A to chyba kolega przysnął w trakcie wątku albo wpadł w sam środek i wrzuca na oślep jakieś informacje. Ja w ogóle nie odnoszę się do problemu założyciela wątku, który to założyciel wierci tak jak piszesz nie wiadomo czym i nie wiadomo jak i mikroobróbka mu do niczego nie potrzebna. Ja odnosiłem się do informacji podanej w połowie watku przez miłośnika pewnego rodzaju wierteł, który to miłośnik cieszył się jak dziecko ostrą krawędzią tego wiertła nie zdając sobie do końca sprawy, że ta ostrość jest oznaką słabości technologicznej producenta. I tylko do tego nawiązuje mój udział w dyskusji w kwestii mikroobróbki.MaciejDlugosz pisze:CFA pisze:świadomy klient zażyczy sobie promień krawędzi skrawającej zaokrąglonej na 16μm i osełką ani młotkiem nie poradzisz. Nie mówiąc o tym, że trzeba mieć czym zmierzyć. W Polsce nie ma jeszcze takich wymagań, a w Niemczech realizowało się takie ostrzenie w 2005 roku. To tylko pokazuje gdzie jesteśmy
NIE WIEMY GDZIE JESTEŚMY:
-a... Ty wałkujesz temat mikro-obróbki której nadajesz OGROMNE znaczenie. Jeżeli wiertło tępi się po 5 otworach to jest coś zdecydowanie więcej niż "mikro-obróbka".
Znaleziono 13 wyników
- 14 sie 2017, 20:02
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
- 14 sie 2017, 17:04
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
W sensie uzyskania tego co 40-50 lat temu (ten fragment jest pewnie z poradnika z lat 60-70) i jeśli mówimy o ostrzeniu warsztatowym, to tak - spokojnie wystarczy osełka czy szczotka.MaciejDlugosz pisze:Mikroobróbka? Wystarczy osełka.CFA pisze:Ale rozmawialiśmy o nowych wiertłach a nie o stosowaniu mikroobróbki po zwykłym warsztatowym ostrzeniu, bo tu oczywistym jest, że nie ma jak i nie ma czym.InzSpawalnik pisze:Mikroobróbka po szlifowaniu dla wiertel albo pił jest nieopłacalna. Można do masowej produkcji płytek do najcięższych zastosowań się w takie coś bawić ale do wierteł do stali nikt tego nie będzie robił.
Pomijając producentów jedynie bardziej zaawansowane ostrzalnie trudniące się ostrzeniem usługowo dysponują najnowszymi technikami w tym zakresie.
Ja piszę o narzędziach nowych - produkowanych obecnie i ostrzeniu przemysłowym (usługowym) gdzie świadomy klient zażyczy sobie promień krawędzi skrawającej zaokrąglonej na 16μm i osełką ani młotkiem nie poradzisz. Nie mówiąc o tym, że trzeba mieć czym zmierzyć. W Polsce nie ma jeszcze takich wymagań, a w Niemczech realizowało się takie ostrzenie w 2005 roku. To tylko pokazuje gdzie jesteśmy i jak widzę wklejone obrazki z poradników (dobrych na tamten stan wiedzy) to w sumie smutne jest, że nie dostrzegasz tego, że osełka to właśnie mikroobróbka - tyle, że w najprostszej wręcz prymitywnej formie.
- 12 sie 2017, 18:36
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
Ale rozmawialiśmy o nowych wiertłach a nie o stosowaniu mikroobróbki po zwykłym warsztatowym ostrzeniu, bo tu oczywistym jest, że nie ma jak i nie ma czym.InzSpawalnik pisze:Mikroobrobka po szlifowaniu dla wiertel albo pil jest nieoplacalna.
Mozna do madowej produkcji plytek do najciezszych zastosowan sie w takie cos bawic ale do wiertel do stali nikt tego noe bedzi robil.
Pomijając producentów jedynie bardziej zaawansowane ostrzalnie trudniące się ostrzeniem usługowo dysponują najnowszymi technikami w tym zakresie.
