Znaleziono 2 wyniki

autor: Areo84
31 sie 2014, 23:05
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Prędkośc obrotowa oraz posów przy frezowaniu zębatki
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5203

Nie wiem skąd oni to wzięli te 50 m/s bo to 3000m/min czyli trochę kosmiczna prędkość jak na HSS :shock:

Z tymi prędkościami skrawania trzeba podchodzić ostrożnie bo różne źródła podają nieraz dziwnie wysokie te prędkości skrawania dla szybkotnącej. A o przegrzanie HSS wcale nie tak trudno.
Np. w poradniku tokarza jest taka tabelka doboru prędkości dla toczenia wykańczającego stali nożami HSS. Tam największa prędkość podana jest 79m/min i to bez chłodzenia.
Nie wiem co to za stal i jak długo wytrzymałby ten nóż przy tej prędkości, bo zwykła SW7 czy nawet lepsza SW18 chyba nie za długo. Dlatego ja tam zawsze ustawiam mniejsze obroty od tych wszystkich zaleceń książkowych, bo niektóre z nich można o kant d** rozbić i chyba były pisane przez czystych teoretyków.
Te z tabelki powyżej wydają się być raczej OK.
Nowa wiertarka stołowa z fabrycznymi prędkościami skrawania przeliczanymi przez konstruktorów pewnie wg. takich cudnych tabelek lubiła często podgrzewać mi wiertła HSS (dobre wiertła). Dopiero jak zredukowałem obroty gdzieś do połowy fabrycznych to zaczęło wiercić o niebo lepiej.
autor: Areo84
31 sie 2014, 10:39
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Prędkośc obrotowa oraz posów przy frezowaniu zębatki
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 5203

Wcześniej już w jeden kolega na forum zamieścił ciekawą tabelkę dla doboru obrotów i posuwów przy frezowaniu frezami HSS .


Obrazek

Są tu podane przybliżone średnice frezów dla poszczególnych modułów i przeliczone prędkości obrotowe w obr/min wzależności od wytrzymałości stali Rm, także nie trzeba sobie już tego liczyć z prędkości skrawania.

Dla stali C45 to wytrzymałość na rozciąganie Rm waha się w granicach 60 - 80kG /mm2. Jeśli stal jest w stanie surowym ( nie ulepszana cieplnie czy hartowana powierzchniowo) to możemy przyjąć wg tej tabelki przedział 60-75kG/mm2. Dla modułu 1,5 wg tej tabelki obroty freza można przyjąć w przedziale 120-150 obr/min. Tak na oko to dosyć realne obroty .

Oczywiście to przybliżone wartości , jak ktoś chce się bawić w dokładnie liczenie to może sobie te obroty to wyliczyć wg wzoru:
n=1000V/Πd.
gdzie: N- [obr/min] ; V- prędkość skrawania w [m/min]; d - średnica freza [mm]

Posuwy wg tej tabelki też podane w przybliżeniach dla rożnych przedziałów liczby zębów (freza ?).
Tu żeby policzyć posuw minutowy w mm/min trzeba chyba pomnożyć ten posuw z tabelki przez wcześniej dobraną prędkość obr. freza.
Przykładowo dla freza o liczbie ostrzy 10 przy jednym skrawaniu zębatki m=1,5 posuw wg tabelki będzie 0,66mm, co przy obrotach 120obr/min da około 80mm/min. Chyba tak tu się ten posuw liczy.

Wróć do „Prędkośc obrotowa oraz posów przy frezowaniu zębatki”