Znaleziono 3 wyniki

autor: bartuss1
25 lis 2017, 07:40
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - konfiguracja dla 5 osi. Jak to zrobić?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4485

Re: Mach3 - konfiguracja dla 5 osi. Jak to zrobić?

Nie wierciłem pod kątem, bo nie miałem takiej potrzeby.
autor: bartuss1
22 cze 2017, 08:16
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - konfiguracja dla 5 osi. Jak to zrobić?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4485

przy 4 osiach to zwykle robi się os obrotową wzdłuzna dla jakiejs obróbki obrotowej - czyli zetka w pionie plus os a'la tokarka wzdłuż maszyny - na takiej 4 osiówce więcej zrobisz, aniżeli na przechylnym wrzecionie.

co do bazowania i obrotu głowicy - mach jest zbazowany na zero, ale jesli obrócimy głowice o 90 stopni, mach nie musi tego wiedziec, za to odpowiada cam, bo jesli cos nie tego, to dajesz albo ref all home, albo komendy z mdi typu g0a0 przy g90, albo na g91 g0a-90 - czasem to bezpieczniesze, bo zalezy czy ustawisz w machu osie obrotowe w stylu - powrót krótszym kątem i wtedy możesz niekcacy cos pourywać, nie wiedzac w jakiej aktualnej pozycji znajduje się frezik

a jesli masz wysoką zetkę i chcesz coś w pionie obrabiac w typie karuzeli, to wystarczy wrzeciono obrócic na stałe np o 45 stopni i w tej pozycji bazować zetkę na zero, minus 4 osiowki w tym układzie jest taki, ze nie zrobisz ujemnych kątów frezując jakąs kolumnę z dołu do góry. Przy osi a'la tokarka masz na to wieksze szanse, ale bez skomplikowanych wybrań zaleznych jedynie od obrotu wrzeciona a nie całego przedmiotu.

aha, ale na upartego powiedzmy ze chcesz sobie ręcznie wklepywac komendy obróbki
i chcesz wiedziec zeby mach wiedział gdzie jestes.
trzeba zrobić pomiar promienia narzedzia.
dojeszdzasz sobie zetka do stołu i bazujesz czoło freza na stole jako zero.
potem odjezdzasz zetka o te 20 mm do góry, dajesz komende g0a90
potem wracasz zetką o te -20
bierzesz katownik traserski i jakis głebokościomierz i mierzysz sobie od gornej powierzchni bocznej freza do stołu, odejmując promien narzędzia - masz swój promien obrotu.

więc jesli teraz zbazuję zetke na materiale i chcę obrócic wrzeciono o 90 stopni, to łopatologicznie znając ów promien odjezdzam ciut do góry, obraca, wracam o te ciut, a potem odsuwam w bok o ten promien i zjezdzał w doł o ten promień odejmując promień narzędzia i wynikowo masz freza w poziomie w tym samym punkcie. jesli ne odejmiesz wartsci srednicy frezika, to owszem będziesz w tym samym punkcie ale w centrum narzedzia, więc na sucho mamy kolizję.
autor: bartuss1
21 cze 2017, 21:00
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: Mach3 - konfiguracja dla 5 osi. Jak to zrobić?
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 4485

poprawnie skonfigurowany mach robi co mu każą, filozofia wielka.
A kręci wokoł osi x, B wokół y c wokół z, więc zaleznie od konfiguracji samej głowicy czy stołu obrotowego itd, na plus kręcimy zgodnie ze wskazówkami zegara, na minus przeciwnie.
w camie ustawiamy wpierw definicje maszyny - wszelkie odsunięcia osi obrotowych plus długośc narzędzia dla wykonania danego promienia, przerabiałem to zagadnienie już dosyć dawno.
Kwestia samego cama - co to za jeden?

zerowanie osi, to jesli mamy glowicę i osie a i c, to c trzeba ustawic tak aby os A ustawiona w pionie wizualnie kręciła wokół osi x - wiec to będzie punkt zero, jesli obrócisz głowice o 90 stopni i oś wrzeciona będzie kręciła wokół osi y, wówczas nie jest to poprawne ustawienie, tak samo wszelkie katy posrednie - os obrotu osi A ma byćrownoległa do osi X, a C obrotu głowicy słuzy do tego, aby tę rownoległośc zbazować.
Jesli os obrotu wrzeciona będzie kręciła wokoly wowczas będzie osią B, wszystko zalezy od tego jak ustawimy bazy dla osi C, oczywiście mozna zastosowac serwa z enkoderem absolutnym i wtedy krancowki wszelakie mozna zwyczajnie olać.

Wróć do „Mach3 - konfiguracja dla 5 osi. Jak to zrobić?”