Znaleziono 3 wyniki

autor: CFA
17 mar 2019, 10:22
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wiertła do nierdzewki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11045

Re: Wiertła do nierdzewki

InzSpawalnik pisze:
17 mar 2019, 09:54
CFA: rownowaznik wegla to jeden z czynnikow.
Wiadomo, że to nie jedyny czynnik. Ja nie spawam wcale i rzadko to zlecam, ale z tego co utrwaliło mi się najbardziej, to taki opis problemów jak podałeś. Ale jak zaglądam w tabelki składu chemicznego, to co widzę?
Typowa kwasówka 0H18N9 ma węgla poniżej 0,1% - od biedy da się pewnie też pospawać trudnordzewiejącą 0H13 ale już 3H13 czy 4H13 - typowa trudnordzewiejąca daje takie problemy jak opisałeś a tam jest węgla ok 0,4%. Jak jest węgiel to się pojawia ferryt, no i martenzyt po chłodzeniu czyli kruchość, pękanie itd.
Ta podstawowa reguła działa w stalach węglowych, stopowych i nierdzewnych też. I laikowi -takiemu jak ja w tej dziedzinie - wystarczy taka klasyfikacja. Zagłębianie się w odpowiednie techniki samego procesu (przygotowanie elementów, grzanie, rodzaj spoiwa, technika spawania) i na tej podstawie określanie spawalności pozostawiam specjalistom.
InzSpawalnik pisze:
17 mar 2019, 09:54
trzeba przeliczyc czy oplaca sie wykonac te same prace wiertlem HSS oraz spedzic 2000 roboczogodzin czy lepiej wydac o 500 PLN wiecej na wiertlo HSSCO lub nawet HSS-E I wykonac te samo zadanie w 10% mniej godzin
Nie kwestionowałem zasadności użycia lepszego narzędzia a jedynie Twoją sugestię dotyczącą zastosowania małego posuwu przy wierceniu stali kwasoodpornej.

Dodane 2 minuty 43 sekundy:
InzSpawalnik pisze:
17 mar 2019, 09:54
lepiej wydac o 500 PLN wiecej na wiertlo HSSCO lub nawet HSS-E
Tak z czystej ciekawości - dlaczego rozróżniasz HSSCO i HSS-E wg mnie to to samo.
A jeśli nie, to chętnie przeczytam wyjaśnienie.
A jak przeglądam katalogi to widzę jako materiał takie stopniowanie HSS, HSS-E, HSS-E Co8 czyli HSS-E bardziej zbliżona by była do SK5M a HSS-E Co8 bliżej SK8M
autor: CFA
17 mar 2019, 09:32
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wiertła do nierdzewki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11045

Re: Wiertła do nierdzewki

InzSpawalnik pisze:
17 mar 2019, 09:20
Kolego CFA, piszemy tu o stali nierdzewnej I kwasoodpornej.
I czy równoważnik zawartości C nie wyjaśnia tematu?


InzSpawalnik pisze:
17 mar 2019, 09:20
CFA : widac ze z wierceniem w nierdzewce.zwyklym HSS nie miales wiele wspolnego, jak sobie ustawisz wiekszy docisk to zobaczysz co sie stanie I z wiertlem I z materialem. Da sie zwyklym HSS ale trzeba z wielkim wyczuciem zeby wstrzelic sie w parametry, za niski docisk I wiertli zacznie sie slizgac, odrobine przekroczysz w druga strone to przegrzejesz material bo nigdy nie ma idealnego chlodzenia, w obu przypadkach tepisz wiertlo I przegrzewasz material.
Kiedyś nie było HSS-E i obrabialiśmy stale kwasoodporne. Co więcej, robiło się to na manualnych maszynach, więc praktycznie wiercenie było z takim czuciem jak piszesz, bo docisk był ręczny z pinoli. Teraz na numerycznej ustawia się prawidłowe parametry i leje chłodziwo i też można skrawać i nie dyskutuje się o docisku, bo ten jest stały, tylko o prawidłowo dobranym posuwie i prędkości. I ten posuw raczej powinien być większy, żeby następowało skrawanie a nie głaskanie.
autor: CFA
16 mar 2019, 12:26
Forum: Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc
Temat: Wiertła do nierdzewki
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 11045

Re: Wiertła do nierdzewki

InzSpawalnik pisze:
16 mar 2019, 09:25
Zarówno zwykłym HSS ( do stali czarnej ) można obrabiać nierdzewke ( byle zapewnić mocne chłodzenie, male naciski i maly posuw )
Z tym bym polemizował. Posuw raczej dobierałbym większy, bo przy małym - jak narzędzie bierze niewiele, to bardzo szybko krawędzie tnące ulegają degradacji. Bardziej dbałbym o to, żeby narzędzie było ostre.

InzSpawalnik pisze:
16 mar 2019, 09:25
Co do spawania wazna uwaga: Mowimy w artykule o stalach CR-NI ( 18-8 ) czyli najczęściej spotykane 304 i 316. Ze spawaniem tych stali nie ma większych wyzwan niezależnie od grubości spawanego materialu. Natomast druga grupa popularnych na rynku materiałów to stale z zawartoscia około 11 % Chromu - sa popularne w postaci blach o ograniczonej grubości ze względu na znacząco nizsza cene względem pierwszej grupy. Minusem jest ich znacznie obnizona odporność na korozje i problemy ze spawaniem. Ale wciąż sa to materialy które można spawac ( i sa spawane ) - spawa się blachy do pewnych grubości, powyżej zaczynają się duże problemy z pekaniem
Spawanie to temat rzeka. Aż dziwię się, że kolega z takim nickiem potraktował go tak pobieżnie.
Za moich czasów odróżniało się stale nierdzewne (Cr18-Ni8) od trudno rdzewiejących (Cr13) i na spawaniu się prawie nie znam, ale czy opisanych problemów nie rozwiązuje kwestia zawartości węgla albo równowaznika zawartości C jako podstawowego kryterium spawalności?

Wróć do „Wiertła do nierdzewki”