Znaleziono 4 wyniki

autor: gelo
14 paź 2008, 18:32
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: plc + silnik krokowy schemat drabinkowy
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 15385

davsk pisze:Witam.
Dokładnie cały temat brzmi tak:Układ sterujący bramą wjazdową z wykorzystaniem silnika krokowego oraz czujników zderzeniowych, przetworników obrotowych.

A więc na wstępie potrzebne są 4 wyjścia ze sterownika(?) plus tam jakaś lampka czy coś innego dla informacji. czyli pięć- analogowych(?)
Teraz wejścia: 1 cyfrowe z czujnika obrotowego(czy może analogowe czyli co krok jest 1 którą potem muszę zliczać), 1 z wyłącznika zderzeniowego(analogowe) no i 3 przyciski(otwórz zamknij bramka(otwarte tylko np do połowy)) co daje razem 5.
....
Chyba troszeczke pomieszales z tymi sygnalami analogowymi i cyfrowymi. Do tych wszystkich elementow wystarcza same wej/wy cyfrowe tzn. takie gdzie albo sygnal jest (1) albo go nie ma (0). Oczywiscie 1 oznacza napiecie np 24V a 0 napiecie = 0V. Kazdy wylacznik krancowy moze pracowac z takim napieciem a i lampke sygnalizacyjna tez znajdziesz na 24V. Jak zauwazysz w linku do przetwornika, ktory podawalem wczesniej - przetwronik tez da sie zamowic taki na 24V. ( zwracam uwage ze taki przetwornik posiada 4 wyjscia sygnalowe cyfrowe ( czyli 0/1) a nie tylko jedno. Zapewniam Cie, ze trudno Ci bedzie znalezc przetwornik obrotowy, ktory ma jeden syganl wyjsciowy No chyba ze zbudujesz taki sam i rzeczywiscie zrobisz tylko jeden kanal wyjsciowy, ale wtedy zeby to zadzialalo z silnikiem - rozdzielczosc musiala by byc taka jak krok silnika. Wtedy daloby sie moze zrobic tak jak pisalem wczesniej - kazemy silnikowi zrobic jeden krok - oczekujemy ze na przetworniku tez zmieni sie stan. Taki przetwornik mozna by zbudowac na bazie diody i fototranzystora oraz tarczki z otworkami na obwodzie ( musialo by ich byc np 100 dla silnika, ktory ma 200 kroków)

Jeszcze tylko jedna moja dygresja:
Skoro ten caly system ma byc do otwierania bramy wjazdowej, to po co w tym wszystkim przetwornik obrotowy? przeciez wystarczy na obu krancowych polozeniach bramy zamontowac wylaczniki krancowe i wtedy krecic silnikiem tak dlugo az nie zadziala ktorys z nich:))). No chyba ze projektodawca tego wymaga... Ale tu pojawia sie inny problem. Jezeli chcielibysmy mimo wszystko uzyc przetwornika to musialby to byc co najmniej przetwornik absolutny, bo uzywajac inkrementalnego musimy ustalic jakis punkt referencyjny i zamontowac tam czujnik. No a jak tutaj wykonywac referencje bramy? :mrgreen:

powodzenia
autor: gelo
30 wrz 2008, 18:12
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: plc + silnik krokowy schemat drabinkowy
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 15385

ma555rek pisze:
gelo pisze:- w plc zadajemy obrot o jeden krok silnika i oczekujemy na okreslony stan na enkoderze, ktory potwierdzi ze krok zostal wykonany.
-dopiero teraz zadajemy kolejny krok i znowu patrzymy na encoder itd
-prosta droga do utknięcia programu czekajacego na podstawową reakcję układu - np pierwszy krok i czekam ale się nie doczekam bo jeszcze nie skasowały się luzy i enkoder śpi.
...no chyba, ze encoder nie jest zamontowany na drugim koncu maszyny niz silnik, ale na osi silnika :razz:. Poza tym mozna zalozyc ze w przypadku braku reakcji encodera w okreslonym czasie, inicjujemy kolejny krok i tak do skutku.... I jest jeszcze 100 roznych innych mozliwosci na zrealizowanie tego zadania - dlatego trzeba zdefiniowac co dokladnie chcemy...
autor: gelo
29 wrz 2008, 22:30
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: plc + silnik krokowy schemat drabinkowy
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 15385

No pewnie ze fajnie byloby gdzies zdobyc gotowy schemat, ale nie sadze zeby to sie tak latwo udalo. Goraco namawiam cie do sprobowania samemu. \Przeciez to sa tylko 4 wyjscia i schemat sterowania banalnie prosty. Ostatecznie podaj mi algorytm jaki ma dla tego obowiazywac to sprobuje ci cos podrzucic.
Wg mnie to moglo by byc tak:
oprocz tych wszystkich wejsc musialy by byc jeszcze 3 tzn. Jedno, ktorym ustalamy kierunek obrotow, 2-gie, ktorym inicjujemy ruch (taki "START"), 3cie-"STOP"
Zatem.
1. Ustalamy kierunek obrotow wejsciem 1
2. Wciskamy "START" - silnik zaczyna sie obracac z ustalona w PLC predkoscia
3. Wciskamy "STOP" lub zadziala wylacznik zderzeniowy - silnik staje
4. Poniewaz posiadamy encoder to musimy go powiazac z zadawaniem obrotow tzn.
- w plc zadajemy obrot o jeden krok silnika i oczekujemy na okreslony stan na enkoderze, ktory potwierdzi ze krok zostal wykonany.
-dopiero teraz zadajemy kolejny krok i znowu patrzymy na encoder itd

To jest taka "moja" wersja. Zastanow sie dobrze jak to ma dokladnie dzialac wedlug ciebie - wtedy samo PLC da sie zrobic w miare szybko
autor: gelo
29 wrz 2008, 19:54
Forum: Ogólne Dyskusje na Temat Systemów Sterowania CNC
Temat: plc + silnik krokowy schemat drabinkowy
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 15385

Nie obraz sie ale po to sa projekty zeby je przynajmniej sprobowac zrobic samemu...:)
proponuje najpierw sprobowac cos sklecic a potem zwrocic sie tutaj po poprawki. Uwierz, ze wyjdzie to wszystkim na korzysc.

Od siebie powiem, ze zaczalbym od przeszukania sieci i sprawdzajac :
1. jak musi wygladac zasilanie w poszczegolnych fazach silnika
zobacz np http://utc1.uci.agh.edu.pl/mikroprocesory/TuP10b.pdf
stad ( potrzeba 4 wyjscia PLC)

2. jedno wejscie dla czujnika zderzeniowego

3. 4 lub 6 wejsc dla przetwornika ( dla ciebie bedzie idealny przetwornik http://www.enkodery.com/mok30.pdf ).

Zatem potrzebujesz 4O/8I i dla takiego przypadku idealne bedzie dla ciebie LOGO Basic Siemensa. zobacz sobie na
http://sklep.stesar.pl/content/view/61/43

http://sklep.stesar.pl/media/Logo_man_pl.pdf

http://sklep.stesar.pl/media/Logopl.pdf

Taki gotowy pakiecik ze steronikiem softm, kablem etc dostaniesz za 500PLN

Jak widzisz do tej pory posiwecilem Ci jakies 15 minut piszac ten post i wyszukujac conieco informacji.

Jezeli nadal nie wierzysz w to ze dasz rade, to polecam sie, ale niestety nie licz, ze ktos tu spedzi ladnych pare godzin robiac wszystko od A do Z za friko

Wróć do „plc + silnik krokowy schemat drabinkowy”