Znaleziono 5 wyników

autor: CFA
29 cze 2010, 13:14
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7225

jasiu... pisze:Problem jest w tym, że w Polsce mało jest ludzi autentycznie potrafiących tworzyć dokumentację w CADzie i wykorzystujących wszystkie zalety takiej dokumentacji.

I jescze jedno zupełnie nie rozumiem różnicy w sposobie prowadzenia dokumentacji. Dostajesz kompakt z rysunkiem i drukujesz z rysunku to, czego chcesz.
Nie jest istotny sposób prowadzenia dokumentacji, tylko jej przekazywania. Dokumentacji tak zaprowadzonej jak to opisujesz firma nie wyda w postaci pliku CAD na zewnątrz, bo pokazuje za dużo. Chyba, że z jakąś klauzulą tajności lub partnerowi związanemu umową. A ja dostaję dokumentację z różnych źródeł - producenci maszyn z własną dokumentacją, biura konstrukcyjne, drobne firmy nie mające własnej produkcji. Większość daje pliki pdf/tif/dwf pojedynczych części. Ale do użytku wewnętrznego tak zaprowadzona dokumentacja jest bardzo dobra, dodatkowo jej autorzy zajmują się jej wydawaniem czy przetwarzaniem dla działu produkcyjnego i na zewnątrz. No i jest możliwość wyizolowania kompletnego rysunku wykonawczego i przekazania go wykonawcy. Twórcy takiej dokumentacji łatwo się w niej poruszać - natomiast dla kogoś obcego, kto ma z tego wyłuskać jakiś Anschlag czy Halter do wykonania to już jest trochę kłopotliwe.
Niedawno na forum CAD zadałem pytanie dotyczące właśnie sposobu przekazania dokumentacji dla wykonawcy, bo zacząłem dostawać dokumentację, na której wymiary wykonawcze dla jednego detalu podano w kilku miejscach, na różnych arkuszach itd - albo w ogóle bez wymiarowania - tylko obrys w CAD. Czyli wszystko w jednym pliku, ale bez organizacji warstwami takiej jak opisałeś. Po prostu odrębne formatki obok siebie w jednym pliku. Sądząc po nikłym tam odzewie na mój post utwierdziłem się w przekonaniu, że przemysłu w Polsce jak nie było tak nie ma i jeszcze długo się to nie zmieni. Zatem i w rysowaniu postępu u nas nie będzie :-)
autor: CFA
29 cze 2010, 09:40
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7225

jasiu... pisze:
CFA pisze:Nie potwierdzam. Rysunek złożeniowy to jest wizja jak poskładać do kupy poszczególne elementy i ewentualnie kontrolnie jakiś wymiar gabarytowy lub jakiś montażowy.
Każdy z elementów składowych ma mieć swój odrębny rysunek wykonawczy.
I tak robią rysunko osoby, które nie mają pojęcia o rysowaniu np. w Autocadzie.
A i owszem. Nie rysuję już od dziesięciu lat. Tylko Ty w swoim rozwiązaniu masz możliwość wyseparowania rysunku wykonawczego i złożenie pełni swoje pomocnicze funkcje a jak znam młodych artystów, to wszystko mają na jednym zbiorczym rzucie a wymiarów danego elementu trzeba szukać po kilku formatkach, albo czytać samemu z rysunku.
Inaczej dokumentacje prowadzą firmy, które same wykonują swoje wymysły, a inaczej Ci, którzy wszystko zlecają na zewnątrz. Ci muszą mieć możliwość wyodrębnienia poszczególnych pozycji.
autor: CFA
29 cze 2010, 08:51
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7225

t0mmy pisze: Potwierdźcie mi to
Nie potwierdzam. Rysunek złożeniowy to jest wizja jak poskładać do kupy poszczególne elementy i ewentualnie kontrolnie jakiś wymiar gabarytowy lub jakiś montażowy.
Każdy z elementów składowych ma mieć swój odrębny rysunek wykonawczy, tak żeby do jego wykonania nie trzeba było zaglądać do złożeniówki. Takie jest moje zdanie wyniesione z praktycznego korzystania z różnych dokumentacji - nie wiem co normy na to.
Jeśli ktoś robi inaczej (umieszcza część istotnych wymiarów wykonawczych na złożeniu i nie daje ich na rysunku detalu), to nie jest to przestępstwo, ale przez wykonawcę ten ktoś będzie nazwany może nawet niecenzuralnie.
autor: CFA
27 cze 2010, 22:04
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7225

t0mmy pisze:Nie śmiej się ze mnie.
Nie śmieję się, tylko się dziwię. Ale nie odpowiedziałeś czy ten projekt to Twoja pasja,
którą będziesz rozwijał czy jakiś obowiązek?
t0mmy pisze: Odnośnie nr.1 to jaki rodzaj tych śrubek tam jest mógłbyś powiedzieć.
Aha i czy jest tam podkładka czy jest zespolona z tymi śrubkami.
Ja tam widzę śruby z łbem walcowym płaskim. Pewnie gdzieś w tabelce lub zestawieniu podano wg jakiej są normy te śrubki i tam też sprawdzisz (w tym zestawieniu) czy jest podkładka czy jej nie ma.
Może nawet przy tym stopniu uproszczenia pominięto ją na rysunku a jest w zestawieniu.
autor: CFA
27 cze 2010, 19:19
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 7225

Re: Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika

t0mmy pisze: jestem w trakcie wykonywania projektu( rysunek złożeniowy).
Czekam na pierwsze wskazówki......
Te pytania to na serio?
Ten projekt to jakieś hobby czy na zaliczenie? Jak hobby, to podziwiam samozaparcie,
jak na zaliczenie, to chybaodpuściłeś sporo materiału :-)
1. Tak, to dwie śrubki.
2. Wkręt gwintowany ustalający - wszystko pokazane
3. Śruba, podkładka okrągła, kołek ustalający podkładkę
4. Spoiny

Ale zanim zaczniesz projekt poczytaj jakiś podręcznik do rysunku - Dobrzański czy Rydzanicz

Wróć do „Pomoc w rozszyfrowaniu oznaczeń rysunku podnośnika”