Znaleziono 6 wyników

autor: cieslak_2005r
07 lut 2018, 03:12
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Niestety nie pracowałem na maszynach z przeciwwrzecionem i nie chciałbym wprowadzić cie w błąd ale wydaje mi się że zasada jest identyczna i jest ściśle powiązana z kierunkami osi. Z tego wniosek że jeśli przeciwwrzeciono znajduje się po prawej stronie a ty chcesz toczyć średnice zewnętrzną w stronę wrzeciona ( czyli w osi Z narzędzie przemieszcza się w kierunku ujemnym Z- to będziemy używać kompensacji G42 tak jak w sytuacji kiedy toczysz po lewej stronie i narzędzie porusza się w stronę wrzeciona w osi Z na minus.
To jest jedynie mój logiczny wniosek więc najlepiej zapytaj się kogoś kto na takiej maszynie pracuje lub sprawdź sam na maszynie.
Pozdr.
autor: cieslak_2005r
30 sty 2018, 00:24
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Tak, raczej wszysto w temacie zostało powiedziane. Podsumowując kompensacja jak sama nazwa mówi ma kompensować różnicę między rzeczywistym położeniem krawędzi tnącej a punktem programowanym.
Ponieważ używając kompensacji możemy programować przejście detalu z punktu do punktu dokładnie jak na rysunku to maszyna musi wiedziećw którym miejscu znajduje się narzędzie a raczej w którą strone jest skierowane oraz jak będzie się narzędzie przemieszczać. Kierunek położenia krawędzi narzędzia jak doskonale wiesz podajesz w kwadracie a kompensacje ustawiasz w programie. Teraz maszyna wie gdzie znajduje się narzędzie i jaki typ obróbki wybrałeś dzięki czemu może prawidłowo przeliczyć różnicę pomiędzy teoretycznym punktem położenia krawędzi narzędzia (który znajduje się poza tą krawędzią bo jest punktem stycznych w osi x i z)

Obrazek

https://goo.gl/images/uPJADG

Jak łatwo możesz wywnioskować z poniższego rysunku G42 używasz kiedy tniesz w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara, natomiast G41 zgodnie z tym ruchem.
Użycie kompensacji ma również znaczenie po której stronie znajduje się wrzeciono oraz w którą stronę skierowane są osie maszyny

Obrazek

https://goo.gl/images/SJuXoh

Teraz to już chyba sprawa rozjaśniała do końca 😉
autor: cieslak_2005r
26 sty 2018, 16:22
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Ogólnie dokładnie jest tak jak opisałeś jeśli chodzi o kompensacje. Z tym że położeniem kwadrata informujemy maszynę gdzie w rzeczywistości znajduje się narzędzie. Myśle że temat kompensacji wyczerpaliśmy.
Jeśli chodzi o cykl type 2 to niestety ale tego nie ominiemy bo algorytm tak właśnie został opisany.
Trzeba do tego podejść jak do przerwy na cherbate w prezencie od producentów fanuca.
autor: cieslak_2005r
26 sty 2018, 00:37
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

«
Dzisiaj uruchomiłem kompensację prostego konturu i wszystko cacy pasuje, ALE jak wpisałem G42 w blokach cyklu zgrubnego G71 nie chciało realizować. Tak samo jak opisałem w G70, którego ścieżka była taka sama jak w zgrubnym, ale znajdowała się w innych blokach. Finalnie musiałem zapisać kontur na wykańczająco poza cyklami. »

Dokładnie tak jak piszesz, kompensacja nie działa w cyklach zgrubnych, zresztą nie ma takiej potrzeby bo w cyklu zgrubnym pozostawiasz naddatki na wykończenie.


« Co do typów zapisów G71 skoro już przy tym jesteśmy to co stanie się gdy w pierwszym bloku cyklu dojazd G0 zamienię na G1? Rozumiem, że w cyklu wykańczającym podejdzie do materiału na roboczych, ale czy ma to jakieś znaczenie co do cyklu zgrubnego? »

Tak, narzędzie będzie będzie dojeżdżało do materiału na posuwie roboczym. Możliwość taka przydaje się kiedy pracujesz w twardym materiale (inconel, duplex) i rozpisujesz obróbkę zgrubną na więcej cykli. Wtedy ostatni dojazd narzędzia przy użyciu g0 może doprowadzać do uszkodzenia krawędzi lub narzędzia.



