Znaleziono 7 wyników

autor: kubus838
12 lis 2019, 02:41
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

Wrzucę zdjęcie jak będę miał dostęp do galerii. A ta moja gilotynka ma ostrza pięciocentymetrowe.

To niby stare urządzenie może i by się nadawało tylko rozmiar jest trochę przy mały.
Moim zdaniem też raczej gilotyna nożycowa raczej się nie nadaje do cięcia pcv. Ale żeby być pewnym to radziłbym sprawdzić.

robert
autor: kubus838
11 lis 2019, 21:38
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

Zaraz chyba mówimy o dwóch urządzeniach o tej samej nazwie. Ja się spotkałem z gilotyną która miała jedno odpowiednio ukształtowane ostrze spadające na arkusz blachy. I o takie mi chodziło do ciecia pcv. A Tobie może chodzi o nożyce mechaniczne?

Co do frezarek czy to jest ploter czy zwykła frezarka to zasada działania jest ta sama. Wirujące narzędzie albo "dłubie" albo przecina materiał. A oba typy frezarek mogą to robić na przemiennie. I to samo dotyczy gilotyn, gilotyn introligatorskich czy jak to nazwałeś "nożyce gilotynowe". Zasada jest taka sama ostrze lub ostrza "wcinają" się w krawędź materiału i dalej spadając lub zaciskając się przecinają materiał. A mnie chodzi o urządzenia do ciecia pcv z jednym noże które nie "zrzuca" ostrza od razu na całą płaszczyznę materiału tylko zaczyna od krawędzi i przecina przez cały arkusz. W przypadku pcv jest to metoda moim zdaniem najbezpieczniejsza ponieważ nóż siłą nacisku nie łamie materiału tylko przecina - oczywiście pod warunkiem, że urządzenie jest sprawne czyli nie wypracowane.

Kilka dni temu na złomie dorwałem za parę groszy takie gilotynowe nożyczki do ciecia blachy. Jest to wersja stołowa bo śmiało można to postawić na biurku - i biurko nie trzeszczy. Posiada dwa ostrza które włąśnie tak jak nożyczki zaciskają się na materiale. Urządzenie w formie walki z nudą przeszło mały remont czyli wymiana silnika i szlifowanie ostrzy. Bardzo ładnie i cicho pracuje. A skoro również zajmuje się spawaniem tworzyw sztucznych to stwierdziłem, że mi się przyda do cięcia pasków potrzebnych do spawania. I powiem szczerze że po cięciu tym urządzeniem paski krawędzie mają ładne ale klientowi bym tego nie sprzedał - a raczej klient by tego nie chciał. Niestety są widoczne "nagniecenia" dlatego nadają się jako materiał do przetopu.

robert
autor: kubus838
11 lis 2019, 19:27
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

rdarek pisze:
11 lis 2019, 18:49
I tu rodzi się pytanie jaka jest dopuszczalna jakość ciętej krawędzi?
Moim skromnym zdaniem gilotyny jakie stosuje się w warsztatach ślusarskich (nożyce gilotynowe) się nie sprawdzą ze względu na sposób działania.

Spienione PVC będzie zawsze miało poszarpane brzegi, będzie je po prostu miażdżyć nawet jak będzie cięte po jednym arkuszu.
Miałem kiedyś nieprzyjemność na takiej ciąć blachy offsetowe, cięte nawet po dwie miały wywinięty brzeg mimo świeżo naostrzonego noża (tak twierdził właściciel urządzenia) a co dopiero spienione pvc. Tak jak pisałem wcześniej lepszym rozwiązaniem jest gilotyna introligatorska - poligraficzna (nie mylić z nożycami introligatorskimi).

Jej sposób działania jest bardziej zbliżony do krojenia i z tego powodu często nazywa się ją krajarką.
Spokojnie można włożyć do niej stos (pakiet) docisk nie pozwoli na przemieszczenie się arkuszy względem siebie podczas cięcia. Przy ostrym nożu to będzie szło jak w masełko :wink:
Jedynym problemem będzie dostęp to gilotyny/krajarki 1200 mm (z 800 będzie łatwiej) takich dużych jest niewiele i czym większa firma tym trudniej się wbić ze zleceniem zewnętrznym.
Próbowałeś zamówić takie w IKONOS-ie? Oni mają usługę cięcia tylko nie wiem czy mogą ciąć tak wąskie paski.
Dlatego pisałem, że trzeba to przetestować - sprawdzić. Ale z drugiej strony to jednak ludzie tną gilotynami spienione pcv, np producent.
.
W przypadku Twojej blachy to jednak coś było nie tak z samym urządzeniem. I moim zdaniem właściciel tej gilotyny nie był z Tobą dokładnie szczery. Ja się tez spotkałem z takim cięciem ale z kolei właściciel tego urządzenia sam stwierdził, że maszyna musi przejść regulacje. Po tej operacji gilotyna przecinała nawet bibułę.

