Znaleziono 4 wyniki

autor: lolo2
28 sie 2015, 12:09
Forum: Na luzie
Temat: MiBM - Poznań czy Wrocław
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 4489

To gdzieś mi to uciekło że to mibm, to z całą pewnością dobrze wybierasz.

Na początku pierwsze 2 lata będziesz się ogólnie uczył podstaw a dopiero potem wybierasz specjalność. Na magisterce jak będziesz wybierał specjalność to już będziesz mądrzejszy bo będziesz wybierał specjalności te, gdzie są lepsi nauczyciele.

Catii w Poznaniu też uczą i to głównie catie Zakłady projektowania i konstruowania 3D, dodatkowo CREO (dawny ProEngineer) w zakładach obróbki skrawaniem.


Mała jeszcze rada, jak dostaniesz projekty do robienia, to rób je odrazu a nie czekaj na ostatnie terminy. Bo na koniec zawsze skumulują się Projekty, kolokwia i egzaminy, będziesz rypał po nockach. Dodatkowo na początku roku nigdy nie ma kolejek do konsultacji, więc na luziku i bez stresu projekty zrobisz. Ja od drugiego - trzeciego roku z kumplem nauczyliśmy się ze projekty trzeba skończyć jak najprędzej, najlepiej w pierwszych 2 - 3 miesiącach (ocenę też lepszą dostaniesz za szybsze oddanie) a potem jak nadchodzi czas egzaminów i kolokwium to można leżeć pisiorem do góry. :)

Przez pierwszy rok lub dwa fajniej jest niestety imprezować niż się uczyć, no i kujoni są wyśmiewani. Ale po drugim roku role się odwracają. Pamiętaj że 60% ludzi jest przyjętych na odstrzał. U mnie na roku było 160 skończyło szkołę 60. Dziekan nam wprost powiedział przyjmują tyle ludzi aby kasa dla uczelni była większa, a zdać to już wszyscy nie muszą.
I pamiętaj jak będziesz w pierwszej 10 najlepszych to praca ciebie będzie szukać a nie ty pracę. Nawet ze szkoły nie bedą chcieli cie wypuścić być został doktoranetm.

Kolejne info: nie napalaj się na prace w dużych koncernach volvo, VW, biurach konstrukcyjnych itp. Takie marzenia o dziwo bardzo łatwo spełnić znam dwóch kumpli z roku co uczestniczyli w projekcie najnowszego porsche co jeszcze nie wyszło (akurat zawiasy od drzwi modelowani - projektowali w 3d) ale ta praca jest fajna przez pierwsze kilka lat. (studenciaki a zarabiali ponad 3k, jeden to nawet wyszedł z założenia że po co my studiujemy magisterkę jak on już zarabia kasę mając inżyniera? Tylko jak przyszło do redukcji etatów to najpierw zwalniają inżynierów a potem magistrów inżynierów. W dużych koncernach zawsze będziesz pionkiem, którego łatwo zastąpić. Są redukcje etatów odgórnie i nikt sie z nikim nie liczy.

Moim zdaniem najlepiej iść w konstrukcje maszyn ogólnego typu, czyli tak jak piszesz zainteresować się mechaniką, sposobem wytwarzania, elektroniką, automatyką, projektowania w 3d to każdy głupi nauczy się raz dwa. Jest MODA na projektantów albo operatorów CNC ale to lipna robota. Musisz mierzyć wyżej. Staraj się sam tworzyć maszyny od podstaw aż do końca - razem z elektroniką.

