Znaleziono 1 wynik

autor: kubus838
28 paź 2015, 14:25
Forum: CNC podstawy
Temat: Proszę o wyjaśnienie kilku podstaw technologicznych
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 1420

Witam

Mówiąc bardziej przystępnym językiem chcesz się dowiedzieć czy lepiej i szybciej "robić" program z pulpitu maszyny czy używać oprogramowania CAD/CAM. Jeżeli będziesz robił proste bryły typu podstawy pod pompy wtryskowe(do samochodów) - gdzie element jest płaski i nie ma żadnych wgłębnych powierzchni to tak programowanie z pulpitu będzie troche szybsze. Jeżeli w tafli metalu będziesz frezował tylko płaskie kształty to tak nawet na frezarce manualnej da to rade zrobić. W przypadku frezarki manualnej przy prostych kształtach na 90% zrobisz to szybciej. Ale Ty chcesz robić jak się domyślam formy wtryskowe. Więc napisze tak, że w przypadku skomplikowanych kształtów potrzebny jest jakiś CAD i jakiś CAM - celowo nie zamieszczam tu nazw oprogramowania bo nie o to tu chodzi. Na podstawie sterownika każdej maszyny określam postprocesor i przygotowuje plik z g-codami. I takie rozwiazanie jest napewno szybsze i bardziej wydajne. Każdy programista czy to z pulpitu czy z CAM-a musi stworzyć odpowiednią ilość linijek ze współrzędnych dla obrabiarki. W przypadku kiedy potrzebna jest zwykła podstawka płaska pod coś to tych linijek będzie powiedzmy 100-200. Ale w przyapdku formy to tych linijek będzie pare tysiecy. Więc szybciej będzie stworzenie tego w CAD-zie. Ponieważ CAD-y mają "wbudowane" tyle funkcji które pozwalają na rysowanie brył przestrzennych prawie autumatycznie za jednym pociągnięciem myszki. Dlatego lepiej i dokładniej będzie użycie CAD/CAM do produkcji form niż aby robil to człowiek z pulpitu maszyny. Szybciej tzn, ilość czasu spędzona przy pulpicie maszyny z gotowym projektem, a ile czasu zajmie programowi stworzenie pliku z g-codami.

Dałeś przykład jabłka a ja dołoże przykład zwykłego protopadłościanu. W moim przykładzie programista pulpitowy do pewnego momętu praktycznie "powiela" ścieżki i rampy robi rzadziej. W przypadku jabłka musi tych ramp być więcej i nie da się ich powielać.

Oprogramowanie CAD/CAM zostało stworzone do bardziej skomplikowanych kształtów i po to aby skrócić proces tworzenia samej bryły. Jedynym ograniczeniem jest posprocesor w oprogramowaniu CAM, czyli jaki sterownik(program sterujący) obsługuje obrabiarke. W obecnych czasach nikt nie kupuje frezarki/tokarki cnc aby ją używać do wycinania prostych kształtów - są tańsze i prostsze metody. Formy wtryskowe trzeba zaliczyć do skomplkowanych kształtów i programowanie z pulpitu zajmie bardzo dużo czasu.

robert

Wróć do „Proszę o wyjaśnienie kilku podstaw technologicznych”