Znaleziono 4 wyniki

autor: kubus838
24 kwie 2021, 19:58
Forum: DXF, NC, HPGL, itp
Temat: tworzenie płaskorzeźby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2712

Re: tworzenie płaskorzeźby

I to co pisze kol. lajosz to święta racja. Nie ma takich programów do których importuje się zdjęcie a po obróbce w danym programie wychodzi bardzo dobra płaskorzeźba.

Żeby zrobić dobrą płaskorzeźbę ze zdjęcia niestety trzeba trochę czasu poświecić. Ale żeby jeszcze potwierdzić jak czasochłonne jest robienie płaskorzeźby posłużę się przykładem kol lajosz z ciemnym drzewem i jasnym zbożem. Już widziałem takich ludzi którzy takie zdjęcie "rozbierali" programem graficznym zdejmując właśnie to ciemne drzewo. Potem osobno wyciągali jasne zboże i osobno wyciągali ciemne drzewo. Mając te dwa elementy umieszczali je tak aby płaskorzeźba wychodziła realnie. Robili to albo na komputerze albo składali taką płaskorzeźbę klejąc ją z wyfrezowanych elementów. Właśnie w sposób klejenia powstała jedna z pierwszych płaskorzeźb wykonana technika cnc ostatniej wieczerzy. Tylko trzeba zwrócić uwagę, że ta płaskorzeźba powstawała ponad osiem miesięcy i tworzyło ją sześciu ludzi.

Ja rozumiem, że zaraz ktoś zada pytanie co do tego przykładu. Jeżeli jest ciemne drzewo i jasne zboże to w programie graficznym można odwrócić barwy i zrobić jasne drzewo a ciemne zboże. A jeżeli ktoś chce zadać takie pytanie to niech najpierw sprawdzi jaki jest efekt takiej przeróbki. Niestety bez nakładania dodatkowych warstw się obejdzie.

robert
autor: kubus838
23 kwie 2021, 10:45
Forum: DXF, NC, HPGL, itp
Temat: tworzenie płaskorzeźby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2712

Re: tworzenie płaskorzeźby

Taki generator to fajna rzecz i wiele by uprościł. Niestety ma swoje wady które go eliminują z użytku. Z racji tego, że przygotowanie do płaskorzeźby polega na "zabawie" barwami czyli określenie która cześć zdjęcia będzie słabo szara a która mocniej szara bardzo ale to bardzo wydłuża czas przygotowania takiego zdjęcia a efekt i tak będzie mizerny. Jak się domyślam ten generator jest zrobiony pod wydruk 3d. Więc i tak bryła po wydruku będzie podlegała dalszej obróbce np w oparach acetonu(abs). Ale nawet po tej obróbce efekt będzie mizerny.

Zrobiłem test na zdjęciu Mikołaja Kopernika pobranego z sieci bez tła w pliku png.

Obrazek
Ta płaskorzeźba pochodzi z tego generatora. Efekt widać nie trzeba komentować. Od razu widać, że trzeba poświecić dużo czasu na przygotowanie zdjęcia. Wiem też, że może są osoby które umieją posługiwać się tym generatorem wzorowo. Ale wygląd płaskorzeźby zależy od stanu zdjęcia.

Obrazek
Ta płaskorzeźba pochodzi z aspire. Wykonana została z tego samego zdjęcia - ja wiem, że nie jest idealna ale tworzona była w ograniczonym czasie i na potrzeby porównania. I teraz niech ktoś oceni obie płaskorzeźby. Zdjęcie zostało importowane bez żadnej obróbki do aspire. Dopiero w tym programie zostało obrobione i przygotowane do stworzenia płaskorzeźby. Sama płaskorzeźba również przeszła modyfikacje.

robert
autor: kubus838
22 kwie 2021, 21:27
Forum: DXF, NC, HPGL, itp
Temat: tworzenie płaskorzeźby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2712

Re: tworzenie płaskorzeźby

Teraz rozumiem tylko nie rozumiem po co ze zdjęcia chcesz robić wektory?
A najważniejsze jest to, ze program sam Ci ze zdjęcia nie zrobi płaskorzeźby. Przede wszystkim zdjęcie musi być bardzo dobrej jakości - dokładnie chodzi o cienie i półcienie, granice barw oraz gradację. Najlepiej uzyskać płaskorzeźbę ze zdjęcia wykonanego w skali szarości. Później takie zdjęcie importujesz do programu i program przerabia takie zdjęcie na płaskorzeźbę. Ale z racji tego, że idealnych zdjęć nie ma to ta płaskorzeźba jest złej jakości. Wtedy taką płaskorzeźbę należy dodatkowo przerobić ręcznie aby wyglądała dobrze.

Do przerobienia zdjęcie w skalę szarości używa się np: corel photo-paint, photoshopa a nawet gimp - zdjęcie musi być w skali szarości a nie czarno białe. Oczywiście podczas przeróbki można na zdjęciu wprowadzić już ręcznie korekty skali szarości. Przykładem takim jest twarz człowieka która nie posiada równej płaszczyzny - oczy w zagłębieniach a nos wychodzi do góry. Jeszcze nie spotkałem się z takim zdjęciem aby później płaskorzeźby nie trzeba było korygować ręcznie. Ale wykonanie dobrej jakości płaskorzeźby ze zdjęcia jest jak najbardziej możliwe. Trzeba włożyć w to trochę pracy aby efekt był bardzo dobry.

robert
autor: kubus838
22 kwie 2021, 20:39
Forum: DXF, NC, HPGL, itp
Temat: tworzenie płaskorzeźby
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2712

Re: tworzenie płaskorzeźby

Witam

Z tego co wiem to artcam oraz vectric aspire. Tymi programami zrobisz płaskorzeźbę ze zdjęcia. Jeżeli chcesz ze zdjęcia zrobić wektory to każdy cad w którym możesz ustawić zdjęcie jako podkład na pulpicie aby obrysować zdjęcie. Oczywiście w każdym programie możesz dokonać "obróbki brył/ płaskorzeźb".

W tej chwili tyle mogę napisać. Lepiej by było jakbyś bardziej sprecyzował co dokładnie chcesz robić. Będzie łatwiej Ci pomóc.

robert

Wróć do „tworzenie płaskorzeźby”