Miałem kolegę na studiach, który wiecznie płakał, że poco mechaniką wiedzieć rodzaje czujek (indukcyjne, świetlne, pojemnościowe itp itd) skoro uczymy sie mechaniki. Niech to zostawią mechatroniką i elektryką. Nie daj se takich rzeczy wmówić. Ktoś kto układa program studiów i to jeszcze kierunków wieloletnich ma na pewno doszlifowane godziny i program studiów na diament. Więc chociaż zainteresuj się KAŻDEGO przedmiotu na studiach. Niektóre przedmioty wydają się głupie i na cholerę one są ale to dopiero po studiach zrozumiesz po co one były. Dlatego każdego przedmiotu chociaż trochę liźnij.
autor: lolo2
27 sie 2015, 12:56
Forum: Na luzie
Temat: MiBM - Poznań czy Wrocław
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 4489

gregor mylisz sie trochę z tym iż maturzysta powinien sam wybrać kierunek. z mojego punktu widzenia jest to mało prawdopodobne. Sam nie mogłem wybrać dobrych studiów, sam byłem wielce niedoinformowany, sam zakładałem durne tematy z durnymi pytaniami na elektrodzie i sam byłem wyśmiewany przez takich jak ty. Owego czasu marzyło mi się studiowanie w kierunku programowania robotów i dlatego też poszedłem do poznania na informatyzację i robotyzację wytwarzania. Ale suma sumaru nauczyłem się tylko pisania programów i obsługi robotów a nie programowania ich (programowania systemu). oczywista teraz nie żałuję tego gdzie się znalazłem.

Kolega karol chce wybrać pomiędzy Poznaniem a Wrocławiem to tak jak wybierać pomiędzy Audi a BMW ten sam pułap.

Co do wyposażenia szkół to jest tak jak napisał gregor każdy zakład w różnym stopniu jest wyposażony. Bardziej popularne kierunki, starsze modniejsze ciekawsze są bardziej wypasione od pozostałych. Możesz przyjąć że teoretycznie jeden zakład będzie uczył cię trzech przedmiotów, potem następny zakład. Więc jak tu porównać ich zaopatrzenie.

Musisz mieć na uwadze że w twoim kierunku o samolotach to będziesz się jedynie uczył z kilku książek, a zadania praktyczne będą polegały na obliczeniu jakiegoś zadania z tychże książek i to będzie ot cała teoria i praktyka.

Dodatkowo kadra, która będzie cię uczyć, czym bardziej "kosmiczny" kierunek sobie wybierzesz tym większe prawdopodobieństwo że kadra nauczycieli nie będzie miała pojęcia o czym was uczyć. A jak już nauczą ciebie czegoś z książek to i tak w praktyce będzie to całkiem coś innego, coś nowszego itp.


Uważam że np. Projektować samoloty prędzej będzie student po mechanice i budowie maszyn niż po kierunku związanym z samolotami.

Stare proste kierunki są moim zdaniem lepsze, bardziej uniwersalne, większy zakres wiedzy posiadają, uczą od podszewki.
"Oczywiście mogę się mylić, to są jedynie moje wywody"

Uważam że na dzień dzisiejszy najlepsze kierunki studiów to: MiBM, Elektronika, Elektryka, Informatyka i tym pokrewne. Np. na takim kierunku MIBM po kilku semestrach możesz się skupić czy chcesz pracować w odlewach, obróbce plastycznej, jako konstruktor czy projektant iwiwle innych. I wszędzie znajdziesz pracę.



Co do komputerów, to nie ma to prawie żadnego znaczenia jakie będą, Np. Catia AutoCad, NovaFlow, C##, assemblery i inne programy, które co najmniej liźniesz są tak stare a twoje projekty będą tak ubogie że w zupełności Pentium 4 da sobie rade ze wszystkim.

Trzeba też zaznaczyć że jak szkoła chwali się sprzętem nie znaczy że dotkniesz tego sprzętu. Każdy zakład na uczelni stara się o jak najlepszy sprzęt jak go już dostanie to przez pierwsze kilka lat sprzęt ten jest używany jedynie do celów "naukowych" dla doktorantów i do wykonywania fuch. Dopiero po latach student będzie mógł dotknąć.
autor: lolo2
18 sie 2015, 09:29
Forum: Na luzie
Temat: MiBM - Poznań czy Wrocław
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 4489

Dzisiaj zostać konstruktorem bardzo łatwo. Tylko pamiętaj w samochodówce panują niemieckie reguły. Papier magistra jest przymusowy, po prostu bez papierka jesteś ograniczony do jakiegoś tam stanowiska. Na menadżerów projektów itp itd biorą już ludzi tylko z magistrem, tak samo podwyżki płac itp. Wszystko jest uporządkowane kto z jakim wykształceniem na jakim stanowisku może zarabiać. Takie reguły są w automotive.

