Znaleziono 2 wyniki

autor: CFA
10 sty 2016, 19:15
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Niemiecka dokumentacja
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2228

huberts15 pisze: 1. Wartość 500 przy opisie warstwy utwardzanej, co to oznacza?
Tutaj nie bardzo wiem, ale chyba chodzi o zakres z normy, że w granicach.
huberts15 pisze: 2. W przypadku opisów warstw utwardzanych oraz twardości tak właściwie dlaczego tam jest np. 635+195 HV 10 (ja to rozumiem jako min. twardość to 635 HV, może być maksymalnie 830 HV, z błędem +/- 10 HV).
Nie, nie - to jest wartość 635 w plusie 195 czyli od 635 do 830 i taki jest błąd a 10 to nie jest żadna tolerancja - HV10 oznacza rodzaj próby - zajrzyj do normy bo w zależności od sposobu próbkowania (typu pomiaru) podaje się wynik wg obciążenia próbki w danym zakresie - nie mam teraz za bardzo netu, więc nie sprawdzę - podobnie nie moge poguglać tego Eht500- ale mogę jutro rano spytac Niemców:-) jak wczesniej ktoś lepiej zorientowany nie napisze.

Te wartości aussen, innnen to chyba dla konkretnej sztuki wewn i zewn - bo ten sworzeń jest pewnie typu rurka i w środku (w otworze) się nawęgla i hartuje gorzej ale wartości żadane sugerują co innego - może na rysunku jest rozwiązanie?
autor: CFA
10 sty 2016, 10:08
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Niemiecka dokumentacja
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2228

Re: Niemiecka dokumentacja

huberts15 pisze: Będę bardzo wdzięczny za pomoc lub chociażby naprowadzenie, szczególnie chodzi te twardości i skróty (Eht? w.w? Zul?)
Naprowadzam zatem - chodzi o nawęglanie z hartowaniem a nie o hartowanie powierzchniowe,
głębokości warstwy utwardzonej są w mm a nie mikronach, Eht - to jest Einsatzhaertetiefe czyli głębokość warstwy nawęglonej - tym samym twardej po obróbce cieplnej - wartości na gotowym wyrobie
w.w - to skrót od wahlweise czyli do wyboru- podali możliwość określania twardości Vickersem HV i Rockwelem HRA, Zul - skrót od zulaessig - dopuszczalne - te ostatnie uwagi dotyczą wymagań dotyczących stabilności wymiaru po obróbce sprawdzane w odpowiedniej temperaturze i po czasie- to już hartownik będzie wiedział jak długo w której temperaturze grzać i jak podchodzić do odpuszczania, żeby to utrzymać.

Wróć do „Niemiecka dokumentacja”