Znaleziono 13 wyników

autor: lolo2
10 kwie 2018, 18:45
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Re: LASER FIBER TRUMPF

W srodkowej czesci pomorskiego w zaglebiu laserow nie bede wymienial miejscowosci i nazwy firmy, trumpf stoi juz dwa tygodnie i nie zanosi sie na naprawe.

Wiec kolega wyzej niech tak nie reklamuje trumpfa bo pada tak samo jak "polskie skladaki". :)))
autor: lolo2
17 mar 2013, 23:30
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Chodziło mi o to że:
Grubość blachy w stosunku do długości i szerokości jest mała, wiec mamy doczynienia z płaskim stanem naprężeń więc wysoce prawdopodobne że się odkształci w X i Y o te 0,3mm (w przypadku kwadrata). Ok zgadzam się. Teoretycznie wiemy jak się odkształci blacha i jesteśmy w stanie to wyliczyć.

A jak się odkształci korpus? Też się rozszerzy o 0,3mm w X i Y? Czy mniej? Czy przy okazji jeszcze się ugnie? Myślę że nie odkształci się równo we wszystkich kierunkach oraz ulegnie ugięciom. A może też się ugiąć tak że nic w X się nie wydłuży a może nawet skróci - wygnie się w łuk. Jakie wtedy będą błędy?

Więc czy czasem nie lepiej zrobić sztywnego, odpornego na drgania oraz wpływ otoczenia korpusu. A samą dokładność obróbki blachy regulować za pomocą współczynnika rozszerzalności cieplnej (dla płaskiego stanu naprężeń)?

Firma Kimla stosuje korpusy odlewane żeliwne, staliwne, czy konstrukcje spawane? Korpusy są ostatecznie wyżarzane po spawaniu?

Odnośnie pukania młotkiem po korpusie, chodziło mi o to że firma Mazak kładzie nacisk na badanie korpusów, badanie materiału, tłumienia ich drgań. Więc nie są co do tego obojętni! Że odlać żeliwo i pozamiatane.
Takie pukanie jak puka ta osoba w 2:37min na filmiku co linka wrzucił kolega z postu poniżej.

Bystonik też używa polimerobetonu w waterjetach :) (tylko nie wiem po co)
http://www.bystronic.pl/cutting_and_ben ... /index.php

No faktycznie wszędzie jest napisane że współczynnik rozszerzalności cieplnej polimerobetonu to od 12 - 20. (stal ma 12) więc du**, polimerobeton jest gorszy pod tym względem.

Polimerobeton –materiał powstały w wyniku połączenia kruszywa kwarcowego o różnym uziarnieniu(mączka, piasek, żwir) z żywicą poliestrową, która stanowi 10-12% mieszanki.
Współczynnik rozszerzalności cieplnej kwarcu to 0.43 stąd te wcześniejsze wyliczenia. Stąd ten wcześniejszy współczynnik rozszerzalności.
autor: lolo2
17 mar 2013, 19:57
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Z tym problemem ja muszę się przespać xD

Ogólnie o wiele łatwiej przewidzieć ile wydłuży się blacha i w jakim kierunku.
Wprowadzić korektę i nie ma problemu czy palisz blachę, gdy temp. w hali wynosi -10C czy +30C. Blacha - element płaski, luźno leży na stole, więc przyrost na grubości będzie zerowy, a wygiąć się nie wygnie bo leży luźno. Więc mamy odkształcenia tylko w 2 kierunkach i tylko rozciągające.
Wprowadzamy współczynnik wypalamy zawozimy na biegun północny czy do afryki i wypalone "koło jest kołem".

Gorzej przewidzieć rozszerzenie się metalowego korpusu. Gdzie się odkształci? Co najgorsze jak zacznie ci się giąć, albo tak naprężać że coś pęknie. Przecież korpus maszyny jest bardziej zaawansowany konstrukcyjnie niż arkusz blachy, więc nie wiadomo w jaką stronę się odkształci. Więc wydaje mi się że stwierdzenie pana kimli "jak blacha odkształci się 0,6mm w prawo to korpus tyle samo też w prawo" jest błędne. Oczywiście to są spekulacje ale.... Ale czym dłuższy korpus tym większy problem.

