Znaleziono 2 wyniki

autor: m.j.
08 wrz 2016, 12:21
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Konstrukcja aluminiowa, skręcana - prośba o komentarz
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 7082

Pewnie można pociąć u sponsora, jednak nie wiem ile sobie liczą. Jak masz kątówkę lub szlifierkę stołową to sam sobie utniesz. Wałek hartowany jest tylko powierzchniowo, a rdzeń jest miękki. Znaczysz sobie wałek markerem, zeszlifowujesz powierzchnię i tniesz zwykłą piłką do metalu. Jak się da to projektuj tak, aby w pełni wykorzystywać długości handlowe lub ich wielokrotność. Odpada Ci wtedy dodatkowe cięcie końcówek, które wystają, a przy okazji oszczędzasz pieniądze lub zwiększasz obszar obróbki twojej maszynki. Widzę, że wszystko będziesz przykręcał do formatek alu nie obrabiając ich wcześniej. Takie podejście może nie gwarantuje idealnej geometrii maszynki po złożeniu, ale jednocześnie nie musimy się martwić gdzie obrobimy tak długi element. Nie wiem ile masz miejsca na maszynkę, ale czasem opłaca się projektować pod długości handlowe i nie bawić się w docinanie i dopasowywanie co jest szczególnie upierdliwe gdy nie masz własnego parku maszynowego. Zwróć szczególną uwagę na handlowe długości śrub, ponieważ można już kupić zarobione pod łożyska i jeśli poniesie Cię "wymiarowa" fantazja to czeka Cię dodatkowy koszt związany z zarabianiem śrub u tokarza. Może powiem to w ten sposób: łatwiej przyciąć prowadnicę niż obrobić śrubę.
autor: m.j.
08 wrz 2016, 11:16
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Konstrukcja aluminiowa, skręcana - prośba o komentarz
Odpowiedzi: 62
Odsłony: 7082

Wiele nowego i innego niż koledzy nie wniosę, ale:
1. Łożyska pod ruchomy stół ustaw tak aby po skrzyżowaniu osi łączących naprzeciwległe łożyska oś wrzeciona była na tym skrzyżowaniu. To zapewni jak największą sztywność i optymalne IMO rozłożenie sił na łozyska. Ze zdjęć wynika jakby oś Z wypadała bardziej z przodu.
2. Mocowanie śruby do stołu ruchomego da Ci możliwość zastosowania dłuższego stołu, limitowanego sztywnością śruby i stołu oraz stabilnością całości (coby się nie przewróciło przy maksymalnym wysięgu stołu :wink: )
3. Zastrzały tj wzmocnienia daj tam gdzie tylko możesz. Nawet profil aluminiowy prostokątny czy kwadratowy bedzie lepszy niż nic, a już nie będzie bramy tak bardzo gięło na boki.
4. Zrób wyższą bramę i zwiększ odstęp pomiedzy łożyskami osi Z. Jak zwiększysz wysokość bramy to łożyska możesz dąć nad i pod łożyskami osi X na bramie. Zwiększy to co prawda ilość materiału potrzebnego na oś Z jednak znacznie moim zdaniem zwiększy sztywność całości. Łożyska liniowe pod wałki nie lubią momentów skręcających itp, a na Z-ce masz je przy sobie co moim zdaniem przy frezowaniu alu może dać nam popalić i po prostu wszystko będzie wpadało w wibracje.

Te zmiany majątku kosztować nie będą, a poprawią znacznie parametry frezarki. Zmiana ich w późniejszym terminie będzie wymagać już większego nakładu czasu i pieniędzy.

Wróć do „Konstrukcja aluminiowa, skręcana - prośba o komentarz”