Znaleziono 2 wyniki

autor: kubus838
23 sty 2015, 12:26
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podejście do frezarki CNC - nurtujące pytania
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2289

Przy tym materiale który chcesz obrabiać np. pleksa czy aluminium to ja bym zamontował jednak 20 i to podparte na całej długości. To, że brama ma jeżdzić na czterach łożyskach to nic nie znaczy. A widziałeś kiedyś taką brame która jeździ na dwóch łożyskach? Problem jest w tym aby środek ciężkości był na powierzchni podstawy inaczej brama zacznie tańczyć przy zmianie kierunków przesuwu. I tu mówie o przesuwie na sucho. A teraz wyobraź sobie jak włączysz wrzeciono które będzie wjeżdżało w np. plekse, wtedy będzie się tak wyginało jak wierzba na wietrze i z dokładności d..pa. Już nie wspominam o niszczeniu narzędzi. Przy takim polu roboczym prowadnice muszą być stabilne i się nie przeginać. Na wadze tu nie zaoszczędzisz bo takie oszczędności bardzo się mszczą i wtedy trzeba przebudować maszyne a to są kolejne koszty i strata czasu. A jak rozmawiasz ze sprzedawcami to im powiedz, że będziesz frezował plekse, aluminium czy mdf. Prowadnice muszą być podparte na całej długości a nie podpory przykręcane co jakiś odcinek.

Nie można Ci polecić jakichś super profili. Wiadomo, że te profile wskutek swojej konstrukcji muszą być bardzo sztywne. Wiadomo, że profil o przekroju kwadratu ma mniejszą sztywność niż profil z udziwnioną konstrukcją jak np nogi do regałów magazynowych. Sa takie cięte z profili. Poszukaj tu na forum napewno są takie profile.

W momęcie kiedy łączysz dwa elementy konstrukcyjne np. bramy to nie skręcasz je tylko śrubami ale jeszcze nawiercasz otwory aby wbić tam zwykłe kołki metalowe. Wtedy nawet jak zdemontuszej same śruby cała kontrukcja zachowa konty i wymiary. Poprostu te kołki uniemożliwiają przesuwanie się już elementów ze soba skręconych.

To, że maszyna zatrzyma się na krańcówce i w jaki sposób można zjechać z tej karńcówki to zależy od programu sterującego i zaprogramowania. Na jednych maszyna się zatrzyma i cofnie na drugich trzeba wyłączyć proces obróbki i zjechać z krańcówki. Krańcowki nie są po to aby było ładnie. One są po to aby niedpuścić do kolizji wrzeciona z elementami konstrukcyjnymi obrabiarki, to sa poprostu "bezpieczniki". A jeżeli wrzeciono wjedzi Ci w krańcowke to i tak straciłes pozycje frezowania, bo jak będziesz frezował w tej pozycji kiedy maszyna została zatrzymana na krańcówce, ok wrzeciono przesuniesz a materiał to jak przesuniesz i w którą strone. Obróbke trzeba tak ustawiać aby wrzeciono nie zbliżało sie do krańcówek. Jeżeli masz do wykonania element który ma wymiar jak pole robocze to wtedy dzielisz go na dwie części i frezujesz każdą po kolei, albo używasz maszyny któa ma większe pole robocze.

robert
autor: kubus838
23 sty 2015, 02:43
Forum: CNC podstawy
Temat: Pierwsze podejście do frezarki CNC - nurtujące pytania
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2289

Re: Pierwsze podejście do frezarki CNC - nurtujące pytania

Witam
rino pisze:1. Jakiej średnicy wałki użyć? (Myślę o 16 mm ale nie wiem czy wystarczą).
Myślę że 16 to będzie mało. Moim zdaniem przy takim polu roboczym to powyżej 20 i podparte na całej długości. Wtedy maszyna będzie sztywna. Bo co innego jest kiedy jeździsz sobie bramą na pusto a co innego jest kiedy wszeciono pracuje już w materiale.
rino pisze:2. Z jakiej grubości aluminium zrobić bramę? (Myślę o 10 mm).
Samą konstrukcje możesz wykonać z profili aluminiowych lub stalowych. Ale "siedzisko" dla wrzeciona możesz zrobić z płyt aluminiowych 10mm
rino pisze:3. Czy stół może być z aluminium 10 mm?
Może być. Bo poźniej i tak będziesz musiał przefrezować go aby wyrównać powierzchnie do swojej bramy i zamontowanego wrzeciona.
rino pisze:4. Czy silniki 1 Nm wystarczą na posuw bramy i wrzeciona prawo lewo?
To zależy w czym ta maszyna będzie pracowała chodzi mi o materiał i od ustawionego procesu obróbki.

Ale wiem też, że przy takich rozmiarach pola roboczego trzeba się pokusić o kołki stabilizujacę przy montażu.

robert

Wróć do „Pierwsze podejście do frezarki CNC - nurtujące pytania”