A jaka jest Twoja wiedza z dziedziny materiałoznawstwa (a raczej metaloznawstwa) czy materiałów konstrukcyjnych?galczys pisze:Często mam problem z dobieraniem materiałów do danych części.
Nie wiem czy materiał jaki dobrałem nie jest na wyrost albo za spałby, albo czy jest dostępny w handlu za normalną cenę czy na zamówienie.
Często mam tak, że wysyłam jakąś część do narzędziowni. Dostaję od nich informacje że materiał kiepsko się obrabia i lepiej zastosować jakiś tam inny z którym oni mają lepsze doświadczenia
Jeśli nie posiadasz podstaw, to trudno Ci będzie dokonywać wyborów w oparciu o nawet najlepszą literaturę. Jeśli znasz podstawy, to wystarczy jakiś zaktualizowany skrypt lub podręcznik w tej tematyce. Stare książki z metaloznawstwa (Haiman, Dobrzański czy Gulajew) też mogły by być, wymagało by to jednak aktualizacji stosowanych gatunków stali, no i pojawiło się trochę nowych technologii.galczys pisze:Czy ktoś byłby w stanie polecić mi źródło gdzie materiały były by opisane dosyć rzetelnie, z objaśnieniami opisów itp. Albo ogólnie materiałoznawstwo, z opisami hartowań, ulepszeń, na co jaki pierwiastek w materiale ma wpływ (ale zależało by mi na konkretach a nie na nawijaniu makaronu na uszy o filozofii).
Reszta jest kwestią doświadczenia i znajomości rynku. (co się nadaje i co jest w jakich formach dostępne)