Znaleziono 4 wyniki

autor: Areo84
12 lut 2015, 07:46
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba pociągowa tokarki cu 400
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3352

Oj kolego nie obrażaj się :grin:. Piszesz że pracowałeś 32 (lata?) na dziale remontowym. Jeśli tak to doświadczenie masz olbrzymie, dużo większe ode mnie. Ja mam wielki szacunek dla takich ludzi.
Nie wiem czy zauważyłeś ale w sumie piszemy w podobnym tonie. Ta cała zabawa w hartowanie i szlifowanie tania nie będzie. Wg. mnie się to nie opłaca, ale kar-met zrobi jak zechce.

Można jeszcze kupić pręt z gat. c45 w stanie ulepszonym cieplnie i obrabiać na gotowo. Twardość gdzieś ze 30HRC więc nóż to spokojnie wezmie a i żywotność będzie napewno lepsza od zwykłego próchna.
autor: Areo84
12 lut 2015, 07:05
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba pociągowa tokarki cu 400
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3352

manfix pisze: Jak np 3 mb włożyć do pieca i ulepszyć cieplnie nie mówiąc o hartowaniu
Rozmawiamy o śrubie która ma zaledwie niewiele ponad 0,5 mb.
autor: Areo84
11 lut 2015, 22:10
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba pociągowa tokarki cu 400
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3352

Mam stara oryginalną śrubę i pilnik też bierze ją bez problemu, więc twarde to to nie jest a parę ładnych lat wytrzymała z nakrętkami z brązu , co jakiś czas smarowana. Może to być coś pokroju C45 co najwyżej ulepszonej cieplnie.

Dorobienie twardej odpornej na ścieranie śruby będzie kłopotliwe i pewnie nie tanie.
Ideałem byłaby twarda, odporna na ścieranie i gładko szlifowana warstwa zewnętrzna o twardości ok. 60HRC + nieutwardzony rdzeń śruby.
Do tego nadawałaby się stal niskowęglowa do nawęglania np.16HG, albo stal do płytko hartująca się np. 40HM.
Nawęglanie jest dosyć długotrwałe. W jednym i w drugim przypadku trzeba było to hartować a potem szlifować bo po hartowaniu zawsze chociaż trochę detal się odkształci.
Alternatywą może być obrobienie śruby na gotowo ze np. stali 38HMJ i późniejsze azotowanie. Po azotowaniu też mamy bardzo twardą odporną na ścieranie powłokę i nie powinno się nic odkształcić zbytnio.
Do takiej śruby nakrętki z jakiegoś dobrego brązu samosarownego (np. stary, dobry B101) i mamy dokładną śrubę na dłuuugi czas.

Można się bawić- czemu nie. Mnie by się raczej nie chciało i jak się mocno wytrze to po prostu kupie znowu kawałek gotowej śruby i zastrugam końce :smile: . A jak ma trochę luzu na gwincie to i tak nie przeszkadza zbytnio w toczeniu, zresztą jest przeciwnakrętka do kasowania tego luzu.


Jeśli chodzi o te gotowe śruby z metra to z utwardzanymi się nie spotkałem, chociaż szukałem. Spotkałem się tylko z gat.15 i 45 w stanie surowym (bez obróbki cieplnej). Jak pewnie wiesz ta pierwsza to niskowęglowa miękka stal, i bez nawęglania i hartowania na takie rzeczy jak śruba pociągowa się zupełnie nie nadaje .
C 45 ma więcej węgla i można to już ulepszać albo hartować powierzchniowo do 50-60HRC, a i w stanie surowym będzie na pewno lepsza.
W przypadku tych gotowych śrub pewną zaletą jest to że są walcowane przez co gwint zyskuje trochę na twardości i wytrzymałości , no ale z hartowaną i dokładnie szlifowaną śrubą napewno nie ma co równać. Koszty też nie będą na tym samym poziomie :smile:

Wydaje mi że raczej nie potrzebnie się tak rozpisałem :oops: bo naprawiając siłowniki hydrauliczne i tulejując maszyny budowlane kol. Kar-met te tematy raczej zna dość dobrze :wink:
Pozdrawiam
autor: Areo84
08 lut 2015, 21:51
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Śruba pociągowa tokarki cu 400
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 3352

Można jeszcze kupić gotową lewą śrubę o większej średnicy, czyli Tr 24x5 (są i ze stali C45) , zatoczyć końce , gwint, wyfrezować rowek i te stare nakrętki przetoczyć na gwint 24x5. Samemu robiłem to jakiś czas temu w CU, wyszło OK i dużo rzeźbienia odpadło.

http://czescimaszyn24.pl/Sruba-trapezow ... 89%29.aspx

Wróć do „Śruba pociągowa tokarki cu 400”