Wszystkie duże koncerny badają swoje korpusy na odkształcenia termiczne, DMG, Mazak, Okuma, przecież mają czujniki temp. na śrubach, na korpusie. Możliwość wprowadzania współczynników korekcyjnych czy to w postaci liczby, czy to w postaci tabel.
Nawet są do tego normy:

ISO 230-3:2007 Determination of thermal effect (termiczne odkształcenia)

Byłem kiedyś na wycieczce w japonii w firmie Mazak, gdzie produkują lasery. Pokazywali nam korpusy, które były wykonane z różnych stali i kazali pukać w nie młotkiem. Różnice były i to w słuchu i na komputerze zapewne czujniki drgań. Oczywiście wtedy młody byłem i nie interesowałem się tym wszystkim. Więc nie wiedziałem po co na co to. No ale jednak duże koncerny biorą takie rzeczy pod uwagę jak tłumienie drgań, czy rozszerzalność.

Rozumiem że firma kimla nie bierze pod uwagę żadnej korekty temperaturowej, więc dla firmy nie ma znaczenia czy zębatki się nagrzeją czy nie?
Więc nie wiadomo czy przejedzie 1000 mm czy 1000,6mm? Bo to zależy od warunków pogodowych xD
A jakiekolwiek błędy w wypalonych detalach są winą użytkownika bo nie ma zagwarantowane temperatury 20 celcjusza. Tyle powinna bodajże wynosić według norm.

Nagrzewanie się podczas cięcia, jest raczej bardzo małe i szybko odbierane przez pozostałą część materiału. Więc w to bym nie wnikał.

Więc jeszcze raz przytoczę powyższe linki do firm produkujących maszyny na polimerobetonach. Zwróćcie uwagę że są to maszyny precyzyjne, też mogli dać sobie spokój z wycinarką drutową, przecież to to samo co laser, w dodatku nie ma takich przyśpieszeń więc nie ma takich drgań.

Dodatkowo przypomniała mi się pewna ciekawostka - zagadka, a mianowicie:
Kiedyś ( u nas to w sumie jeszcze) jak wszyscy wiemy, jadąc pociągiem zawsze było słychać i czuć stukanie. Wynikało to głównie z tego że kładąc tory, zostawiano pewną przerwę pomiędzy torami. Było to spowodowane tym aby podczas ciepłych dni, jak tory się nagrzeją żeby ich nie wygięło, żeby mogły się spokojnie rozciągnąć.

Dzisiaj kładąc tory, nie zostawia się przerwy, a nawet spawa się tory razem do kupy a potem szlifuje.

Moje pytanie brzmi dlaczego? Kiedyś nie wolno było spawać a teraz spawają tory i nic się nie dzieje?

PS.
Cała niedziela spędzona na forum, masakra.
autor: lolo2
17 mar 2013, 17:49
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Kolego Kimla, to nie o zwykłe betony chodzi i tyle co ja się orientuję to taki beton jest na razie o wiele droższy od stali.

Światło lasera może i nie powoduje drgań, ale palenie 1mm blachy z kosmicznymi przyśpieszeniami już tak. Jeszcze jak pełno otworów do palenia, lub jakieś zygzaki.

Tłumienie to jedno, drugim aspektem jest rozszerzalność cieplna.

Współczynnik rozszerzalności cieplnej stali wynosi 11 *10^(-6) /K
Współczynnik rozszerzalności cieplnej kwarcu wynosi 0,43 *10^(-6) /K

Dla stalowego korpusu 5 metrowego, podgrzanego o jeden stopień końcowa długość wynosić będzie:
5,000055 metra, wydłuży się o 0,055 mm. To jest dla różnicy jednego stopnia celcjusza.

