Znaleziono 2 wyniki

autor: CFA
29 lip 2016, 20:39
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: stal HRC35
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1872

Re: A na co to?

SACZI pisze:Wiem doskonale, że 2312, 2738 i inne są hartowane i odpuszczane, ale ja nie muszę martwić się o obróbkę cieplną materiału, co nawet dzisiaj sprawia trudności.
..........
Celowo stosuję stal ulepszoną w stanie dostawy, żeby uniknąć obróbki cieplnej.
Obróbka cieplna jest po to, żeby dawać określony efekt i sprawiać trudności :-).
Czasami można jej uniknąć, ale w większości przypadków przy wymagających detalach trzeba po nią sięgnąć.
W wielu wypadkach widzę w konstrukcjach stosowanie stali narzędziowej bez żadnej obróbki cieplnej czy omijanie typowych dla hartowania problemów przez zastosowanie obróbki cieplno-chemicznej prowadzonej znacznie poniżej temperatury A1. Jest to też upierdliwe, ale dla mniej wymagających wymiarowo detali można pójść na skróty (bez wcześniejszego ulepszania) a nie ma też ograniczeń co do typu materiału -np do azotowania w solach możesz dać cokolwiek i złapie.
autor: CFA
22 lip 2016, 21:36
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: stal HRC35
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1872

Re: stal HRC35

SACZI pisze:Jaką stalą zastąpić hartowaną i odpuszczaną stal gatunków 40H, 40HM, C45, C55 i podobne, aby uzyskać twardość około HRC35, ale bez konieczności wykonywania obróbki cieplnej?

Ja używam 1.2312, ale ta stal ma 28-30 w stanie dostawy.
Kolejny gatunek, to 1.2738HH - 35-38
A myślisz, że ta twardość w stanie dostawy jest uzyskana z pominięciem obróbki cieplnej?
Masz ulepszanie w procesie produkcji i tyle.

To, że jakaś stal jest np narzędziowa czy na szczotki nie znaczy, że z jej własności nie można skorzystać w innych zastosowaniach. O tym decyduje konstruktor. Jeśli masz materiał, który Ci odpowiada własnościami, to go zastosuj z wykorzystaniem tego co oferuje. To już nie te czasy, że użycie dajmy na to stali 45 czy innej konstrukcyjnej bez obróbki cieplnej było ekonomicznie nieuzasadnione i mogło się przyczynić do upadku gospodarki :-)

Wróć do „stal HRC35”