Twoim celem pewnie Monachium - mekka konstruktorów i całego automotive. Więc szlifuj niemiecki. Zresztą nawet jak w polskim biurze będziesz chciał procować to niemiecki wymagany bo zawsze projekt nadzorują niemcy i z nimi będziesz konsultował projekt !!!

Kolejna rada zaprzyjaźnij się z "kaśką", a konkretniej z Catia V5R19 można powiedzieć że 85% firm z automotivu korzysta właśnie z tego programu do projektowania i konstruowania 3d. Niestety jest to program, który rządzi całym światem a żeby ogarnąć go w całości to ci życia nie starczy. To taki wk*** program że się w pale nie mieści no ale jest the best i pomyśleć że ten program ma tyle lat.

Jak jesteś zainteresowany to kup sobie jakieś książki, i ogarnij 4 podstawowe moduły
Rysunki 2d - Drafting
Modelowanie 3d Bryłowe
Modelowanie 3D Powierzchniowe
Złożenia



To tak pokrótce co musi ogarniać dobry konstruktor w samochodówce. Prace na początek idzie dostać łatwo, bardzo łatwo bynajmniej w Poznaniu za moich czasów (tzn 3 - 5 lat wstecz). Połowa mojej grupy pracowała w samochodówce :)

Kolejnymi atutami, które powinieneś chociaż liznąć to:
Obróbka plastyczna
Przetwórstwo tworzyw sztucznych

Przy projektowaniu musisz wiedzieć czy daną rzecz da się wykonać, czy się nie da. Sprawdzanie kierunków rozformowania to podstawa przy modelowaniu 3D.
autor: lolo2
26 lip 2015, 12:09
Forum: Na luzie
Temat: MiBM - Poznań czy Wrocław
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 4489

Lotnictwo fajnie brzmi ale czy po tym prace znajdziesz? Czasem tez warto pomyslec nad prostymi kietunkami: elektronika, informatyka, mechanika, to sa strikte uniwersalne kierunki dajace bardzo szeroki zakres wybrania specjalnosci.

Ja 3 lata temu konczylem mechanike i budowe maszyn w poznaniu, bylem na studiach dualnych zamawianych dwie specjalnosci sie ciagnelo. Super sprawa o wiele wiecej pieniedzy z ministerstwa. Byly wycieczki do mediolanu, strasburga, firmy w polsce itp itd. O wiele wiecej zajec i tym fajniejsze te zajecia byly ze nie byly egzaminowane tylko w formie luznych zajec. Wiec duzo roznych rzeczy mielismy dodatkowo drukowanie 3d, wirtualna rzeczywistosc, bardziej zaawansowana metrologia, robotyka i cnc do znudEnia.

Jeszcze na zachete dla 10 najlepszych dodatkowe stupendium 1000zl plus naukowe 360zl. Wiec powiem szczerze za na studiach zle nie mialem.


U nas na poznaniu, niby konkurencja ale mocno chwalili wroclaw, nawet mialem kumpli co nie dostali sie do wroclawia na mibm a dostali sie poznania nizszy prog. W sumie to sam ledwo co dostalem sie do poznania :)


Jesli chcesz byc kims, miec mocne filary w zyciu to tak jak koledzy pisali:
Jezyk obcy, uczyc sie samemu, wybierac projekty trudniejsze i praktyka praktyka w czasie wakacji. Na magosterce ostatni rok to spokojnie mozna juz pracowac na etacie. To juz twoja tylko kwrstia czy te pierwsze 4 lata poswiecisz na nauke a nie przyjemnosc aby pozniej do konca zycia miec z gorki.

Wróć do „MiBM - Poznań czy Wrocław”