Znaleziono 1 wynik

autor: No_bo
07 sie 2009, 20:40
Forum: Wytwarzanie Form
Temat: Zasady projektowana form do termoformowania
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 20984

Witam.
Wszystko zależy od kształtu formy, ilości formowań oraz oczekiwań co do powierzchni wydmuchu.
Jeśli formy są mało skomplikowane, nie posiadają niewielkich detali, oraz formowane są z dość grubego tworzywa=>2mm (na cieńszym odbijają się miejsca klejenia płyt mdf ze sobą dlatego, że mdf ma niejednolitą strukturę i przy krawędziach jest twardszy niż w środku płyty co po kilku "dmuchach" owocuje ściśnięciem środkowej części i jej nieznacznym acz widocznym zapadnięciem) mdf jest dobrym tworzywem do wykonania formy.
Formy średnio skomplikowane wykonuję z pianek modelarskich (np prolab 65 - bardzo dobrze się obrabia, nie ma skurczy temperaturowych)
Formy zawierające cienkie ścianki,małe elementy oraz takie z których będą powstawały przezroczyste wydmuchy wykonuję z pianek klasy lab 1000 (z domieszką aluminium) lub z aluminium. Formy są wytrzymałe, mają bardzo gładkie powierzchnie. Niestety nic za darmo - koszty tych materiałów są wysokie oraz bardzo ciężko sie je obrabia po frezowaniu.


Co do samego wykonania form - praktyka i jeszcze raz praktyka :).
- nie robić kątów ujemnych (chyba, że równoległych do siebie - wtedy wydmuch zejdzie z formy, oraz przy formach kilkuczęściowych)
- zbyt cienkie i wysokie ścianki ulegną skruszeniu/zdeformowaniu.
- ścianki wyższe niż 10-15 mm powinny być oddalone od siebie co najmniej o odległość równą swojej wysokości - im więcej tym lepiej.
- unikać zbyt ostrych krawędzi pionowych lub zbliżonych do pionu (tworzą się tzw "mostki" oraz wydmuch ciężej zdejmuje się z formy - większe ryzyko uszkodzenia formy)
- im wyższa matryca tym większe rozciąganie tworzywa i tym bardziej widoczne (przy nie podgrzewanych matrycach) miejsca zetknięcia się tworzywa z krawędzią formy,

to na razie tyle. Gdybyś miał jakieś pytania pisz na priva
pozdrawiam,

Wróć do „Zasady projektowana form do termoformowania”