przełączasz ustawienia falownika na sterowanie 0-10V ( parametr F109 = 0 )

Powodzenia
autor: cizar
24 maja 2010, 18:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

cyt. " czy "Płynną regulację prędkości posuwu potencjometrem podłączonym do wejścia analogowego " obejmuje tez predkosc obniżania osi z "

TAK

cyt. "czy przy zatrzymaiu awaryjnym ponowny start posuwu przewiduje czas rozkrecenia sie wrzeciona do odpowiedniej predkosci? "

Ten parametr można ustawić w programie MACH3 "czas rozpędzania wrzeciona"

Pozdrawiam
Cizar
autor: cizar
15 maja 2010, 16:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

Producent - www.cs-lab.eu zapytaj a napewno odpowiedzą :wink:
autor: cizar
15 maja 2010, 13:18
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

(cyt) Jaki jest sens robienia oddzielnych wyjść dla poszczególnych krańcówek dla wszystkich osi ?

- W maszynach gdzie przewody oraz krańcówki są zasłonięte nie ma dostępu do przewodów oraz samych czujników które w niektórych rozwiązaniach są czujnikami elektronicznymi ( np. optycznymi ) w takim przypadku jakakolwiek usterka jest bardzo prosta do zlokalizowania i nie zachodzi potrzeba przeglądania wszystkich obwodów.
Oczywiście jest możliwość połączenia wszystkich obwodów szeregowo ale osobiście nie zalecam takiego rozwiązania.


(cyt) Wydaje mi się ze jednak ta płyta nie trafia do przemysłowych maszyn, tylko bardziej amatorskich ......

przemysłowe czy nie - kiedy maszyna staje się maszyna przemysłową to ciężko zdefiniować. ale nie zmienia to faktu ze maszyny ze sterowaniami znanych i uznanych firm posiadają osobne wejścia czujników krańcowych często jeszcze zdublowanych dla bezpieczeństwa . Ale nawet takie maszyny nie są głupoto odporne i istnieje możliwość i uszkodzenia co sam osobiście widziałem. Każda maszyna jest na tyle mądra na ile mądry jest jej użytkownik.


(cyt)Wszyscy wiem z czym to się wiąże ... $$$ .. a tak enkoder / impulsator + kilka mikroswitch'y, funkcjonalność podobna, a radość o ile większa ...

Niestety jakieś koszty trzeba ponieść. Oczywiście było by to wygodne ale dołożenie do tego układu jeszcze dodatkowych wejść enkoderowych oraz wejść mikroswitch'y wiązało by się z rozbudową tej płytki o złącza , większy obwód drukowany i procesor o większej liczbie wyprowadzeń więc koszt CSMIO-LPT na pewno byłby droższy. Osobny moduł pozwoli użytkownikom już złożonych sterowań na podłączenie takiego modułu przez port RS ( + PLUGIN ). Układ pozwala na podłączanie dodatkowych modułów i nie jest sterownikiem pod tym względem zamkniętym. Każdy użytkownik chciałby dodać coś do takiego układu (np. sterowanie +/- 10V , buforowanie impulsów z LPT,i inne opcje) sterownik wyposażony w te wszystkie funkcje byłby znacznie droższy a i tak na pewno znalazł by się użytkownik któremu jakiejś funkcjonalności by zabrakło

(cyt) W jaki sposób/czy mogę to złącze wykorzystać do zasilacza wlanej produkcji?

Polecam przeczytać dokumentacje od CSMIO-LPT.


(cyt) Jak działa "Wyjście załączania wysokiego napięcia na napędy" odcina napięcie przed czy za sterownikiem ?? jeśli przed to z reguły w kondensatorach w sterowniku jest jeszcze wystarczająco napięcia żeby narobić bałaganu

Zgadzam się ze ładunek w kondensatorach może jeszcze wiele zdziałać i w zasilaczu CS-LAB napięcie odłączane jest przed kondensatorami. Rozłączanie napięcia z kondensatorami jest niedozwolone ze względu na to ze często w napędach jest kondensator wewnątrz drivera , włącznie takiego zasilania przekaźnikiem spowoduje przepływ chwilowy bardzo wysokiego prądu !!! przeładowującego kondensatory a to w 99% przypadków skończy się spaleniem styków przekaźnika.
Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste płytka posiada sterowanie sygnałem ENABLE driverów to spowoduje natychmiastowe rozłącznie napędów i często uruchomienie wewnętrznych systemów bardzo szybkiego zatrzymania silnika czego nie gwarantuje rozłącznie samego zasilania ponieważ nie można zapominać o bezwładności masy osi którą chcemy zatrzymać dla porównania przykład z rezystorem hamowania podłączonym do falownika wrzeciona rozłącznie zasilania takiego falownika od źródła zasilania spowoduje bardzo długie zatrzymywanie się wrzeciona natomiast wyłącznie sygnału ENABLE da informacje falownikowi o załączeniu rezystora hamowania. Takie systemy są również w driverach silników.

Pozdrawiam CIZAR
autor: cizar
13 maja 2010, 10:35
Forum: Elektronika CNC
Temat: Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3
Odpowiedzi: 64
Odsłony: 26133

Niewiele :wink: zapytanie wyślij do producenta :grin:

Wróć do „Płyta główna CSMIO LPT - MACH 3”