Dobry producent nie produkuje byle jakich wierteł, które masz na myśli pisząc, że będzie ono szybko przeostrzone i że nie mają przewidzianej mikroobróbki. Jest to standardowa operacja jak każda inna przy produkcji wierteł - dodatkowo powiązana technologicznie z innymi procesami (np nie da się bez mikroobróbki położyć niektórych powłok tak, żeby osiągnąć przewidziane jej charakterem własności). Producent ma wypuścić dobry produkt a czy trafi on w ręce garażowego hobbysty czy na produkcję przemysłową tego nie jest w stanie do końca przewidzieć.InzSpawalnik pisze: Odnosnie samego wiertla- calkiem nowe i tak bedzie szybko przeostrzone to i po kiego grzyba bedzie producent marnowal czas na kolejna zbedna obrobke.
- 31 lip 2017, 06:44
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
I w tym jest właśnie problem, że ani to nowinka ani herezja, ale 90% firm w Polsce, które ostrzą narzędzia nie ma u siebie technik mikroobróbki i oddają narzędzie ze szlifierki CNC "ostre jak brzytwa". U producentów narzędzi jest z tym lepiej - mikroobróbka jest stosowana, ale w wielu wypadkach po omacku.RomanJ4 pisze: A ostrza skrawajace z HSS i VHM (nie tylko w nożach tokarskich) dogładza się osełką z 2 powodów
- aby zmniejszyć szczerbatość ostrza,
- i zatępić krawędź skrawającą w celu zmniejszenia podatności na wykruszanie,
Tak więc operacja taka na krawędziach skrawających wierteł nie jest ani żadną herezją, ani nowością.
- 30 lip 2017, 15:00
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
Nie widzę żadnej sprzeczności. Jeśli chcesz coś konkretnie wyjaśnić to zapytaj.InzSpawalnik pisze:CFA : przeczysz sam sobie ( przeczytaj swoj ostatni i przedostatbi post ).
Gadasz pierdoly: nie nie kazde wiertlo kobaltowe jest takie samo.
I na koniec wypowiadasz opinie niczym nie podparte ( jak twoja sugestia ze ostre krawedzie oznaczaja nietrwale narzedzie ). Slabo Panie kolego, slabo !
A sam twierdzisz, że kobaltowe jest najlepsze, więc to kto pociska tu pierdoły?
Moja opinia (dotycząca słabości narzędzia z ostrą krawędzią - tak jest w 90% przypadków) jest poparta wieloma badaniami czy wynikami bezpośrednio na produkcji. Zapytaj się czołowych producentów narzędzi czy stosują edge cutting czy Schneidkantenpräparation. Młode firmy na polskim rynku dopiero to dostrzegają usiłując to wprowadzić czy opanować a giganci rynku i bardziej innowacyjne firmy stosują to juz od dawna i to nie w sposób losowy (jak nasze firmy) tylko w celu osiągnięcia wręcz konkretnego wymiaru.
Prymitywną i pierwotną formą tego było szczotkowanie wierteł po ostrzeniu, teraz w obliczu możliwości stosowania innych technik (szczotkowanie, piaskowanie, granulaty, przepychanie w pastach i silikonach, metody elektromagnetyczne, pokrycia itd) i możliwości pomiarów promienia krawędzi rzędu mikronów da się to robić w sposób nakierowany na konkretny efekt. Najbardziej ogólnie wygląda to tak, że krawędź bardzo ostra bardzo szybko ulega degradacji w procesie skrawania. Kawałki tej krawędzi łatwiej wyłamują się (w skali mikro oczywiście) i bardzo szybko staje się ona tępa. Utrata początkowej zdolności skrawania (wydajność/ilość sztuk, jakość powierzchni) jest tu znacznie szybsza niż w przypadku krawędzi poddanej procesom mikroobróbki. Taka mniej ostra - jakby zagładzona krawędź jest może na pierwszy rzut oka tępa, ale ma wystarczającą zdolność cięcia i jest ona o wiele bardziej odporna na wyłamywanie. Trwałość takiej krawędzi jest znacznie większa niż tej superostrej. To "znacznie większa" oznacza czasem 20-30% wydajności więc jest o co walczyć. To tak w skrócie.
