Dzien Dobry. Skoro juz udalo sie Panu wywolac mnie do tablicy, to jestem (JetSystem).
Szanuje takie medium jakim jest forum uzytkownikow CNC Forum, dlatego postaram sie odniesc do Pana wywodu tylko raz i nie bede wdawal sie w polemike. W koncu to forum uzytkownikow a nie igrzyska handlowe...
Zrobie to także dlatego, zeby przyszli uzytkownicy zdawali sobie sprawe, ze waterjeting wykladany przez Pana nie jest (z całym szcunkiem) inna niz aktualnie obowiazujaca nauka sama, w sobie. Niestety wykladowca nie jest obiektywny, przypomina raczej sprawnego polityka.
Tyle tytulem wstepu. Do rzeczy. Nie odniose sie do wszystkich Pana stwierdzen, zeby nie zajac trzech stron i nie zasmiecac forum oczywistymi faktami.
cnc3d pisze: A więc spróbujmy porównać dwie technologie: korbową i wzmacniaczową.
..
Jak do tej pory wszystko się zgadza.
cnc3d pisze:.. wymaga się zasilania tych pomp krystalicznie czystą wodą z drogich filtrów osmotycznych.
Każda znana mi pompa wysokociśnieniowa wymaga uzdatniania wody niezależnie od jej budowy.
cnc3d pisze:... Olej chłodzony jest przez wymiennik ciepła z wentylatorem co pozwala dogrzewać halę w zimie.
Znam oszczędniejsze sposoby ogrzewania hali niż ogrzewanie na prąd. A latem, rozumiem trzeba organizowac operatorom saune? Przytoczony przez Pana argument nie jest najszczesliwszy, poniewaz ogromne straty energii sa chyba najwieksza wada pomp wzmacniaczowych.
cnc3d pisze: W przeciwieństwie do tego pompy wzmacniaczowe mają bardzo szeroki zakres regulacji (od 500 barów), a dodatkowo posiadają możliwość automatycznego zmniejszenia ciśnienia na czas przebijania kruchych materiałów, a następnie cięcia przy wysokim ciśnieniu co znacząco wpływa na wydajność.
W tym stwierdzeniu widac, ze o ile technicznie ma Pan juz jakas wiedze, to na pewno nie ma Pan doswidczenia praktycznego w cieciu roznych wymagajacych materialow, takich jak szklo, materialy kruche itd.
Ci ktorzy mieli okazje robic trudne ciecia w materialach takich w.w. nie mowie tu o wycieciu prostego ksztaltu, lecz o skomplikowanych ksztaltach (zlozony projekt z wewnetrznymi otworami, usytuawanymi blisko siebie i o malych srednicach), wiedza ze nie jest to prosta sprawa.
Niestety pompy wzamacniaczowe sa najmniej odpowiednie do tych aplikacji i z ich ustawieniem jest najwiecej problemow. A dlaczego? Uzytkownicy wiedza o tym najlepiej i nie ma sensu byc madrzejszym od nich. Moze sami sie wypowiedza na ten temat?
cnc3d pisze: Nie bez znaczenia jest również fakt, że pompy korbowe są pozbawione możliwości wyłączania pompy... Wówczas również zatrzymuje się multiplikator co korzystnie wpływa na jego żywotność.
W tym stwierdzeniu natomiast kompletnie pomylil Pan nazwy pomp. Tam gdzie pisal Pan o przewagach pomp wzmacniaczowych powinna znalezc sie nazwa pompy korbowodowej i odwrotnie... Zgrabna manipulacja, lecz grubymi nicmi szyta.
cnc3d pisze: Jakie pompy korbowe mają zalety?
Są mniejsze od wzmacniaczowych i są cichsze, chociaż i tak sam proces cięcia bardziej hałasuje.
Zgadza się.
cnc3d pisze:... co nie wróży długiego żywota tym maszynom.
Prosze dac szanse konstruktorom i producentowi, mysle ze uzytkownicy to zweryfikuja i na pewno beda najsurowszymi recenzentami. Tak jak do tej pory.
Jak na razie MAXIEM spotkal sie z bardzo dobrym przyjeciem przez rynek i pierwszych paru uzytkownikow juz wyrabia sobie zdanie. Nastepne MAXIEMy juz plyna, wiec za rok jak bedzie ich juz klikanaście lub kilkadziesiat bedziemy, a raczej uzytownicy beda mogli wypowiedziec sie na ten temat.
cnc3d pisze: Znaczna różnica w mocy silników...
....to już zrównaliśmy się do przytoczonych 70%
Tym razem w Pana wypowiedzi mamy do czynienia z nieudana, naciagana nadinterpretacja danych technicznych. Pompa korbowodowa ma wg. Pana sprawnosc 70% tak jak wzmacniaczowa? W to chyba nikt nie jest w stanie uwerzyc?
