Znaleziono 4 wyniki

autor: Pawel Pawlicki
24 paź 2011, 17:49
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: precyzyjna frezarka
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 8059

tutaj więcej fotek tego betonowca:
http://s177.photobucket.com/albums/w231 ... 3QQtppZZ36
autor: Pawel Pawlicki
22 paź 2011, 01:07
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: precyzyjna frezarka
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 8059

komar1970 pisze:Panowie może wróćmy do tematu konkretnie pomóżmy ludziom zbudować maszyny . Precyzyjne w miarę możliwości naszych .


jak zbudować precyzyjna frezarkę? . Chodzi mi o to , jakich materiałów użyć (stal , odlewy ,aluminium , Kamień ) jakie śruby, jakie prowadnice ,jakie wrzeciona,silniki, jakie sterownik cnc
Czy jesteśmy w stanie zbudować naprawdę prosta maszynę bez przechyłów (jeżeli tak to jakie narzędzia nam sa potrzebne) .
I w końcu czy jesteśmy w stanie ustawić maszynę tak a by nie było żadnych luzów.
Czy jesteśmy to nie wiem ale na pewno Niemcy są w stanie:
http://www.kern-microtechnic.com/page.p ... d=21&lid=2
http://www.kern-microtechnic.com/upload ... _evo_e.pdf

To nieludzka technologia polimerowego betonu i jeśli wierzyć TEMU wydawnictwu - hydrostatcznych napędów (nie wiem co to, zaraz się będę dokształcał).
Przy okazji przeczytałem o całkiem precyzyjnej maszynce wyglądającej bardziej osiągalnie:
http://cameronmicrodrillpress.com/cnc.html
dla lubiących precyzję dołaczają (za odpowiednią opłatą) blok granitowy
autor: Pawel Pawlicki
20 paź 2011, 21:39
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: precyzyjna frezarka
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 8059

Mnie chodziło o coś bardziej w tym stylu:
http://www.physikinstrumente.com/en/pro ... hp#3-6axis
autor: Pawel Pawlicki
20 paź 2011, 02:55
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: precyzyjna frezarka
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 8059

Wydaje mi się, że wiem o co Komarowi chodzi, zaczynał od maszynki do zastosowań jubilerskich na której frezował woski do opraw brylantów. To dosyć małe przedmioty i sporo się dzieje na 1 milimetrze a na dodatek bardzo ważna jest jakość obrobionej powierzchni - w co najmniej 4 a najlepiej w 5 osiach. Precyzyjne frezarki w tym kręgu zastosowań robi na przykład Minitech (od jakiegoś czasu z granitu, MiniMill3/Pro z wrzecionem precyzyjnym 50kRPM) z rozdzielczością 1µm i realnym błędem powtarzalności poniżej 5µm (0.005 mm) przy polu pracy kilku centymetrów.

Przykład wyfrezowany na Minitechu:
Duży rowek ma 200 (0.2mm) mały rowek 25 (0.025mm)
Obrazek
Inny przykład
rowek ma 100µmx100µm (0.1mm) otwór 500µm (0.5mm)
Obrazek

Z granitu:
Obrazek
Bawiłem się dzisiaj z nudów czujnikiem zegarowym (analogowym z podziałka do 0.01 mm). Naciskałem palcem ten ruchomy bolec i bezmyślnie gapiłem się na tarczę. Zauważyłem że moje dłonie są w stanie z łatwością uzyskać powtarzalną dokładność 0.01 mm czyli 10µm o ile oczy widzą tarczę czujnika. Myślę, że gdybym miał lepszy czujnik mógłbym spokojnie kontrolowanym naciskiem przesuwać bolec o 1µm i to wiele razy. Czego to dowodzi?
Moje dłonie nie są ani trochę sztywne gdzie im do aluminium, nie mówiąc o stali czy granicie ale w zamian mam niezłe liniały czy dekodery w postaci unerwionych palców no i oczy z przodu głowy.
Maszyny, które robimy działają tak: komputer wysyła polecenia, maszyna wykonuje przebijając się przy okazji przez przeciwności w postaci luzów na śrubach, wibracji wrzeciona, sztywności konstrukcji, niedokładności narzędzia, zakłóceń itd. Suma tych przeciwności to dokładność maszyny. Ale gdyby dać maszynie coś co pozwalałoby jej widzieć w czasie rzeczywistym jaki jest błąd, to mogłaby by skutecznie ten błąd korygować.
Leży przede mną tablet Wacoma (używam w pracy kilku modeli). Ma rozdzielczość (czułość) 0.01 mm może nie rewelacyjnie ale to tani model te które mam w pracy mają 0.005 mm. Wystarczy że taki tablet będzie w stoliku i komputer "będzie wiedział" gdzie dokładnie jest narzędzie (z dokładnością do setnej mm) a nie tylko będzie przypuszczał. Wtedy nie trzeba się będzie przejmować luzami.
Obrazek

Wróć do „precyzyjna frezarka”