Znaleziono 3 wyniki

autor: Areo84
02 kwie 2014, 19:04
Forum: Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa
Temat: Silnik, pompa hydrauliczna - dobór
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 22427

Kurcze, odpowiedziałem wczoraj o 23.37 a post pojawił się z datą dzisiejszą :roll: i widzę że już temat się trochę rozwinął do tej pory.

W każdym razie, alcon musisz odpowiedzieć sobie na pytanie czy bezwzględnie chcesz uzyskać zamierzoną prędkość przesuwu tłoków na tych siłownikach co masz czy ta prędkość może być większa.

Bo jeśli zależy Ci bezwzględnie na tej prędkości to są takie małe pompy o stałej i zmiennej wydajności od 0 do kilku cm3/obr i możesz bez problemu uzyskać te wymagany przepływ 0,314l/min przy którym bedziesz miałe te 2 tony podniesione na 250mm w niemal równo w dwie minuty .Problemem tylko może być cena :cool: .


Jeśli może być większa prędkość to możesz dać tą pompę 1,4l/min, o której pisałeś. Tylko przy jakich obrotach ma tyle? Bo tak podawana wydajność jak wcześniej pisałem dotyczy tylko pewnych obrotów nominalnych i podaje się ją tylko razem z obrotami . Dlatego bardzo często podawana na pompie objętość geometryczna w cm3/obr jest według mnie wygodniejsza w stosowaniu. Masz podane na pompie np 1cm3/obr mnożysz to przez np 1500 obr/ minutę i wiesz że wydajność będziesz miał 1,5l/min. Podane obroty nominalne na pompie nie oznaczają że musisz dać tej pompie te 1500 obr/min. Jest pewien zakres prędkości najczęściej podaje je producent. Przy pompie zębatej można zejść do minimalnych zwykle 500 -600 obr/ min, a przy powiedzmy tych 600 obr byś miał nie 1,5l/ min a 0,6l/min. A ta twoja pompa 1,4l/min przy powiedzmy n= 1500obr/obr po zmniejszeniu do 600obr/min będzie już miała 0,56l/min czyli podnoszenie by trwało tylko niecałe dwa razy szybciej niż chciałeś.

Czyli przelicz sobie wydajność tej pompki , która jest w twoim zasięgu do najmniejszych obrotów , przy których może pracować bo tu ciężko wywróżyć co to za pompa i ile minimalnie producent dopuszcza. Później dobierz sobie silnik ( o mocy najlepiej większej od obliczonej ) i obroty. Sporo jest silników na 750 obr/min, jak nie to można kombinować jakąś przekładnie).


Czyli jak widzisz wachlarz możliwości jest spory. Trzeba kombinować.

P.S Hydraulika siłowa nie jest moją specjalnością, ale parnaście różnych prostych napędów już przeliczałem i robiłem ( podnośnik, prasa, brykieciarka, łuparka do drewna) wszystko mis się zgadzało z obliczeniami i działa bez zarzutu już jakiś czas. Jedynie silniki dawałem zawsze trochę mocniejsze jak to wynikało z obliczeń.

Pozdrawiam
autor: Areo84
01 kwie 2014, 23:37
Forum: Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa
Temat: Silnik, pompa hydrauliczna - dobór
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 22427

Tak, powiercznie tłoków siędodaje. Ciśnienie dobre wyszło 7.7 MPa . Zwykłę pompy zębate dają zwykle 16-20MPa (ale sa i na większe ciśnienia).

Moc wyszła Ci zdecydowanie za duża. Trzeba by w tym wzorze na moc posprowadzać do jednakowych jednostek bo 1 Wat = 1J/1s = kg x m2/s3 a to tu ciśnienie dałeś w MPa [N/mm2] a wydajnosć w l/ min . Dlatego twój wzór N=Qxp/50 będzie raczej dobry bo uwzględnia zamianę jednostek 1min = 60s no i sprawność ok.0,9 . Z tego wychodzi 48W .
To bardzo mało bo i niewielkie parametry chcesz mieć.
Będziesz miał chyba problem z doborem tak małej pompy. A redukować obrotów pompy nie powinno się zbytnio. Np dla pompy zębatej PZ 3 producent podawał chyba minimalne 600 orb/min.
autor: Areo84
31 mar 2014, 22:16
Forum: Pneumatyka, Podciśnienie, Hydraulika Siłowa
Temat: Silnik, pompa hydrauliczna - dobór
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 22427

Z policzeniem nie ma problemu. Żeby dobrać pompę i silnik
musisz określić siłę nacisku tłoka i prędkość przesuwu tłoczyska którą chcesz osiągnąć. Musisz do tego zmierzyć średnicę tłoka siłownika i policzyć jego powierzchnie
S= Πd²/4 [mm2], oraz znać jego skok.

Jak już to masz to można liczyć:

1. Pompę - czyli tu interesują nas dwa parametry ciśnienie i wydajność

ciśnienie [MPa] =siła [N]/ powierzchnia tłoka [mm2]

będzie to ciśnienie przy którym uzyskasz założoną silę. W praktyce pompę zwykle bierze się o większym ciśnieniu i stosuje zawór przelewowy, na którym możesz sobie te ciśnienie podawane na siłownik ustawić mniejsze jest to jednocześnie takie zabezpieczenie przeciążeniowe całego układu.

wydajność - czyli ilość przepompowanego oleju w jednostce czasu (zwykle podaję się ilość litrów na minute przy obrotach nominalnych, albo w cm³/obr)

Znając skok tłoka i jego średnicę liczyśz objętość oleju , którą będzie musiała przepompować pompa w założonym czasie czyli właśnie wydajność pompy.

wydajność= powierzchnia tłoka[mm2] x skok[mm]/ czas [s]

tutaj masz kalkulator który trochę może Ci ułatwić obliczenia
http://hydromech-krakow.pl/pl/kalkulator.html

2. moc silnika

moc = ciśnienie x wydajność
Tu jeszcze trzeba by było uwzględnić sprawność pompy która nigdy nie będzie wynosić 100% także silnik trzeba brać o nieco większej mocy jak to co się obliczy .

obroty silnika dobierasz do danej pompy. Zwykle na pompach są podane obroty nominalne i wydajność przy tych obrotach.
np Q=20L/min i n=1500obr/min
Oczywiscie pompa może pracować i przy niższsych obrotach od nominalnych i będziesz miał wtedy niższa wydajność . Na niektórych pompach dla ułatwienia jest też podana wydajność w cm3/ obr.
To tak w szybkim skrócie. Pilnuj jednostek.

Wróć do „Silnik, pompa hydrauliczna - dobór”