A dla polimerobetonowego 5 metrowy korpus po podgrzaniu o jeden stopień to:
5,00000215 metra, czyli wydłuży się o 0,00215 mm.

A teraz jak temperatura będzie nam skakała w firmie o 5 stopni albo 10? To mamy wydłużenie nawet o 0,5mm na stalowym korpusie 5 metrowym. Jak temu zaradzić? Najgorsze jeszcze jest to że rozszerzalność cieplna to takie głupie zjawisko, że nie wiadomo w jakim kierunku ile dokładnie się przemieści. Nawet MES zbyt ogólnie to traktuje.

Na zębatkach ma pan zamocowane czujniki temperatury, które wyznaczają korektę do układu sterowania? Czy zębatki się nie nagrzewają?
Pomiar pozycji ma pan z enkodera, czy zamocowany jest liniał?
Czy firma kimla bierze pod uwagę rozszerzalność cieplną swoich korpusów? W szczególności jak buduje maszyny o długości 4metrów lub większe?


Dużo producentów drogich, dokładnych obrabiarek stosuje polimerobetony.
http://www.forumnarzedziowe.pl/ako/arch ... Item-7.pdf
Strona 18.
Wycinarka drutowa też na polimerobetonie, tak samo jak laser chyba nie ma oporów na drucie co? A jednak stosują polimerobeton.


Jeśli chodzi o technikę cięcia laserem i połączenie polimerobetonu to uważam że to bardzo dobry kierunek. Dzięki temu w przyszłości uzyska się o wiele większe dokładności cięcia niż teraz. Do tego dodajmy portal wykonany z włókna węglowego.
autor: lolo2
17 mar 2013, 17:01
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Tak korpusy są z polimerobetonu, no ale nie jest to jedna kostka odlana.

Jak to dokładnie jest to nie wiem. A zasada mówi: "Jak nie wiesz to się nie wypowiadaj". :)

Ogólnie na uczelni słyszałem że polimerobetony to ciekawe zagadnienie, szczególnie ze względu na tłumienie drgań i rozszerzalność cieplna.
Tylko: polimerobeton to niby tak jak stal, zależy z czego jest zrobiona, jakie składniki itp itd.
Podobno z szwajcarii jakieś specjalne odmiany skał wapiennych najlepiej się do tego nadają. Niby jeszcze problemem jest cena tego polimerobetonu oraz konieczność zalewania kotw.
Wpływa to na elastycznosć konstruowania, coś dodatkowego domocować to sie nie da, bo kotw nie ma, musisz wtedy zmieniać cały korpus. Stal to stal, łatwo uzyskać cienkie ścianki, czy potem coś zamocować do tego.

Wadą na pewno jest kruchość, spadnie na ziemie to popęka. Więc raczej w prasach do wybijania tego nie zastosują.
Kolejną wadą jest słaba odporność na zmienne obciążenia, ogólnie trzeba wprowadzać stan naprężeń ściskających w takim korpusie. Zresztą podobnie jest w budownictwie na zwykłych betonach.

Zastosowanie w obrabiarkach?
Owszem jakieś jest:
Stosuje się to w maszynach do obróbki precyzyjnej, czy też HSM.
Np. obrabiarki firmy Mikron,
http://www.gfac.com/pl/prod/frezarki-hp ... ex.pl.html

Prof. Honczarenko bodajże wydał książkę na temat korpusów polimerobetonowych.
autor: lolo2
17 mar 2013, 14:28
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Z tymi regulatorami to coś mi do końca mi nie pasuję. Trumpf też ma system na windowsie.
Napędy wydaje mi się, że są po obu stronach.

Moc zamawiam jaką chcę .... jasne. Rezonator zamówię a resztę "zrób sobie sam"?
Sama moc to nie wszystko, a gdzie parametry, optyka, testy i próby czy nic się nie sfajczy?

