Znaleziono 7 wyników

autor: m.j.
17 gru 2014, 10:10
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

Tego właśnie się obawiam dlatego testy wykonam na czymś tańszym typu CX80. W razie powodzenia i tak pewnie aktywowałbym czymś powierzchnię poprzez wytrawienie powierzchni łoża. Cóż - stracę niewiele a zyskać można sporo więc zaryzykuję. Chodzi mi też o sprawdzenie czy uda mi się dobrze wyprowadzić geometrię za pomocą liniału. W razie niepowodzenia lub pogorszenia osiągów zedrę tworzywo i tyle.
autor: m.j.
17 gru 2014, 09:12
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

Wrócę do tematu żywicy na łożu tokarki. U siebie w TUMie 25B mam łoże wytarte na środku o jakieś 0.2mm w najgłębszym miejscu. Krańcowe części łoża są nieruszone i dopadł mnie taki oto pomysł:
- na próbę kupiłem dwuskładnikowy spaw na zimno CX80 czy jakoś tam. Wziłąłem liniał krawędziowy i nałożyłem to cienką warstwą na łoże uprzednio je odtłuszczając. Dokładnie to nałożyłem na przednią część łoża tyle ile mogłem odjechać suportem. Drugą część łoża zrobię na dniach i zobaczę jak się sprawdzi i ile wytrzyma. Koszt ekesperymentu niewielki i w razie powodzenia kupię bez wahania Moglice lub Turcite.
Szlif wymagałby u mnie rozbiórki tokarki a to już duże wyzwanie dla mnie nie tylko ze względu na me wiadomości techniczne ale chyba bardziej ze względu na czas. Ciekaw jestem co z tego eksperymentu wyjdzie i nie omieszkam się podzielić wynikami jak tylko całe łoże w miejscu wytarć będzie zaklejone. Najbardziej ciekawi mnie wytrzymałość owych tworzyw położonych w cienkich warstwach na łoże.
autor: m.j.
08 maja 2014, 08:25
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

W mojej smarowanie raczej działało sądząc po zwilżonym suporcie. I tak dodatkowo zawsze smarowałem w miejscach gdzie są punkty smarownicze aby tokarka na sucho nie jeździła. Największym problemami w mojej tokarce są wycieki oleju i wytarte łoże. Ze skrzynki gdzie zmienia się szybkość posuwu i gwinty leje się olej tam gdzie wychodzi wałek pociągowy - jest tam tylko łożysko czy jakiś simmering?? Jeśli łożysko to bym odtłuścił i uszczelnił silikonem, a jeśli simmering to pewnie trzeba wymieniać. Wytarte łoże przy dłuższych elementach daje się we znaki. Ja łoże smaruję oprócz punktów smarowniczych lejąc olej z olejarki nałoże przed i za suportem.
autor: m.j.
07 maja 2014, 11:04
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

Tak jak napisałem wcześniej - szlifierka to wyjście ostateczne. Koszt szlifowania w Porębie jest na tyle atrakcyjny, że skłoniłem się już całkowicie ku tej opcji. Moglice tylko na suport. Maszynkę mam praktycznie sprawną - wszystkie przełożenia chodzą (tylko posuwu poprzecznego suportu załączyć nie mogę, ale nie jest mi potrzebny więc tym się nie zajmowałem). Muszę uporać się z wyciekami oleju, co i tak suma sumarum sprowadza się do rozbiórki tokarki. Jakbym przeszlifował łoże to pompka suportu smarująca łoże i sanki suportu musi być sprawna, a wycieki na tyle małe abym nie musiał wlewać bańki oleju co kilka godzin pracy. Liczę się z tym że małe wycieki zawsze w tych maszynach pewnie były, ponieważ kto w państwowych zakładach liczył się ze zużyciem oleju. Znajomy opowiadał, że codziennie chodziły panie zwane "olejarkami" i dolewały do maszyn oleju i nikt się wyciekami nie przejmował. Co innego prywatny użytkownik - wyciek oleju to już duży koszt, a dla hobbysty-amatora to już finansowa klęska.
autor: m.j.
06 maja 2014, 10:35
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

Akurat suport to bym zrobił na Moglice aby łoże się mniej wycierało i w sumie suport metodą odbicia prowadnic łoża najlepiej by chyba wyszedł tą metodą. Oj coś czuje że pracowite wakacje przede mną :wink:
autor: m.j.
06 maja 2014, 08:22
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

hartowanie łoża

Z tego co tłumaczył mi znajomy to hartowanie żeliwa (łoże w TUM ponoć jest żeliwne) nie tyle podnosi twardość co poprawia odporność na ścieranie. Czy ma rację to nie wiem, ale fakt jest taki że pilnikiem da radę zarysować więc i skrobać też się zapewne da, ale jak powiedziałem - nie wiem dokładnie więc pewnik to nie jest.

