Znaleziono 1 wynik

autor: bubels
18 lip 2008, 07:46
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Frezarka do PCB
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3355

Mechanizmy z drukarki są tylko pozornie ciekawą alternatywą. Wałki są bardzo miękkie, mają nie typowe wymiar (np 9,5) do których ciężko dopasować łożysko i będą miały duże ugięcie. A elementy "łożyskujące" w drukarkach to zwykłe panewki ślizgowe z brązu o sporym luzie. W drukarce zdaje to egzamin gdyż nie działają tam żadne siły za wyjątkiem sił bezwładności.

Słowem zapomniał bym o tym rozwiązaniu.
Nie twierdze że by to nie działało ale jeśli to urządzenie ma wykonywać płytki po kilka godzin to nie widzę wielkiego sensu. Bo czas pracy jest zawsze proporcjonalny do dokładność/prędkość.

Jeśli chodzi o silniki to również nie zaoferują one ciekawych parametrów. Zazwyczaj w granicach 0,3Nm a więc bez przekładni raczej będzie ciężko. Zastosowanie przekładni ograniczy nam prędkość i wracamy do punktu wyjścia.

Jeśli chodzi o sterowniki to owszem można to zrobić tanio na np uC + uln2803 (o wydajności 750mA na fazę). Z własnego doświadczenia wiem że tyle wystarczy na silniki z drukarek. Ale sterowniki scalone oferują zazwyczaj szereg innych ciekawych funkcji jak np chopper, czy też regulacja prądu fazy co uważam za niezbędne.

Tak więc warto mimo wszystko rozważyć wykorzystanie gotowych scalaków.

Pozdrawiam.

Wróć do „Frezarka do PCB”