Znaleziono 2 wyniki

autor: gelo
30 sie 2020, 10:34
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2487

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

@gelo wow, wielkie dzięki że poświęciłeś temu swój czas! to jest dla mnie mega wartościowe - dopiero teraz mniej więcej rozumiem jak to by było gięte.

Pytania:

- czy skrócenie wymiaru 200 (o ile?) jakoś rozwiązuje problem kolizji z suwakiem? jeżeli nie, to czy wydłużenie go o 20mm powoduje dodatkowe problemy?
zweryfikowałem temat wysokości narzędzia. Przy zmienionym sposobie bazowania da się to zrobić używając standardowej wysokości stempla TOL=231 ( dla zacisku WILA). Wydłużenie o 20mm zachowując sciankę, na której robimy rozcięcie niczego nie zmieni.
- czy przesunięcie (na dowolne inne miejsce na obwodzie) miejsca gdzie styka się początek z końcem czyni ten detal bardziej produkcyjnym?
miejsce rozcięcia jest moim zdaniem najbardziej optymalne
- czy wydłużenie (o ile?) wymiaru 40mm upraszcza produkcję?
Ponieważ to jest profil zamknety to i tak trzeba zastosować 2 stemple dzielone z wcięciami a więc wymiar 40 jak to widać na symulacji nie jest powodem do zmartwień i można go zachować
- ile mniej więcej powinien wynosić margines otworu do linii gięcia żeby było bezpiecznie dla geometrii otworu (ten wymiar nie musi być precyzyjny, przerobię wnętrze tak żeby to było tylko maskowanie) ?
Jest sposób, aby umożliwić zagięcie bez zaciągania otworu, mimo, że leżą one bardzo blisko linii gięcia. Należy zasosowac matryce rolkowe. Co prawda przewidywany max dla tego typu matryc to 3,2mm ale dopuszczalne jest gięcie 4mm w szczególnych przypadkach i moim zdaniem twój taki jest bo będzie to aluminium. poniżej linki
https://www.rolleri.it/produkty-18846/n ... 19167.html



Pomysł ze spawaniem jest ok na prototyp ale nie rozwiązuje produkcji a zanim wypuszczę prototyp muszę mieć pewność że on jest "produkowalny" ekonomicznie dla podanej skali.

Jeszcze raz dzięki za symulację!

poniżej jeszcze raz symulacja dla gięcia tego samego detalu ale już z klasycznej wysokości stemplem.

https://we.tl/t-sDNG0KiWAY

Jedyne co pozostaje to szczelina do spawania. Przy ostatnim gięciu materiał na linii połączenia będzie chciał zachodzić na siebie, ale wg mnie powinno wszystko odpowiednio zasprężynować i profil nie ulegnie deformacji. Niestety bez wykonania próbnego gięcia się nie da rady przekonać
autor: gelo
29 sie 2020, 09:47
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 2487

Re: Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)

Ja to bym wziął dwa profile 120x100 + 80x40, podocinał i pospawał. Po spawaniu wykonujesz otwory i cześć pieśni.
Standardowym oprzyrządowaniem nie zagniesz tego na prasie i chodzi tu przede wszystkim o profil 40mm. Musiałbyś mieć mieć specjalny 2 stemple tzw gęsia szyjka z rogami - coprawda jest to standard dla pras krawędziowych, ale dla twojego profilu musi być stempel wysoki ze względu na kolizje z suwakiem. W linku masz symulację wykonania twojego elementu ( oprogramowanie do pras krawędziowych LVD - Cadman-B). Użyłem tam 2-ch stempli z rogami, bo po zagięciu trzeba zluzować stemple i je rozsunąć, żeby wyjąc detal.
Otwory są do wykonania po gięciu, gdyż leżą za blisko linii gięcia i będzie je zaciągało, ale to załatwisz na frezarce.

https://we.tl/t-laXLLBFCc2

Wróć do „Jaki proces do wygięcia nietypowej obudowy z ALU (rysunek)”