- 06 lip 2017, 09:14
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
- 05 lip 2017, 23:36
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
To akurat że było ostre jak brzytwa (już Ci chyba to kiedyś pisałem) to źle świadczy o producencie. Takie krawędzie świadczą, że producent ma fajne szlifierki i zajeb...technologuę, ale nie bardzo wie jak zrobić dobre i trwałe ostrzeInzSpawalnik pisze:Wiem ze jak pierwszy raz dostalem wiertlo z tej firmy duzej srednicy ( ciezkie ) to bylo tak ostre na krawedziach ze praktycznie przecial sobie skore na dloni jak je wzialem bez rekawiczki.

Piszesz tak jakby takie własciwości miało tylko wiertło kobaltowe tylko tej firmy a przecieżInzSpawalnik pisze: I na koniec, informacja dla was obu:
Nie musze miec doswiadczenia ani z wszystkimi innymi producentami wiertel ani pracowac w firmie produkujacej te czy tamte wiertla zeby dzielic sie moimi doswiadczeniami w tym zakresie. I po pracy z tymi wlasnie wiertlami stwierdzam ze sa bardzo wysokiej jakosci.
Dla twojej ciekawosci Armstec: uzywalem kobaltowych do wiercenia w czarnej stali bo mozna podniesc o te pare procent parametry wiercenia bez obawy o utrate twardosci ( szybkie stepienie ).
jest to cecha powszechna prawie kązdego wiertła kobaltowego. Spróbuj wierteł kobaltowych innych firm i wtedy będziesz musiał o wszystkich tu napisać?
- 04 lip 2017, 21:25
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
A Ty masz jakąś prowizję od sprzedaży tego? Co jakiś wątek o wierceniu, to Ty tylko polecasz właśnie te wiertła, no i koniecznie kobaltoweInzSpawalnik pisze:A teraz do rzeczy:
Tu jest link do producenta wiertel - ja nie widzialem lepszych.

A to jakaś tam średnia półka, jest pewnie tyle samo lepszych i gorszych.
- 04 lip 2017, 17:34
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
Re: wiercenie fi 20
Szczerze mówiąc nawet po chińskiej masówce nie spodziewałbym się, że można obecnie robić wiertła z innej stali niż szybkotnąca (oczywiście chodzi o tę dolną granicę materiału). Prędzej trafisz coś słabego w baaaaardzo starych zapasach.Armstec pisze:No co ty ? Teraz porządne narzędzia się szuka na giełdzie staroci . Wiekszosc marek co kiedyś oferowała porządne narzędzia dzis oferują gówno wyprodukowane w Chinach. Sklepy zalane są chinskim gównem lub gównem na chińskich podzespołach lub z chinskich surowców coraz cięzej jest dostać coś normalnego od A-Z wykonane na zachodzie. Cofamy sięCFA pisze: można było trafić
coś ze zwykłej stali, ale teraz przy tej dostępności HSS i możliwości obróbki? Trudno mi to zrozumieć.
PS
Jak się kupuje "po taniości" to trudno się spodziewać czegoś innego niż chiński chłam.
- 04 lip 2017, 06:39
- Forum: Obróbka metali
- Temat: wiercenie fi 20
- Odpowiedzi: 57
- Odsłony: 5745
Re: wiercenie fi 20
Nie mam pewności czy to wiertło byłoMaciejDlugosz pisze:Wychyl nosa:CFA pisze:Nie uwierzę, że może być jakieś tanie wiertło ze zwykłej stali

No ale skoro nawet na obrazku nie wstydzą się napisać, że zwykła stal, to znaczy że tak jest.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu przy dużych gabarytach (niskie obroty) można było trafić
coś ze zwykłej stali, ale teraz przy tej dostępności HSS i możliwości obróbki? Trudno mi to zrozumieć.