Znaleziono 3 wyniki

autor: kubus838
15 wrz 2017, 14:58
Forum: CNC podstawy
Temat: Malutka frezarka do aluminium - pomoc w doborze elementów.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1673

To teraz już wiemy o co chodzi. Czyli przeróbki i remonty/przystosowania odpadają. W grę wchodzi projekt własny. Dlatego musisz kol. mareq_bb zdecydować się na rodzaj obrabiarki. Dokładnie chodzi mi o to czy frezarka będzie miała ruchoma bramę czy ruchomy stół. W tym przypadku opinie są podzielone - jest tylu przeciwników co zwolenników obu rozwiązań. Ja osobiście swoją prywatną używaną w domu zbudowałem z ruchomą bramą. Powodem mojej decyzji jest zajmowane miejsce - po prostu przy małych gabarytach stół musiałby wyjeżdżać poza obrys maszyny. Przy projektowaniu takiej obrabiarki trzeba pamiętać o zachowaniu sztywności całej maszyny ze względu na opory podczas trwającej obróbki.

Wrzeciono o mocy 300W wystarczy - właśnie wszystko jest zależne do całej strategi obróbki. Jeżeli ustawisz przejścia co np. 8mm i prędkość posuwu na 2500 mm/min przy prędkości obrotowej wrzeciona 2000 obrotów na minute to może być jakaś awaria oczywiście mam na myśli drewno jako materiał obrabiany frezem 3mm. Ja przy frezowaniu woblerów z drewna frezem 3mm dwu piórowym ustawiam prędkość wrzeciona na około 12000 do 15000 obrotów na minute, prędkość posuwu na 300mm/min a przejścia co 0,3mm. Wszystko ze względu na to, że robię w drewnie i obłe, zaokrąglone gabaryty woblerów. Niestety Ty te wszystkie informacje będziesz mógł sprawdzić dopiero kiedy uruchomisz swoją maszynę. Każda taka maszyna "żyje" swoim życiem i dopiero próby praktyczne sprawdzą jak ona zachowuje się podczas pracy. Na pewno musisz przygotować się na wszelkie poprawki, przeróbki itp, bo tak idealnie to jeszcze nikt nic za pierwszym podejściem nie zbudował.

robert
autor: kubus838
15 wrz 2017, 01:21
Forum: CNC podstawy
Temat: Malutka frezarka do aluminium - pomoc w doborze elementów.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1673

Petroholic pisze: Aczkolwiek podane "50" w dwóch osiach brzmi bardzo podejrzanie i mogą to być centymetry...
A może nie. Już widziałem taką frezarkę która miała 150x100x50. Też myślałem, że to w centymetrach dopóki jej nie zobaczyłem. Ona rzeczywiście miała pole pracy 150 milimetrów w osi "x" , 100 milimetrów w osi "y" i 50 milimetrów w osi "z". Stała sobie na biurku i frezowała jakieś rzeczy modelarskie. A tu autor tematu jeszcze nie potwierdził rozmiaru pola pracy, więc na razie można przyjąć milimetry.

robert
autor: kubus838
15 wrz 2017, 00:08
Forum: CNC podstawy
Temat: Malutka frezarka do aluminium - pomoc w doborze elementów.
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1673

Witam

A ja na początek proponowałbym obejrzeć maszyny które zbudowali forumowicze. Potem powinieneś przygotować/narysować jakiś wstępny własny projekt i dopiero pytać. Co do prowadnic, śrub napędowych i całego sterowania to można rozmawiać dopiero jak będziesz miał do czego te rzeczy montować. Dlatego najpierw narysuj sobie projekt własnej frezarki a potem zajmij się dobieraniem elementów a na koniec ją złóż i ciesz się z jej pracy. Rozumiem, że pole pracy określiłeś w milimetrach.

Oczywiście możesz tez wykorzystać inne maszyny jak wyżej wspomniana "zośka". Proponuje poszukać na złomach jeszcze innych. Ostatnio spotkałem taką małą frezareczke o podobnym polu pracy. Korpus maszyny był z żeliwa - przynajmniej tak się wydawało. Uszkodzone miała śruby napędowe. Jej koszt to 650zł - niestety jak wróciłem z kasą to już była sprzedana. A wystarczyło dołożyć tylko śruby, krokowce, oraz sterowanie i frezarka cnc do stali jak złoto.

Dlatego moja rada: najpierw przeszukaj złomy - tu nie chodzi mi o takie które skupują puszki po piwie i szczątki blach. Są takie które zajmują się likwidacją firm i sprzedają takie rzeczy nawet w całości. Później jakiś projekt i budujesz sam. Trzecie rozwiązanie to zakup gotowca - ale chyba takie rozwiązanie Cię nie zainteresuje.


robert

Wróć do „Malutka frezarka do aluminium - pomoc w doborze elementów.”