Ponawiam też pytanie odnośnie preparatu moglice. Niby pisze że można stosować warstwę już 1.5mm, więc 0.2mm jest dużo poniżej tej granicy. Dlatego mam takie wątpliwości.
Szlifowanie byłoby najlepsze, ale trochę boję się wszystko rozkładać na części. Z jednej strony byłoby to poznawcze i można by było naprawić wszelkie usterki, a z drugiej boję się, że zacznę coś co trudno będzie mi ukończyć. \

Mam kilka opcji naprawy łoża:
- szlifowanie w profesjonalnym zakładzie samego łoża: wymaga rozbiórki tokarki i zawiezienia łoża do zakładu co w moim przypadku oznaczało by koszt niecałych 2000PLN licząc wg. tego co przedstawił kolega tzn 100zł netto za 10cm łoża + transport (raczej we własnym zakresie, ponieważ wynajem już pewnie by znacząco podrożył koszta operacji).
Zalety takiej operacji to pewność że mamy zachowaną geometrię. Wady: koszta (choć dla takiej tokarki to raczej nie jest tragedia), przymus rozbierania całości tokarki.
- skrobanie we własnym zakresie: raczej odpada ze względu na trudność całej operacji
- uprzednie potraktowanie łoża (tam gdzie jest wytarte szlifierką aby polepszyć przyczepność i grubość warstwy Moglice po czym bazując się na niewytartych końcach łoża doskrobać wg. liniału: tutaj mam pewne obawy ponieważ jak ruszę szlifierką łoże i nie wyjdzie mi z moglice to kaplica, choć jak wyjdzie to taka opcja kosztowałaby tyle ce preparat Moglice czyli myślę że poniżej 800zł
- nałożenie preparatu moglice na wytarte łoże bezpośrednio i bez ruszania szlifierką: zaletą jest że nie ruszam łoża i operacja w razie niepowodzenia poskutkuje tylko odejściem preparatu od łoża, więc stracę tylko kasę za preparat.

Czy za 1200zł warto ryzykować? Czy ktoś z forum cnc robił tym preparatem i z powodzeniem amatorsko jakąś maszynę, a dokładnie łoże?
autor: m.j.
05 maja 2014, 09:49
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: TUM-25 B
Odpowiedzi: 244
Odsłony: 69860

Waga łoża, moglice

Mam pytanie odnośnie wagi samego łoża po rozmontowaniu. Mam też TUM'a 25B. Tokarka jest na chodzie, choć olej ucieka i łoże miejscowo wytarte o 0.2mm więc szlif by się przydał i generalny remont w stylu czyszczenie, wymiana uszczelnień w systemie smarowania itp. Niestety do Poręby mam ponad 300km więc transport drogi i ciekaw jestem ile waży samo łoże? Być może dałoby się na jakiegoś busa z naczepą wtargać bo HDS wyjdzie drożej niż sam szlif. Myślałem nawet o samodzielnej regeneracji łoża, ale to robota dla profesjonalistów (tzn. ja nim nie jestem :sad: ) i pewnie bardziej bym coś zepsuł niż naprawił.

Myślałem też o moglice ale chciałem wypełnić ubytki w łożu tym preparatem. Mam liniały i łoże na końcach jest nieruszone więc na tym mógłbym bazować liniały. Kwestia czy moglice będzie się trzymał gdy naniosę cienką warstwę? Miał może ktoś do czynienia z preparatem moglice?
Za drogie to cudo apy eksperymentować. Niestety jest dwuskładnikowe i jak zmieszam to niecała godzina i wsio do wywalenia.

Wróć do „TUM-25 B”