Nie wiem jaki światłowód.

Swoją drogą, do Firmy Kimla też zostało wysłane zapytanie ofertowe na laser:
Moc 4kw i większa
Stół 4x2m
System zał. - rozł.
Prędkość cięcia conajmniej 5m/min czarnej blachy 5mm.

No ale odpowiedzi nie było z pańskiej strony.

Prędkość cięcia lasera Eagle była bezkonkurencyjna. Jak już we wcześniejszych postach wspomniałem. Testy robiliśmy na naszym materiale, w naszej obecności i nasze programy. Więc innego wyboru w sumie to nie było. Proszę wierzyć ze blachę wybieraliśmy specjalnie najlepszą tzn. lekko pordzewioną, sprężynującą, nierówno walcowana, taką, z którą nasze lasery CO2 mają nie lada problem.
Zresztą sam pan wie że porównywać parametry rezonatora 6kw do 4kw (3kw) Amady, Mitsubishi, Bystronika czy kogokolwiek innego. Bo większość tylko takiej mocy lasery proponuje. Nie ma sensu.

A jak pan posiada taką technologię że inne firmy są dużo wolniejsze, to niech pan jej nie trzyma schowanej w piwnicy. Jeszcze nigdy pan nie napisał z jaką prędkością tnie pan blachę jakiejkolwiek grubości. Niech pan sie pochwali na jakim etapie jest firma Kimla. Jakiej maksymalnej mocy laser już testowaliście a jakiej sprzedaliście, jakie przykładowe prędkości uzyskaliście np. na blasze 1mm, oraz 5mm (4,5mm). Prędkości konkurencji Trumpfa i Eagla już pan zna.

No ale zapewne takie informacje to także "know how", których dowiedzieć się można tylko i wyłącznie osobiście w częstochowie?
autor: lolo2
17 mar 2013, 13:20
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Kupiliśmy laser Eagle - wszystkie osie na liniówkach, firmowe podzespoły, prędkości cięcia bezkonkurencyjne, cena atrakcyjna. Kupiliśmy rezonator 6kw gdzie nikt inny jeszcze takiego czegoś nie wyprodukował (lub nie promuje).

Podałem prędkości przy których jakość cięcia była przez nas akceptowalna. Na temat nierdzewki nic ci nie powiem bo nie palimy tego.

Dodatkowo powiem że ta 6kw to był ich pierwszy prototyp więc wkrótce na pewno pokażą więcej. Jeszcze jak jakość i prędkość cięcia coraz to grubszych blach, dalej będzie tak rosnąć wraz z zwiększaniem mocy rezonatora, to strach pomyśleć co będzie później. Kiedy to w końcu stanie na jakimś pułapie mocy?

Nie promują bo nie mają teoretycznie co promować. Dopiero od roku wzięli się ostro do roboty. Mazak na targach pokazał Optifleksa, Amada też tam coś pokazała (no ale 5mm blachy z 5m/min to już było na pograniczu zadowalającej jakości. To było bodajże jeszcze na źródle IPG), Bystronik też coś tam próbuje z fiberami.

Według moich obserwacji i doświadczeń na dzień dzisiejszy IPG jest bezkonkurencyjnym monopolem i przez najbliższy rok lub dwa tak zostanie. Za rok (lub dwa) z grubej rury wkroczy Trumpf ze źródłami SPI no i tym może zrobić jakąś furrorę. W końcu to firma zatrudniając tysiące ludzi, więc technologia będzie u nich się szybciej rozwijała niż u naszych polskich producentów.
Amada, Mazak, Bystronik - żadne plotki na ich temat do mnie nie docierają :)
autor: lolo2
17 mar 2013, 02:55
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Powiem tak.
650 000 euro za 2,5kw laser mitsubishi? Z choinki spadli? To już bym wolał Amadę 4kw lub Trumpfa 5kw dużo nie musiałbyś dopłacać.

