Znaleziono 6 wyników

autor: bubels
16 kwie 2008, 20:14
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

Byłem ciekaw czy będą to wałki czy też prowadnice.
Walki nie podparte uginaja sie pod wlasnym ciezarem wiec uzycie ich do CNC to zart, a podparte przenosza obciazenia tylko w jednym kierunku wiec nadaja sie jedynie na stol. O czym kazdy konstruktor powinien raczej wiedziec.
Wszystko ugina się pod własnym ciężarem w mniejszym lub większym stopniu (ach te wredne prawa fizyki). Ale na szczęście da się wszystko wyliczyć i dobrać odpowiednią średnice ( Magia inżynierii) .

Rozwiń proszę myśl związana z przenoszeniem sił. Widziałeś rysunek techniczny łożyska liniowego otwartego? Zrozum że rozkład sił przenoszonych przez dedykowane prowadnice np HIWIN jest niemalże identyczny do rozkładu sił w prawidłowo skonstruowanym zespole dla wałków zarówno podpartych jak i nie podpartych.

Zresztą sam twierdzisz ze nadają się na stół. CNC to po prostu specyficznie ustawione względem siebie 3 stoły. W czym wiec problem?

Nie chce być uszczypliwy ale nie odpowiedziałeś jeszcze na argumenty które już padły z mojej strony i ze strony kolegów? W daj się proszę w dyskusję i przekonaj nas do swojej racji faktami jeśli naprawdę jesteśmy w błędzie?
autor: bubels
16 kwie 2008, 14:59
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

Liczyłem bardzie na szczegóły co do przesuwu liniowego.
autor: bubels
16 kwie 2008, 09:53
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

jamesoki napisz coś o swoich planach? Jakieś szczegóły?
autor: bubels
16 kwie 2008, 07:36
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

walter~ pisze:Osobiscie predzej zdecydowalbym sie na prowadnice szufladowe przykrecone do sztywnej ramy anizeli jakiekolwiek walki wiszace w powietrzu.

Jest wcześnie rano... I tę wypowiedź zrzucę na kark tej wczesnej pory.

Kolego walter masz jakąś konstrukcje za sobą? Choćby na prowadnicach szufladkowych?

Weź z łaski swojej kalkulator, kartkę rozrysuj siły do tego wzory i policz sobie ugięcia a potem porównaj to z parametrami osprzętu meblarskiego.

Co do aluminium. Pamiętaj że ta maszynka będzie "sztywna" ale zużyte zostanie tyle materiału że taniej wyjdzie zainwestować w fachowców. Kolejny mankament to połączenia skręcane. I największy moim zdaniem o którym sam napisałeś blat. Masz taki blat splanowany na zero? Zdajesz sobie sprawę że naprężenia którym nie oprze się aluminium, połączenia śrubowe itd, skumulują się na tym blacie i tu znów wracamy do stali bo wszelkie inne konstrukcje będą miały takie ugięcie że nie podołają. Pamiętajmy też że ten blat musi spełniać pewne założenia co do jego równość.

Autor "wzorcowego" projektu wydał mnóstwo pieniędzy na osprzęt. Gdyby w kraju w którym budował godzina pracy wykształconego fachowcy z praktyką była taka jak u nas nie zastanawiał by się nawet sekundy tylko zainwestował w stal i nie stracił by na szybkości obróbki itd. a zaryzykuje stwierdzenie że nawet stal by ugryzła ta frezarka.


Zmierzam moimi wypowiedziami że można ale jakimś kosztem. Mówiąc obrazowo Fiat Seicento może mieć hak i pociągnąć dużą przyczepę ale nikt tego z wiadomych powodów nie robi na co dzień bo istnieją konstrukcje dedykowane i zoptymalizowane pod tym kontem.
autor: bubels
15 kwie 2008, 20:09
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

I słusznie tłokował. Ale bez suwmiarki nie wiemy czy ten detal nie jest jajowaty. Wzrokowo nawet nie poznamy jeśli będzie tam rozbieżność 1mm.

Ja swoje konstrukcje opieram na stali. Spawarka nie jest dla mnie problemem resztę jak się dobrze przemyśli i zoptymalizuje też da się zrobić.

Przy takiej cenie profili rozważył bym zlecenie wyspawania ramy w jakimś wyspecjalizowanym warsztacie.

Nie ocenie ceny profili bo te analizowałem przed 4laty i nawet nic mi nie świta w głowie jakiego rzędu były to koszta.

Dlaczego boje się długich cyklów pracy. Otóż dla wrzeciona przemysłowego to nie problem ale wrzeciona które my stosujemy w amatorskich konstrukcjach pracują bardzo blisko granic swoich możliwości a czas zawsze dział na niekorzyść.

Nie wiem jakie zadania zamierzasz postawić przed swoim urządzeniem bo jeśli to np pcv, drewno, pcb to zda egzamin przy zoptymalizowanych parametrach pracy dla tego urządzenia.

Zaznaczam jednak że wyrażam swoje opinie.

Pozdrawiam.
autor: bubels
15 kwie 2008, 13:46
Forum: Mechanika
Temat: Lekka konstrukcja z aluminium
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 14604

Zwróć uwagę że nie ma informacji czy ten detal trzyma wymiary?

Druga kwestia jest tak że na podstawie danych przedstawionych można stwierdzić że obróbka trwała około 6-7h o ile nie dłużej.

Przy zagłębieniu 0,3mm na 12mm materiału wykonał 40 cykli a każdy z nich trwał przy posuwach 50mm/min około 10 minut (szacuje łącznie trasę 500mm). To daje nam około 400minut.


Oczywiście nie znając wymiarów i skali detalu dywaguje tylko że jest to mocowanie narzędzia 43mm. Co nie mienia faktu iż tak by wyglądał czas pracy.

Wróć do „Lekka konstrukcja z aluminium”