Ventus jesteś blisko prawdy może masz jakiś wzór na określenie skali Richtera od 0°RVentus pisze:Wyskalowanie sejsmografu to chyba dosyć karkołomne zajęcie...
Skala Richtera – skala logarytmiczna określająca wielkość trzęsienia ziemi na podstawie amplitudy drgań wstrząsów sejsmicznych, wprowadzona w 1935 roku przez amerykańskiego geofizyka Charlesa F. Richtera. Wielkość tę określa się za pomocą magnitudy. Skala Richtera jest skalą energetyczną tj. określa energię wyzwoloną w czasie wstrząsu.
Magnituda – parametr stosowany w pomiarach wielkości trzęsienia ziemi, wprowadzony w 1935 roku przez Richtera, wielkość używana w tzw. skali Richtera. Wielkość ta określona jest jako logarytm największej amplitudy drgań gruntu mierzonej w mikronach zarejestrowanych przez sejsmograf (określonego typu) położony w odległości 100 km od epicentrum trzęsienia.
Skala logarytmiczna - linia z oznaczonymi punktami odniesienia (podziałka), na której odległość od jej początku do któregokolwiek takiego punktu jest proporcjonalna do logarytmu liczby przyporządkowanej temu punktowi; odwzorowanie osi liczbowej x o podziałce logarytmicznej na oś u o podziałce liniowej jest dane funkcją u = lg x.
do 14°R (taka jest rozpiętość) to chyba ma związek z przyśpieszeniem, ale nie ziemskim
tylko z przyśpieszeniem ciała bezwładnego.
[ Dodano: 2006-04-15, 07:57 ]
Sejsmograf to urządzenie mechaniczne, jedyny silnik to ten co napędza rolkę z papierem.chomikaaa pisze:a co ma napedzac rysik chyba nie silnik krokowy