Kolego Kimla, to nie o zwykłe betony chodzi i tyle co ja się orientuję to taki beton jest na razie o wiele droższy od stali.
Światło lasera może i nie powoduje drgań, ale palenie 1mm blachy z kosmicznymi przyśpieszeniami już tak. Jeszcze jak pełno otworów do palenia, lub jakieś zygzaki.
Tłumienie to jedno, drugim aspektem jest rozszerzalność cieplna.
Współczynnik rozszerzalności cieplnej stali wynosi 11 *10^(-6) /K
Współczynnik rozszerzalności cieplnej kwarcu wynosi 0,43 *10^(-6) /K
Dla stalowego korpusu 5 metrowego, podgrzanego o jeden stopień końcowa długość wynosić będzie:
5,000055 metra, wydłuży się o 0,055 mm. To jest dla różnicy jednego stopnia celcjusza.
A dla polimerobetonowego 5 metrowy korpus po podgrzaniu o jeden stopień to:
5,00000215 metra, czyli wydłuży się o 0,00215 mm.
A teraz jak temperatura będzie nam skakała w firmie o 5 stopni albo 10? To mamy wydłużenie nawet o 0,5mm na stalowym korpusie 5 metrowym. Jak temu zaradzić? Najgorsze jeszcze jest to że rozszerzalność cieplna to takie głupie zjawisko, że nie wiadomo w jakim kierunku ile dokładnie się przemieści. Nawet MES zbyt ogólnie to traktuje.
Na zębatkach ma pan zamocowane czujniki temperatury, które wyznaczają korektę do układu sterowania? Czy zębatki się nie nagrzewają?
Pomiar pozycji ma pan z enkodera, czy zamocowany jest liniał?
Czy firma kimla bierze pod uwagę rozszerzalność cieplną swoich korpusów? W szczególności jak buduje maszyny o długości 4metrów lub większe?
Dużo producentów drogich, dokładnych obrabiarek stosuje polimerobetony.
http://www.forumnarzedziowe.pl/ako/arch ... Item-7.pdf
Strona 18.
Wycinarka drutowa też na polimerobetonie, tak samo jak laser chyba nie ma oporów na drucie co? A jednak stosują polimerobeton.
Jeśli chodzi o technikę cięcia laserem i połączenie polimerobetonu to uważam że to bardzo dobry kierunek. Dzięki temu w przyszłości uzyska się o wiele większe dokładności cięcia niż teraz. Do tego dodajmy portal wykonany z włókna węglowego.