« A jeszcze jedno słowo o bezpieczeństwie przy używaniu kompensacji. Co się stanie gdy omyłkowo zamiast G42 zastosuję G41, bądź pomylę kwadrant? I skąd maszyna wie o ile ma się odsunąć w Z przy wykonywaniu podcięcia, skoro programujemy na punkt urojony? »

Kiedy pomylisz kompensację lub "kwadrat" najczęściej kończy się babolem ponieważ maszyna oblicza przejście do nieprawidłowego położenia narzędzia. Po to w ustawieniach narzędzia podajemy w którym kwadracie znajduje się krawędź, oraz jaki jest promień płytki aby maszyna prawidłowo obliczyłaróżnicę między krawędzią teoretyczną a punktem skrawającym. Tutaj ważne jest podanie promienia płytki, stąd właśnie maszyna wie ile ma się odsunąć. Sprawa nie jest skomplikowana i kożystając z matematyki ze szkoły podstawowej (podstawy trygonometri) można to wszystko wyliczyć z kalkulaterem w ręce, ale po co skoro ktoś wymyślił kompensację 😉

« U mnie jak wycinam podcięcie nawet płytkie to w type1 nie realizuje. Wyskakuje alarm, że kontur nie jest jednostronnie zmienny. »

Zgadza się i w niektórych maszynach nie chce tego realizować w typie 1 ale jest tego przyczyna. W sterownikach 18 i 21 pojedzie bez problemu ale w 32 nie możemy podać np.
X32.0 , A30.0
Musi być podana wartość w obu osiach np.
X32.0 Z-45.4

Czasami w niekturych sterownikach maszyna wymaga aby naddatek był podzielny, czyli jeśli w cyklu g71 warość U będzie U3.5
To punkt startowy musimy ustalić tak aby był powiększony o wielokrotność naddatku x 2.
I tak jeśli podcięcie będzie na głębokość 32mm
A materiał ma 58 to punkt startowy przed cyklem ustal na 60 wtedy podcięcie zadziała na 32'ce.
Troche z tym dali du** w porównaniu ze starszymi sterownikami ale nie ma tragedii.

A co do opcij pomógł to bez znaczenia, jak bym nie chciał pomóc to bym nie pisał a nie potrzebuje dokarmiać sobie ego punkcikami na forum czy lajkami na społecznościówkach.
Pozdr.
autor: cieslak_2005r
25 sty 2018, 17:37
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Tak jak piszesz, w cyklu zgrubnym opisujesz profil z zapasem na tylną krawędź.

Ja stosuję zasadę aby naddatek był większy niż promień płytki. 1 mm dla płytki 0.8 dnmg zawsze wystarcza, jeśli dasz więcej, zostawisz więcej na wykończenie. Ważne aby nie było mniej, a raczej za mało.

Warto też pamiętać że nożem dnmg nie tniemy za profilem więcej niż 30 stopni, ale możemy to zrobić V-kami (vnmg, vbmt, vcmt) do 45 stopni.

Ina sprawa jest taka, że fanuc używa w cyklu g71 2 rodzajów obróbki Type 1 i Type 2.
O ile zazwyczaj nawet nieświadomie używamy Type 1 o tyle w sytuacji głębokiego podcięcia musimy użyć Type 2.
Przyczyna tego jest banalna - w obróbce Type 1 maszyna cały naddatek w podcięciu tnie na jeden raz i o ile przy kilku milimetrach na strone nie jest to problem o tyle przy kilkudziesięciu będzie już za dużo na raz dla narzędzia
autor: cieslak_2005r
25 sty 2018, 07:31
Forum: Fanuc
Temat: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i
Odpowiedzi: 60
Odsłony: 5384

Re: Kompensacja na tokarce Fanuc 32i

Jeśli wykonujesz podcięcie (nie kieszeń - kieszeń się frezuje) nożem np dnmg to tak jak piszesz narzędzie będzie również cieło tylną krawędzią płytki. Programując cykl zgrubny musisz to uwzględnić i zaczynać podcięcie dalej o co najmniej promień płytki. W takim wypadku cykl wykańczający z kompensacją musisz rozpisać jeszcze raz już bez uwzględnienia promienia płytki bo na tym polega kompensacja, że maszyna sama to sobie przeliczy.

Wróć do „Kompensacja na tokarce Fanuc 32i”