Nie chcę się wymądrzać ale wydaje mi się że Mitsubishi korzysta z IPG, tak samo Amada. Jakoś nie chcą się do tego przyznać lub mają jakąś zmianę wprowadzoną. No ale mogę się mylić. Bo w sumie jak nie używają IPG to co? Jak nie ma nic innego do wyboru :p

Co do Polskich producentów fiberów z IPG to przypuszczam że 2.5 kw będzie kosztował w granicach 350 000 - 400 000 euro. Ceny nikt ci nie powie na forum bo to zawsze "tajemnica", choć nie wiem czemu.

Salvagnini - zła historia z ta firmą. Kupiliśmy krawędziarkę z robotem używana. Najpierw zarzekali się że nauczą nas obsługi itp itd. A potem wyszło że sami nie znają się na własnych maszynach i nie potrafią tego uruchomić. Do dziś krawędziarka z robotem stoi u nas jako Dzieło sztuki do oglądania (nie uruchomione). Ściemniali ze obsługiwać to umiały tylko 4 osoby we włoszech i się zwolnili i teraz nikt tego nie umie.

Jeszcze co do Fiberów, to uważam że nie ma sensu kupowania Fibera z rezonatorem mniejszym niż 4kw.
autor: lolo2
16 mar 2013, 09:55
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

Panie Tomaszu;

Najlepiej się zarabia jak się pali najszybciej. W końcu czas to pieniądz.
Czarne blachy powiedzmy do 6 mm fiberem potniesz o wiele szybciej niż na CO2.
Światłowód nawet jak się spali to jego koszt o ile dobrze pamiętam to 6 000 euro (na 100% pewny nie jestem) Więc jak to sie ma do luster w co2 za kilkanaście tysięcy.

Jedyna obawa z fiberami IPG co słyszałem to strach przed odbitą wiązką. W trumpfie podobno nie ma to znaczenia. W poprzednich tematach jest to opisane.

Dwa tygodnie temu kupiliśmy (zamówiliśmy) fibera, robiliśmy testy na swoim materiale i w naszej obecności. Tylko dwie firmy odpowiedziały na nasze warunki. Reszta odpadła bo to nie mieli stołu 4mx2m lub rezonatorów powyżej 4kw lub nie potrafili pociąć 5mm blachy z prędkością 5m/min. 3 warunki.

Powiem ci że 4,5 mm blachę IPG tnie 12m/min, Trumpf fiber osiągnął 7m/min.
Rezonator IPG 6kw, Trumpf 5kw

Teraz porównaj te wyniki z CO2, powiem ci że to porównanie dla cieńszych blach wypadnie jeszcze gorzej dla CO2. Na naszym CO2 Mazaku 4kw 2008r 4.5mm blachę tniemy o ile dobrze pamiętam to do 3m/min. <--- jak to się ma do powyższych wyników?

Różnica niesamowita, w okolicach czerwca laser będzie u nas więc się okaże jak to chodzi na 3 zmiany 6(7) dni w tygodniu w warunkach już nie laboratoryjnych :).
autor: lolo2
22 lut 2013, 14:34
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: LASER FIBER TRUMPF
Odpowiedzi: 84
Odsłony: 28370

clubber84 pisze: kolega powiedział mi niedawno, że jeżeli tnie się samym powietrzem, to na wyjściu ze zbiornika potrzebny jest nie tylko odolejacz i osuszacz, ale również wymrażarka.
Ta zamrażarka się nazywa osuszacz adsorpcyjny. Takie coś posiadamy i używamy, nie możemy sobie pozwolić aby skropliła się woda w układzie.

Nasze Bystroniki i mazaki mieliśmy kilka (teraz tylko 2) żaden nigdy nie miał problemu z zanikami prądu. Dla porównania przez ostatnie kilka lat, to spaliły nam się 4 inne maszyny (tokarki, frezarki), ale z laserami nie było tego problemu.

Wróć do „LASER FIBER TRUMPF”