Przypomina mi sie tu zart o tym ile dni w roku pracujemy, zliczajac wszystkie wolne weekendy, swieta, urlopy itd. liczac w ten sposob, zostaje nam tylko tydzien pracy

Co sprawiniejsi wyliczaja ze maja tylko 1 dzien roboczy, ale w to, to chyba sami nie wierza.
Ogolnie kiepska proba.
Polecam material, ktory dostepny jest na naszej stronie od 7 lat:
http://www.jetsystem.pl/page.php?cont=11,19
cnc3d pisze:... kosztami eksploatacji pomp korbowych, kupują tzw. replace kity produkcji innych firm... Koszt pracy tych samych 4000h pompy np accustream to 15.000 zł netto.
Koszty o ktorych Pan wspomina w przypadku pomp OMAX, sa w praktyce o ponad 20% nizsze niz Pan podaje. Dodatkowo JetSystem, podajac koszty eksploatacji uwzglednia koszt pracy serwisantow wraz z dojazdem.
Wynika z tego, ze rzeczywisty koszt 1h pracy na OMAXie kosztuje od 46 do 55 zl.
Sa to fakty, nie dane techniczne. Kazdy klient otrzymuje od nas np. po roku, dwoch, trzech, czterech latach pracy, badz w dowolnym przez siebie wskazanym okresie, zestawienie wszystkich kosztow jakie poniosl w zwiazku z obsluga eksploatacyjna OMAXa.
Podkreslam, ze sa to dane rzeczywiste nie wynikajace z hipotetycznych kosztow podawanych przez producentow. Jako partner naszych klientow dostarczamy im czesci zamienne, serwis, doradztwo techniczne i z zakresu opertorskiego, scierniwo i inne materialy eksploatacyjne. Zaskakujace jest to, ze czasem klient widzi uzytkowanie maszyny poprzez ostatnia wystawiona przez nas f-re, wtedy jesli jest ona wyzsza niz pozostale, np. z powodu zrobienia "duzego przegladu" jest zaskoczony i zdezorientowany.
Wtedy, otrzymuje od nas pelne zestawienie kosztow jakie do tej pory poniosl.
Najbardziej zaskakujace jest to, ze w zasadzie kazdy klient dba o koszty (ja rowniez prowadzac moja dzialalnosc gospodarcza), lecz prawie nikt nie robi takich zestawien na wlasna reke. Dlaczego? Poniewaz skupia sie na tym co jest dla niego najwazniejsze - prowadzeniem wlasnego biznesu. Dlatego otrzymujac, jakas kolejna f-re ma mieszane uczucia.
Nasze zestawienie definitywnie i jednoznacznie rozwiewa wszelkie watpliwosci. Klient kupujac od nas maszyne, otrzymuje zestawienie kosztow (sugerowanych przez producenta), a po pewnym czasie eksploatacji otrzymuje nasze zestawienie jego rzeczywistych kosztow i jeszcze nigdy relana kwota nie byla wieksza od zakladanej przed kupnem. Tym różnimy się od firm hadlujacych maszynami na rynku polskim, ze mamy wieloletnie doswiadczenie w waskiej specjalizacji - abradzetow.
Mysle, ze Pan rowniez kiedys nabedzie takie doswiadczenie i zgromadzi Pan niezbedne dane eksploatacyjne swoich maszyn (takie, jak zapewne ma Pan w ploterach). Tymczasem jest to tylko zgrabne zonglowanie tendencyjnymi danymi.
cnc3d pisze: Dlaczego więc tak doświadczona firma jak ...ciągle brnie w technologię korbową? Szef tej firmy traktuje po prostu te pompy jak swoje dziecko...
... pompy od wielu lat z powodów sentymentalnych...
... odszedł z firmy i założył swoją, gdzie dalej męczył tą technologię.
Ta wypowiedz jest wyjatkowo niegrzeczna! Ale odniose sie do tego w taki sposob.
Wielokrotnie spotykalem Dr Olsena osobiscie i nawet w luznej rozmowie przy lunchu nie wspominal, zeby znal Pana: uzytkowniku cnc3d. To skad ma Pan te sensacyjne informacje?
Wiecej szacunku!
cnc3d pisze: Oprócz tego jak wygląda detal dzisiaj ważne jest jak wyglądać będzie ten detal wycięty za 3 lata...
Moge pokazac Panu elementy wyciete na maszynach zainstalowanych w Polsce duzo wiecej niz 3 lata temu. W dalszym ciagu maszyny te moga z powodzeniem konkurowac z pozostalymi, nawet nowo zainstalowanymi maszynami, biorac pod uwage koszty eksploatacyjne, niezawodnosc, dokladnosc i szybkosc ciecia.
Jak bedzie z maszynami MAXIEM wyprodukowanymi przez OMAX Corp?
Czas pokaze. Niech kazdy martwi sie sam za siebie. Potrafimy zadbac o naszych klientow. Ciagle mamy na celu podnoszenie naszych kwalifikacji, a najlepszymi nauczycielami sa wymagajacy uzytkownicy maszyn OMAX i MAXIEM.
Ale dziekuje za troske...