Znaleziono 2 wyniki

autor: Areo84
14 cze 2015, 13:27
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: PKM - połączenia śrubowe
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 5841

InzSpawalnik pisze:Szerokosc tego plaskownika jest tez wazna.
Ta szerokosc pomniejszona o dwa otwory pod sruby daje ci szerokosc "pozostalego" material ktory trzeba w tym miejscu policzyc na rozciaganie..
No ogólnie to bardzo ważna :smile: ale tu nie widzę na tym rysunku nigdzie podanych grubości a jak bez niej policzy pole przekroju ? Tu co najwyżej sobie może same sruby policzyć.

InzSpawalnik pisze: To zlacze ma takie cechy:
1. Sruby sa ciasno pasowane ( W polaczeniu z zalozeniem ze plaskowniki sa sztywne ) to daje ci ze masz tylko scinanie I naciski powierzchniowe w srubach.
Oraz plaskownik jest rozciagany. Wykluczone sa warunkiu na zginanie I skrecanie.
Śruby pasowane ciasno- ścinanie i naciski powierzchniowe. Zgoda. Ale tam najpierw pisze że są śruby luźne M16, a później żeby rozważyć zastosowanie śrub pasowanych ø15. Czyli luźne też trzeba przeliczyć.

Co do rozciągania płaskownika - Jeśli ta strzałka po kątem 30° to wektor siły to nie będzie to czyste rozciąganie ale też i zginanie. Ale jak już wspomniałem ciężko liczyć cokolwiek znając tylko szerokość płaskownika :mrgreen: .

Wracając do samych śrubach przy tak skierowanej pod kątem sile każda ze śrub będzie inaczej obciążona. Trzeba by chyba policzyć beleczkę :smile: .
Jeśli siła byłaby osiowa to sprawa banalna
autor: Areo84
14 cze 2015, 10:06
Forum: Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)
Temat: PKM - połączenia śrubowe
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 5841

Ad.1

Dwie płaszczyzny ścinające, dwie śruby, czyli cztery przekroje narażone na ścinanie.
Grubość potrzebna do sprawdzenia nacisków powierzchniowych

Ad.2.
Ciasno pasowane: spr. na ścinanie i naciski powierchniowe

Luźno pasowane: Na zginanie liczy się raczej luźno pasowane sworznie.
A tu są śruby, więc tu trzeba by policzyć siłę tarcia przeciwdziałającą przesunięciu się płaskowników jaką uzyskamy po maksymalnie silnym skręceniu tych śrub. Tu wiele będzie zależało od współczynnika tarcia między blachą a płaskownikami, ajki przyjmiemy do obliczeń. A ten w zależności od chropowatości powierzchni może zmieniać się w bardzo szerokich granicach.

Ewentualnie gdyby śruby miały na odcinku w którym chowają się w złączu gładkie walcowe powierzchnie zamiast gwintu to można by potraktować je jako sworznie luźno pasowane i sprawdzić dwa przypadki: jako śrubę i jako sworzeń a jako wynik przyjąć większą siłę.
Ale nie wiem czy to przejdzie. Tu dużo zależy od prowadzącego :wink: Co dla jednego jest dobrze, dla drugiego już nie koniecznie.

Ad.3.
Nie. Liczymy złącze, czyli same śruby.

Ad.4.
Też nie potrzebny wymiar.

Wróć do „PKM - połączenia śrubowe”