A jaka jest różnica miedzy gilotyną introligatorską a zwykłą gilotyny do blachy? A pewnie taka sam jak frezarka do metalu a ploter frezujący. Dlatego w obu rodzajach urządzeń zasada działania jest taka sama czyli gilotyna introligatorska i gilotyna do blachy tnie nożem a frezarka do metalu i ploter frezujący pracują frezem.

I zwykła gilotyna do stali tez dokładnie potnie spienione pcv tylko nie może być ze źle ustawionym nożem a przede wszystkim źle ustawionym nożem do czoła stołu - czyli tej krawędzi przy której schodzi nóż. A tak na marginesie to jeżeli spod noża wychodzą wygięte krawędzie to nie jest tylko przyczyna tępego lub wykruszonego noża tylko złego ustawienia noża. I dlatego taka maszyna powinna zostać rozebrana wymienione nie które elementy, ustawione kąty noża a potem złożona.

robert
autor: kubus838
10 lis 2019, 23:26
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

wotas pisze:
10 lis 2019, 22:58
SUPER DZIEKI :)
Nie liczyłem aż na taki odzew. Parę dodatkowych informacji. Piła odpada. Przy cięciu 1cm ryz piły to za duże straty - ok 30%
Ale tez można ustawić piłę, że otrzymasz pasek 1cm. Fakt straty będą ze względu na grubość samej piły.
wotas pisze:
10 lis 2019, 22:58
Stosy dość problematyczne, głownie 1 i 2 mm. Praca głownie na formatkach oscylujących 800-1200mm.
Zastanawiałem się nad zleceniem urządzenia w postaci wałka z nożami krążkowymi o odpowiednim rozstawie.
Jeżeli robisz z płacht 800-1200mm to rzeczywiście piła się nie będzie opłacać ze względu właśnie duże straty materiału - te płachty nie są jeszcze formatkami ze względu na wymiary oraz uszkodzenia krawędzi przy transporcie. Jeżeli chcesz to wykorzystać do produkcji czegoś to moim zdaniem jeżeli nie posiadasz gilotyny o odpowiednich wymiarach lepiej zlecić to jakiemuś warsztatowi ślusarskiemu który takową posiada. W tym przypadku straty będą minimalne a i krawędzie proste. A co najważniejsze wszystkie paski będą miały ten sam wymiar.

robert
autor: kubus838
10 lis 2019, 15:42
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

logopeda pisze:
10 lis 2019, 15:14
(Jak ma spakować trzydzieści płyt w paczkę: skleić, związać?) - nie potrzeba pod warunkiem że użyje "prawdziwej" piły formatowej z przesuwnym stołem. Całe arkusze tylko pomogą aby się nic nie przesuwało. Oczywiście zrozumiałem że chodzi o całe arkusze bo inaczej to oczywiście nie ma sensu...
Chyba jednak nie - trzydzieści arkusz spienionego pcv niestety trzeba bardzo dobrze umocować jeden do drugiego. Mało, że to tworzywo jest lekkie to jeszcze bardzo śliskie a do tego jeszcze bardzo elastyczne. W tym przypadku piła "wjedzie" w tę najniżej położoną płachtę to tę najwyżej położoną może odkształcić - niestety piły z reguły są okrągłe i działają opory pracy. Mnie się nie udało tak ciąć - po jednej płachcie oczywiście tak ale hurtem to kiepski pomysł.

Moim zdaniem w tym przypadku pozostaje gilotyna. A żeby to były równe paski to robiłbym to jednej płachcie. Za złym rozwiązaniem układania spienionego pcv w stos przemawia to, że nawet w hurtowniach te płachty nie mają takiego samego wymiaru - a więc nie są formatkami. Po jednej sztuce na formatówce jak najbardziej ale hurtem w stosie to raczej się nie uda, tzn pociąć się da tylko te formatki nie będą trzymały wymiaru.

robert
autor: kubus838
10 lis 2019, 12:14
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

logopeda pisze:
10 lis 2019, 10:40
Pakietujesz po 20 -30 płyt razem i na piłę formatową... nowa tarcza do aluminium i jedziesz. Ewentualnie paski z dolnej płyty jak będą poszarpane traktujesz jako odpad. Cięcie tych ilości pojedynczo sobie nie wyobrażam...
Można i tak. Ale autor nie napisał z czego chce ucinać te paski. Jeżeli chce to ciąć z całych tafli to może być pewien problem. Druga sprawa to to "pakowanie". Jak ma spakować trzydzieści płyt w paczkę: skleić, związać?

roberti
autor: kubus838
09 lis 2019, 15:46
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Ciecie pcv spienionego
Odpowiedzi: 19
Odsłony: 2949

Re: Ciecie pcv spienionego

Witam
Normalnie poradziłbym zwykły nóż ale przy tej ilości to może się wydać śmieszne.
Druga metoda to gilotyna ale mogą być uszkodzone krawędzie. W tym przypadku trzeba by najpierw przetestować.

robert

Wróć do „Ciecie pcv spienionego”