
http://allegro.pl/mikrometry-dodatki-ze ... 35369.html
cena 150zł nie wydaje mi się wygórowaną ceną za leżaki szafowe



Wróć do „Zakup narzędzi pomiarowych...”
Bardzo mi pomógł ten postclipper7 pisze:odam parę uwag :
1. Trzymaj się zasady, że każdy przyrząd powinien być użyty zgodnie ze swoim przeznaczeniem i nie udawać czegoś, czym nie jest. To Ci oszczędzi rozczarowań.
2. Lepiej jest mieć mniej przyrządów, ale godnych zaufania, niż kolekcję niepewnych gniotów. Tanie, chińskie wyroby sobie odpuść. Może i dobrze mierzą zaraz po zakupie, ale szybko tracą dokładność.
3. Kupuj powoli, rozważnie, nie wahaj się, jeżeli trafisz na okazję. Często można kupić narzędzia nowe, tzw. leżaki, oryginalnie zapakowane, polskich firm z dawnych lat (70. i 80.). Są warte swojej ceny. Zwróć uwagę na kompletność ( np. mikromierz powinien mieć kluczyk regulacyjny i (jeżeli nie jest na zakres od 0) wzorzec. Czasami można kupić tanio narzędzia z likwidowanych firm. Ja kiedyś kupiłem używane suwmiarki i mikromierze elektroniczne f-my TESA po kilkanaście zł/szt., wyczyściłem i dokładnie sprawdziłem. Wszystkie były OK. Ostatnio często pojawiają się nowe przyrządy Mitutoyo po rozsądnych cenach. Trzeba spokojnie czekać, obserwować i szybko korzystać z okazji. Przyrządy renomowanych firm w dobrym stanie to pewniaki.
4. Przyrząd to jedno, a jego sprawdzenie/kalibracja to drugie. Trzeba sobie zapewnić parę wzorców do sprawdzania wiarygodności pomiarów. Część dostaniesz razem z przyrządami, inne trzeba kupić osobno. Wystarczy kilka płytek wzorcowych, pierścieni i wałeczków. Nie jest to duży problem, ale należy o tym pamiętać.
5. Trzeba mieć świadomość, że źle zmierzony wymiar przeważnie oznacza zepsuty detal. A to strata materiału, czasu i, co dla amatora najważniejsze, satysfakcji.
6. Osobiście, na początek, radziłbym tradycyjną suwmiarkę np. VIS lub elektroniczną Mitutoyo ( 150 mm). To jest podstawa. Ja używam najczęściej suwmiarki cyfrowej, ale mam już słaby wzrok, więc jest mi wygodniej. Do tego tradycyjny mikromierz zewnętrzny i wewnętrzny (warto kupić nowe, leżaki VIS) oraz czujik zegarowy ze statywem, grzebienie do gwintów, porządny kątownik (np. RAVA-VIS). W dalszej kolejności głębokościomierz i wysokościomierz, i dalej wg. potrzeb.